Kaakeleista

Kylppäriin tarvitsisi ruveta laattoja hommaamaan. Ajatus on käyttää valkoista laattaa suurin osa (jos jollain on linkkiä/vinkkiä valkoiseen kylppäriin sopivista tehoste/koristekaakeleista, kertokoon, please). Mitä maksaa valkoinen peruslaatta kun sen saa edullisesti? Lisäksi käsitystä 10*10 märkätilaan perus-lattiaklinkkerin hinnasta?

Jotta olisi vähän käsitystä hinnoista kun lähtee kyselemään. Itse asun keski-suomessa, mutta kalustoa on kyllä hakea kauempaakin, jos joku tietää paikan jossa olisi edullista.
31362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mutta pieni vinkki kylppäriin:Tee suihkuhanan kohdalle pikkasen hanakulmia leveämpi raita lattiasta kattoon tummalla lasimosaiikilla ja erota tämä kuperalla kromi poordilla kummaltakin sivulta valkoisesta seinä laatasta.Sitten toinen samanlainen vastakkaiselle seinälle ,sillä erolla että teet siitä kapeamman esim.4-5 lasimosaiikin palaa.
Lattiasta tumma.Tein taannoin tollasen kylppärin ja aluksi arvelutti koko homma,mutta lopputuloksesta tuli todella tyylikäs.Tietysti pitää muistaa että jos on tumma lattia niin valaistusta kannattaa miettiä.
Tällänen vinkki tuli mul mieleen...:)

Äänestä
  • "tummalla lasimosaiikilla",
    --------ja mitä ajattelee ajatteleva.
    Kaikkea tummaa kannataa välttää, siihen ottaa veden kalkki kiinni,
    ensiksi vähemmän, sitten enemmän.

    -----------------------

    Vastakohta on esim. hyvin lasitettu valkoinen laatta,
    kymmenienkään vuosien käytön jälkeen ei kalkki seinässä häiritse eikä sitä normaalikäynneillä näe.

    Tämänlaisia olen laittanut,
    ja tulokseen olen ollut tyytyväinen.
    Noita kuvia ja boodeja en ole ostanut, vaan ottanut ne eri sarjoista.

    http://www.kaakelikeskus.net/kuvapankki/info.php?uid=10&pw=a79076fe13a1b48714b8c8f70997f56c&id=57

    Hinnasta en viitsi tarkaan sanoa,
    mutta reilusti alle 15 € neliö ja mielestäni on laatulaattaa.

    Äänestä

Lisään vähän, jottei kukaan luule mainokseksi.

Laatoissa on rikkoontumis-suojana "kynttilää",
(kuten monessa muissakin merkissä)

sitä on pinnassa 4 kasaa,
lisäksi yhdessä reunassa, joka on vaikeampi puhdistaa ja
myös tuo etupuolelle laitettu jäi takapuolelle kiinni ja
haittasi laatoittaessa hyvälle pinnalle.

Tuo reunassa oleva teki jopa haittaa saumauksessa,
muutamia saumauksia piti seuraavana päivänä korjailla.

Samoin kai muissakin on ,
mutta tässä oli lähes joka paketissa selvästi viallinen laatta,
eli jokainen piti puhdistaa ja tarkistaa ennen kiinnilaittoa.

(yksi meni kyllä seinään, näkyville, mutta onneksi hieman hämärään)

Kyllä tuollainen ”kynttilä” lisäisi varmaan paljon asennuskustannuksia,
jos, olisi ollut ammattilaittaja.

Oi niitä aikoja, kun oli ”kreppipaperi välissä” ja olen kerran nähnyt
laatan jossa oli muovikalvo, joka revittiin pois kun kylppäri oli täysin valmis.

------mutta laatassa oli kyllä paksu lasitus ja laatta oli lujaa.
lopputulokseen, kokonaan valkoinen,
yhdellä silmänkorkeudella olevalla boordilla varustettuun olen kyllä hyvin tyytyväinen.

(Vaikka tein aivan erilaisen kun 2 ammatti-suunnittelijaa suunnitteli)

Kyllä kaapistot, lamput, ym antoivat lisää tunnelmaa.

Valitsin myös tähänkin kuten edelliseenkin 22 vuotta palvelleeseen keittiön yläkaapit,
vaikka ammattisuunnittelijat suosittelivat 16 cm syviä ja kaksi kertaa enemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SeppoR kirjoitti:

Kylppäriin tarvitsisi ruveta laattoja hommaamaan. Ajatus on käyttää valkoista laattaa suurin osa (jos jollain on linkkiä/vinkkiä valkoiseen kylppäriin sopivista tehoste/koristekaakeleista, kertokoon, please). Mitä maksaa valkoinen peruslaatta kun sen saa edullisesti? Lisäksi käsitystä 10*10 märkätilaan perus-lattiaklinkkerin hinnasta?

Jotta olisi vähän käsitystä hinnoista kun lähtee kyselemään. Itse asun keski-suomessa, mutta kalustoa on kyllä hakea kauempaakin, jos joku tietää paikan jossa olisi edullista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu