Vihdoin ehkä saadaan katuvalaistus, päällystetyt tiet, suojateitä, kunnollinen julkinen liikenne - ja vähemmän veroja ja verovaroilla järkevämpää toimintaa. Ei enää kunnanvaltuuston varoilla ostettavia tarroja tai viime vuosituhannelle jämähtäneitä mielipiteitä ainakaan Sipoonkorven tai Helsingin läheisyydessä !
Mielelläni "muutan" Helsinkiin, kunnanasiat ainakin osataan hoitaa siellä. Sipoossa juututaan aina jonnekin kainalokuoppaan, eikä osata tai haluta katsoa ympärilleen. Kunnan (kaupungin-)valtuustossa asioista osataan keskustella ja viedä asioita eteenpäin, Sipoossa asiat juuttuvat jatkuvaan jahkaamiseen ja kinaamiseen.
Kuljen nyt työmatkani Sipoosta Itäkeskukseen autolla, siitä eteenpäin ihastuttavalla metrolla. Metro Sipooseenkin ! säästäisimme luontoa (myös siellä Sipoonkorvessa) ja pakokaasut vähenisivät.
Lapset kulkevat nyt Nikkilään kouluun bussilla, miten paljon helpompaa - ja lyhyempi matka - olisi mennä metrolla johonkin lukuisista Helsingin kouluista.
jos Helsinki saa haluamansa maa-alueet, minäkin olen pian helsinkiläinen, ja nautin siitä. Asiat etenisivät ja saisimme monta edistävää muutosta aikaan paremmin kuin nykyään.
Hyvä Helsinki !
3
561
Vastaukset
- Nikolai
Kohta sulla on uusia mukavia naapureita vaikkapa somaliasta! Älä sitten valita! Muista!
- Sebulon
Miten hullaantunut sinä oletkaan "saadaan katuvalaistus, päällystetyt tiet, suojateitä, kunnollinen julkinen liikenne - ja vähemmän veroja ja verovaroilla järkevämpää toimintaa".
Kuvitteletko todella että kaikki nämä edut ovat kaikkien Helsinkiläisten saatavilla. - Jepso
RKP nielee tässä katkeraa kalkkia. RKP:n taktiikka kun on vihata suomalaisia ja suomalaisuutta, ja jarruttaa luontaista kehitystä. Olisi helsinki saanut haukata vieläkin suuremman osan sipoosta, surut voivat pakata telttansa ja muuttaa vaikka affenanmaalle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat331309Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691095- 105955
41000 kavallettu rahaa
uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.43903- 66755
Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö56739- 42736
Fantasioista
Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai116717Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi
Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks302666- 29645