Apua, auttakaa!

tuleva morsian

Kuvitteellinen tilanne: varsinainen vihkiminen suoritetaan maistraatissa, hääpari haluaa kuitenkin siunauksen kirkkorakennuksessa, mutta ei luterilaiselta papilta vaan helluntaiseurakunnan pastorilta. Toinen kuuluu kirkkoon.

Onko mahdollista, entä onko kellään kokemuksia?

7

949

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päättää

      viimekädessä seurakunnan herranhuoneessa tehdään. soita kirkkoherranvirastoon ja kysy - muuten ei voi tietää..

    • Leidi minäkin

      Miksi teille kelpaisi luterilainen kirkkorakennus, mutta ei luterilainen pappi? "Hienomman" rakennuksen vuoksiko?

      En usko, että lainaavat rakennustaan toisen kirkkokunnan käyttöön, minusta ajatuskin sopimaton.

      • Ei käy!

        kirkossa juhli ja se on oikein!!!!!! Menköön sinne omiin temppeleihinsä. Luterilainen kirkko on tarkoitettu kirkon jäsenille ei muille lahkolaisille.


    • metsankeiju

      Minulla ja tulevalla miehelläni on aivan sama juttu. Kuulun Helluntaiseurakuntaan, hän kirkkoon, maistraatissa tapahtuu virallinen puoli ja häät kirkossa. Paikkakunnallamme tahdään paljon yhteistyötä eri kirkko-ja uskontokuntien kesken. Kysyin kirkkoherralta voisiko Helluntaiseurakunnan pastori joka on hyvä ystävämme, siunata meidät kirkossa avioliittoon. Ja käyhän se.
      Kirkkoherra tuntee seurakuntamme pastorin. Hän olisi yhtä hyvin voinut halutessaan estää tämän ja sanoa että itse siunaa. Mutta mukava että näin. Asia varmaan riippuu aivan kirkkoherrasta ja eri tavalla eri paikoissa. Kysy rohkeasti! Siunausta sinulle :)

      • Morsian -07

        Siis minä kuulun vapaaseurakuntaan ja tuleva mieheni on valtakirkon jäsen. Kysyimme yhdestä seurakunnasta mahdollisuutta, että vapaaseurakunnan pappi vihkisi meidät heidän tiloissaan, mutta se vaan ei käy. Antoivat sitten meille mahdollisuuden yhden kurssi- ja koulutuskeskuksen tilojen käyttöön. On sielläkin kuulemma ihan nätit puitteet. Täytyy käydä katsomassa ennenkuin varaa mitään varmasti. Ensi vuonna olisi tarkoitus häitä soitella. :)


      • fdngla
        Morsian -07 kirjoitti:

        Siis minä kuulun vapaaseurakuntaan ja tuleva mieheni on valtakirkon jäsen. Kysyimme yhdestä seurakunnasta mahdollisuutta, että vapaaseurakunnan pappi vihkisi meidät heidän tiloissaan, mutta se vaan ei käy. Antoivat sitten meille mahdollisuuden yhden kurssi- ja koulutuskeskuksen tilojen käyttöön. On sielläkin kuulemma ihan nätit puitteet. Täytyy käydä katsomassa ennenkuin varaa mitään varmasti. Ensi vuonna olisi tarkoitus häitä soitella. :)

        Seurakunnilla on eroja käytännöissään, enkä ihmettele, kun seuraa vaikkapa suomi24 -uskontoaiheisia keskusteluja. Varsin usein me luterilaiset saamme kuulla vapaitten suuntien edustajien tahoilta varsin räväkkää arvostelua. Sellaisen kohteeksi joutunut ei mielellään tee yhteistyötä ko. yhteisöjen kanssa.

        Ymmärrän, että nettikeskustelut ovat eri asia kuin viralliset kannanotot, mutta kyllä nekin kuvastavat jotenkin ilmapiiriä yhteisöjen ja niiden kannattajien välillä. Todistus- ja opetuspuheissa ei ilmeisesti ole paljon käsitelty aihetta, kuinka meidän tulisi suhtautua erossa oleviin veljiimme ja sisariimme. Kirkkokuntien tahoilta en ole huomannut yhtä radikaalia käytöstä. Olisiko ekumeeninen työskentely kantanut tässä suhteessa enemmän hedelmää kuin ns. yhteiskristillinen työskentely??


    • minä vaan kysyn...

      Helluntaikirkko on nykyään rekisteröitynyt uskonnollinen yhdyskunta, ja ilmeisesti pastoreilla on oikeus vihkiä avioliittoon.

      Eihän sillä ole kai merkitystä, missä vihkiminen tapahtuu. Saatte varmaan ev.lut. kirkon käyttöönne, kun kerran toinen teistä kuuluu kirkkoon.

      Mielestäni siviilivihkimistä ei siis tarvita,
      vaan voitte mennä kirkossa naimisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1598
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      364
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      132
      918
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      732
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      612
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      588
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      43
      513
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe