Tietokoneen (Hp Pavilion m7350.fi media center) mukana tuli langaton näppäimistö ja hiiri. n. 1,5 kuukauden käytön jälkeen tietokone alkoi ilmoittelemaan hiirestä "replace wireless mouse battery" ongelma hävisi kun osti uudet patterit. Nyt sama ongelma ja patterit ei ole kestäneet kuin kuukauden. Onko muilla samaa ongelmaa? Eikö langattomien hiirien virta kestä muka pidempään? Langattomassa näppäimistössä virta on kestänyt n. kuukauden pitempään kuin hiiren.
Taidanpa siirtyä taas langalliseen, kun tulee hiiren käyttö kalliiksi. Tietokone on päällä n. 12 tuntia päivässä.
Langaton hiiri, virran kestosta?
8
1142
Vastaukset 8
- Mie Vain
Itselläni on joku http://www.bdog.fi/cgi-bin/netstore/tuote.pl?tuote=1527804811135 ja akku kestää noin alta kuukauden en oo mitenkään erityisesti kiinittänyt aikaan huomiota.
Mutta kun hiires syttyy punanen valo niin hiiri vain mukanatulevaan lataus systeemiin ja parituntii niin akut täys. Kohta vuodenverran käytelly, en kyl ostais ikinä enään langallisia sen verta kivempa käytel langattomii. Ja voihan tuon hiiren aina yöks laittaa lataantumaan jolloin ei häiritse yhtään käyttöä.
Hallintapaneeli näyttää näppiksen patterit viel täysis.
Hommaa akut niin voit tarpeen vaaties ladata ne uudestaan, ei tuommosta kannata pattereil käyttää. Laturit ja patterit kustantaa siinä 10-20€ riippuen mimmoset ostat.
Tosin suosittelen semmoista hiirtä mis tuommonen lataustelakka on mukana, eikä akkuja tartte irrotel, pelkkä hiirihän ei maksa paljoa.
Tai voithan käyttää langatont näppist ja langallist hiirtä yhdes.
Toki langattomat vie hieman enempi sähköä kuin langalliset, tosin ei se suuri ero ole, joten muutaman centin vuodes säästäisit.- olen
koko ikäni käyttänyt langallista hiirtä ja en aido vaihtaa langattomaan... Syynä tietysti ainainen patterin vaihto ja häiriötekijät kännykät/telkkarit ynnä muut, kun sattunee paljon vekottimia olemaan samassa huoneessa... Onhan siinä langattomassa sitten välillä hitauttakin ja turhauttaa kun sattuu patterit loppumaan kesken pelin ja sitten lähteä kauppaan hakemaan... Pysyn langallisen kannalla =))
- MUTTA
Hiireen pitää vaihtaa patterit 5-7päivän välein. ja kone päällä noin 8h päiväs, aktiivista käyttöä melkein kokoajan (hiiri jatkuvassa liikkessä). Näppiksessä on ollu jo 1kk samat patterit.
- hiiret on
Mulla on myös HP. Ekat, koneen mukana tulleet patterit kesti vaan pari päivää (olivat vanhentuneita), mutta nykyään hiiren pattereita pitää ladata noin 1-2 kertaa viikossa, koneen ollessa päällä lähes taukomatta, ja hiiren ollessa "hereillä" useita tunteja päivässä. Kone on nyt ollut käytössä reilun vuoden, ja näppiksen patterit on tullut vaihdettua sinä aikana noin 2-3 kertaa.
- Anonyymi
Tietokonehiiri, joka kopio tekstiä, ja jota käytwetään ei liitä tietyihin tietokone sivuihin esimerkiksi rikosilmoitus tietomurron ilmoituksen yhteydessä.
Jossa Pankki ilmoittaa tilin omistajan rikolliseksi, ei edes omat tilit, eikä oma puhelin numero.
Kärsämäki- Anonyymi
Aina kannatta vastailla aloitukseen v.2006 ?????
Hassua kuitenkin. - Anonyymi
Aina kannatta vastailla aloitukseen v.2006 ?????
Hassua kuitenkin. - Anonyymi
Kollivapunen on vespie.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901443
- 831002
- 66887
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su361851Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t170825- 92743
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61585- 45477
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta125466- 31434