Apua, auttakaa!

tuleva morsian

Kuvitteellinen tilanne: varsinainen vihkiminen suoritetaan maistraatissa, hääpari haluaa kuitenkin siunauksen kirkkorakennuksessa, mutta ei luterilaiselta papilta vaan helluntaiseurakunnan pastorilta. Toinen kuuluu kirkkoon.

Onko mahdollista, entä onko kellään kokemuksia?

7

907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päättää

      viimekädessä seurakunnan herranhuoneessa tehdään. soita kirkkoherranvirastoon ja kysy - muuten ei voi tietää..

    • Leidi minäkin

      Miksi teille kelpaisi luterilainen kirkkorakennus, mutta ei luterilainen pappi? "Hienomman" rakennuksen vuoksiko?

      En usko, että lainaavat rakennustaan toisen kirkkokunnan käyttöön, minusta ajatuskin sopimaton.

      • Ei käy!

        kirkossa juhli ja se on oikein!!!!!! Menköön sinne omiin temppeleihinsä. Luterilainen kirkko on tarkoitettu kirkon jäsenille ei muille lahkolaisille.


    • metsankeiju

      Minulla ja tulevalla miehelläni on aivan sama juttu. Kuulun Helluntaiseurakuntaan, hän kirkkoon, maistraatissa tapahtuu virallinen puoli ja häät kirkossa. Paikkakunnallamme tahdään paljon yhteistyötä eri kirkko-ja uskontokuntien kesken. Kysyin kirkkoherralta voisiko Helluntaiseurakunnan pastori joka on hyvä ystävämme, siunata meidät kirkossa avioliittoon. Ja käyhän se.
      Kirkkoherra tuntee seurakuntamme pastorin. Hän olisi yhtä hyvin voinut halutessaan estää tämän ja sanoa että itse siunaa. Mutta mukava että näin. Asia varmaan riippuu aivan kirkkoherrasta ja eri tavalla eri paikoissa. Kysy rohkeasti! Siunausta sinulle :)

      • Morsian -07

        Siis minä kuulun vapaaseurakuntaan ja tuleva mieheni on valtakirkon jäsen. Kysyimme yhdestä seurakunnasta mahdollisuutta, että vapaaseurakunnan pappi vihkisi meidät heidän tiloissaan, mutta se vaan ei käy. Antoivat sitten meille mahdollisuuden yhden kurssi- ja koulutuskeskuksen tilojen käyttöön. On sielläkin kuulemma ihan nätit puitteet. Täytyy käydä katsomassa ennenkuin varaa mitään varmasti. Ensi vuonna olisi tarkoitus häitä soitella. :)


      • fdngla
        Morsian -07 kirjoitti:

        Siis minä kuulun vapaaseurakuntaan ja tuleva mieheni on valtakirkon jäsen. Kysyimme yhdestä seurakunnasta mahdollisuutta, että vapaaseurakunnan pappi vihkisi meidät heidän tiloissaan, mutta se vaan ei käy. Antoivat sitten meille mahdollisuuden yhden kurssi- ja koulutuskeskuksen tilojen käyttöön. On sielläkin kuulemma ihan nätit puitteet. Täytyy käydä katsomassa ennenkuin varaa mitään varmasti. Ensi vuonna olisi tarkoitus häitä soitella. :)

        Seurakunnilla on eroja käytännöissään, enkä ihmettele, kun seuraa vaikkapa suomi24 -uskontoaiheisia keskusteluja. Varsin usein me luterilaiset saamme kuulla vapaitten suuntien edustajien tahoilta varsin räväkkää arvostelua. Sellaisen kohteeksi joutunut ei mielellään tee yhteistyötä ko. yhteisöjen kanssa.

        Ymmärrän, että nettikeskustelut ovat eri asia kuin viralliset kannanotot, mutta kyllä nekin kuvastavat jotenkin ilmapiiriä yhteisöjen ja niiden kannattajien välillä. Todistus- ja opetuspuheissa ei ilmeisesti ole paljon käsitelty aihetta, kuinka meidän tulisi suhtautua erossa oleviin veljiimme ja sisariimme. Kirkkokuntien tahoilta en ole huomannut yhtä radikaalia käytöstä. Olisiko ekumeeninen työskentely kantanut tässä suhteessa enemmän hedelmää kuin ns. yhteiskristillinen työskentely??


    • minä vaan kysyn...

      Helluntaikirkko on nykyään rekisteröitynyt uskonnollinen yhdyskunta, ja ilmeisesti pastoreilla on oikeus vihkiä avioliittoon.

      Eihän sillä ole kai merkitystä, missä vihkiminen tapahtuu. Saatte varmaan ev.lut. kirkon käyttöönne, kun kerran toinen teistä kuuluu kirkkoon.

      Mielestäni siviilivihkimistä ei siis tarvita,
      vaan voitte mennä kirkossa naimisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      126
      11134
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10324
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      187
      6537
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      50
      5622
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5071
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      147
      4384
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      70
      4067
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3614
    Aihe