Kuvitteellinen tilanne: varsinainen vihkiminen suoritetaan maistraatissa, hääpari haluaa kuitenkin siunauksen kirkkorakennuksessa, mutta ei luterilaiselta papilta vaan helluntaiseurakunnan pastorilta. Toinen kuuluu kirkkoon.
Onko mahdollista, entä onko kellään kokemuksia?
Apua, auttakaa!
7
949
Vastaukset 7
- päättää
viimekädessä seurakunnan herranhuoneessa tehdään. soita kirkkoherranvirastoon ja kysy - muuten ei voi tietää..
- Leidi minäkin
Miksi teille kelpaisi luterilainen kirkkorakennus, mutta ei luterilainen pappi? "Hienomman" rakennuksen vuoksiko?
En usko, että lainaavat rakennustaan toisen kirkkokunnan käyttöön, minusta ajatuskin sopimaton.- Ei käy!
kirkossa juhli ja se on oikein!!!!!! Menköön sinne omiin temppeleihinsä. Luterilainen kirkko on tarkoitettu kirkon jäsenille ei muille lahkolaisille.
- metsankeiju
Minulla ja tulevalla miehelläni on aivan sama juttu. Kuulun Helluntaiseurakuntaan, hän kirkkoon, maistraatissa tapahtuu virallinen puoli ja häät kirkossa. Paikkakunnallamme tahdään paljon yhteistyötä eri kirkko-ja uskontokuntien kesken. Kysyin kirkkoherralta voisiko Helluntaiseurakunnan pastori joka on hyvä ystävämme, siunata meidät kirkossa avioliittoon. Ja käyhän se.
Kirkkoherra tuntee seurakuntamme pastorin. Hän olisi yhtä hyvin voinut halutessaan estää tämän ja sanoa että itse siunaa. Mutta mukava että näin. Asia varmaan riippuu aivan kirkkoherrasta ja eri tavalla eri paikoissa. Kysy rohkeasti! Siunausta sinulle :)- Morsian -07
Siis minä kuulun vapaaseurakuntaan ja tuleva mieheni on valtakirkon jäsen. Kysyimme yhdestä seurakunnasta mahdollisuutta, että vapaaseurakunnan pappi vihkisi meidät heidän tiloissaan, mutta se vaan ei käy. Antoivat sitten meille mahdollisuuden yhden kurssi- ja koulutuskeskuksen tilojen käyttöön. On sielläkin kuulemma ihan nätit puitteet. Täytyy käydä katsomassa ennenkuin varaa mitään varmasti. Ensi vuonna olisi tarkoitus häitä soitella. :)
- fdngla
Morsian -07 kirjoitti:
Siis minä kuulun vapaaseurakuntaan ja tuleva mieheni on valtakirkon jäsen. Kysyimme yhdestä seurakunnasta mahdollisuutta, että vapaaseurakunnan pappi vihkisi meidät heidän tiloissaan, mutta se vaan ei käy. Antoivat sitten meille mahdollisuuden yhden kurssi- ja koulutuskeskuksen tilojen käyttöön. On sielläkin kuulemma ihan nätit puitteet. Täytyy käydä katsomassa ennenkuin varaa mitään varmasti. Ensi vuonna olisi tarkoitus häitä soitella. :)
Seurakunnilla on eroja käytännöissään, enkä ihmettele, kun seuraa vaikkapa suomi24 -uskontoaiheisia keskusteluja. Varsin usein me luterilaiset saamme kuulla vapaitten suuntien edustajien tahoilta varsin räväkkää arvostelua. Sellaisen kohteeksi joutunut ei mielellään tee yhteistyötä ko. yhteisöjen kanssa.
Ymmärrän, että nettikeskustelut ovat eri asia kuin viralliset kannanotot, mutta kyllä nekin kuvastavat jotenkin ilmapiiriä yhteisöjen ja niiden kannattajien välillä. Todistus- ja opetuspuheissa ei ilmeisesti ole paljon käsitelty aihetta, kuinka meidän tulisi suhtautua erossa oleviin veljiimme ja sisariimme. Kirkkokuntien tahoilta en ole huomannut yhtä radikaalia käytöstä. Olisiko ekumeeninen työskentely kantanut tässä suhteessa enemmän hedelmää kuin ns. yhteiskristillinen työskentely??
- minä vaan kysyn...
Helluntaikirkko on nykyään rekisteröitynyt uskonnollinen yhdyskunta, ja ilmeisesti pastoreilla on oikeus vihkiä avioliittoon.
Eihän sillä ole kai merkitystä, missä vihkiminen tapahtuu. Saatte varmaan ev.lut. kirkon käyttöönne, kun kerran toinen teistä kuuluu kirkkoon.
Mielestäni siviilivihkimistä ei siis tarvita,
vaan voitte mennä kirkossa naimisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va571598Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3641151- 132918
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu13732Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63612- 41588
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa90548- 43513
- 45498
- 44456