Valitkaa kaasoksi...

Hapsis

... tai bestmaniksi jo naimisiin mennyt ystävä, jos vain voitte. Itse tein asiassa virheen, vaikka hyvän kaason saikin. Jo itse häät kokenut ymmärtää, mitä tunteita koette siinä hetkessä ja hänen on myös ehkä helpompi olla kiinnostunut ja toisaalta oikealla lailla taka-alalla.

4

1591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhetta

      siis oliko kaaso sitten hyvä vai ei? sanot samassa lauseessa kumpaakin?

      En ole naimisissa, enkä tiedä vietänkö omia häitä, mutta siltikin uskon ymmärtäväni. Ja osaan pitää mielessä sen, että hääpäivä on hääparin.

    • kokemusta on

      Olen itse viettänyt hetki sitten omia häitäni joissa kaasoni ovat sinkkuja ja heillä kummallakaan ei ole kokemusta häiden järjestämisestä tai kaasona olemisesta. Omat hääni sujuivat aivan loistavasti Kaasot tekivät upeaa työtä ennen juhlia, juhlissa ja häiden jälkeen. Juhlassa he edustivat itseään sopivalla tavalla ja eivät mitenkään koittanut viedä juhlissa huomitoa meiltä hääparilta. Olen sitä mieltä, että hyvä kaaso on sellainen läheinen ystävä joka ymmärtää päivän tärkeyden hääparille ja osaa ottaa sen myös huomioon. Olen aivan ällikällä lyöty jos joku kehtaa väittää että naimisissa oleva ystävä on parempi kuin sinkku. Ratkaisevaa taitaa olla vain se kuinka ymmärtäväinen ystävä on ja millainen käyttäytyminen on hänen tyylistään. Mielestäni kaasoksi kannattaa valita sellainen henkilö jonka kanssa tulee itse hyvin toimeen ja joka oikeasti ymmärtää hääparin toiveita ja jonka kanssa pystyy juttelemaan asioista.

      • sinivilkku

        Olen samaa mieltä kanssasi.

        Avioituminen ei tee kenestäkään parempaa kaasoa. Ihminen joko ymmärtää päivän tärkeyden tai sitten ei, ei se ole avioitumisesta kiinni.

        Kaasoksi tosiaan kannattaa valita se ystävä,
        - jolle voit puhua kaiken ilman, että asia menee eteenpäin
        - joka on seissyt rinnallasi huonoinakin aikoina
        - johon voit luottaa, tapahtuipa mitä tahansa
        - jonka tiedät ilolla ja ylpeydellä ottavan kaason tehtävän vastaan

        Mikään edellä mainituista ominaosuuksista ei tule avioliiton myötä, ne ominaisuudet joko ovat ihmisessä....tai sitten ei.

        Yksi juttu vielä, usein juuri sinkulla on aikaa "kaasoilla" paremmin kuin aviossa olevalla.


      • kaaso 07
        sinivilkku kirjoitti:

        Olen samaa mieltä kanssasi.

        Avioituminen ei tee kenestäkään parempaa kaasoa. Ihminen joko ymmärtää päivän tärkeyden tai sitten ei, ei se ole avioitumisesta kiinni.

        Kaasoksi tosiaan kannattaa valita se ystävä,
        - jolle voit puhua kaiken ilman, että asia menee eteenpäin
        - joka on seissyt rinnallasi huonoinakin aikoina
        - johon voit luottaa, tapahtuipa mitä tahansa
        - jonka tiedät ilolla ja ylpeydellä ottavan kaason tehtävän vastaan

        Mikään edellä mainituista ominaosuuksista ei tule avioliiton myötä, ne ominaisuudet joko ovat ihmisessä....tai sitten ei.

        Yksi juttu vielä, usein juuri sinkulla on aikaa "kaasoilla" paremmin kuin aviossa olevalla.

        no onpas neuvot...mie olen hyvän ystäväni kaasona ensi keväänä ja hyvinkin sinkkuihminen...
        en todellakaan voi tajuta miks kaason pitäisi olla naimisissa???
        älytöntä..
        mie ainaki ymmärrän täysin norsiamen ajatuksia ja tähänastiset suunnitelmat on mennyt todella hyvin!!
        Eikä sekään ole vaikuttanut että morsian on minuu 13 vuotta vanhempi..
        olen todella otettu siitä että miut pyydettiin tähän isoon tehtävään ja olen todella innoissani..aion tehdä hääpoäivästä morsiusparille mahdollisimman hyvän!!
        Tosiaan tää miun ystävä sanoi et hanellä ei tulis mieleenkään pyytää ketään toista kaasokseen vaikka kaikki muut ystävät ovatkin naimisissa..

        Tuo oli kyllä typeristä typerin neuvo!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      24
      5152
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4597
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      103
      1362
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1330
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      19
      991
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      865
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      823
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      789
    Aihe