Nuffield = Nuhvetti
David Brown = Taavetti
Valmet = Vallu
Fordson Major = Majuri
Zetor = Zetka
Zetor 25A = Pässinkutsumakone
International(Harvester) = Intikka
Ferguson = Verkku
Massey Ferguson = Massikka
Ford = Voorti
Allis Chalmers = Allikka
John Deere = Jontikka
Fordson Dexta = Seksta
keräsin tähän vähän kuulemiani lempinimiä. Tietääkö muut muita lempinimiä näille listatuille ja onhan niitä lisäksi muitakin traktorimerkkejä
David Brown = Taavetti
Valmet = Vallu
Fordson Major = Majuri
Zetor = Zetka
Zetor 25A = Pässinkutsumakone
International(Harvester) = Intikka
Ferguson = Verkku
Massey Ferguson = Massikka
Ford = Voorti
Allis Chalmers = Allikka
John Deere = Jontikka
Fordson Dexta = Seksta
keräsin tähän vähän kuulemiani lempinimiä. Tietääkö muut muita lempinimiä näille listatuille ja onhan niitä lisäksi muitakin traktorimerkkejä
Vastaukset 16
Vanhimmat
http://valtramme.valtra.fi/main/company/history/pic/episode1/his8_1.jpg
Piikkilangan kiristäjä.
Belarusta oon kuullu sanottahavahan Pelluks tai Pellikaks.Kelpaakohan notta ei mee väärän puolelle tää ja väärähän kurkkuhun.
- Tosin meillä ei täällä lakeuksilla Kuriikas ja Ilmaajoella juurikaan sosialistimaiten tuotteita ole ollu tarjoota edes kättelyssä,kun piirimyyjien kartelli päätti -70 luvun lopussa, ettei esim Zetor Cristallia oteta vaihtoon kuin ihan minimihinnalla joka ei ollut yhtään mitään tai ei ollenkaan.
Sitten oli se toinen puolalainen nelivetoinen "Ursus", joka oli tosi kova vetäjä mutta en voinut sitä ostaa kun hinta vaihtomarkkinoilla oli melkein nolla johtuen valtamerkkien kartellista.
-Tosin Ursuksen ensisarjan etu-voimansiirrossa oli kuullemma ongelmia mutta ne menivät takuun piikkiin.
Nuffield= Nuhuju
Leyland= Leukku,löyhä,leevelanti
Valmet= vellivalmet,velmukki,länsi-siperian belarus
Fordson Major= mujuri, eversti, mörkömajuri
Zetor= setoori
Belarus= pelastus, pilatus, pelarkuuni
Ford= hoppa
John Deere= jonnu, peuran jussi
Allis Chalmers= kallis jalmari, allis
David Brown= raavin rauta, raavitti, brauni
Ursus= urkki
Massey-Ferguson/Ferguson= massey-perkuson,perkison ,sirguson
Case= keissi, keisari
ja sitten tuo hyi hollanti meinas jäähä pois listoilta.
Belarus=pelkku, pelastus
International/Case=Natikka, intikka
Valtra/Valmet=Velmutti, vittuvalmetti :D
Semmonen legenda liikkuu et Jussi Peura niminen siirtolainen olis pannu John Deringer tehtaat pystyyn Valtoihin.Ei siis harjavaltaan vaan jenkkilään.onkohan tässä perää ken tuntee Deeren historiaa ni valkaskoon assian
Onko niitä rakennettu Saksassakin?
Vai onko laturi tai startti saksalaista tekoa?
Joskus olin lukevinanai Deeren moottorin kyljestä tai jostain että Germany.
nehän nuo isot jontikat tehään tuol ameerikassa ja pienet tehään sakssa.muistaakseni yli 7000 sarjalaiset tehään ameriikas ja sitä pienemmät saksassa
IH (Natikka)= Isännän Harmi (nimensä veroinen)
Valmet 03-sarja= Ylioppilasmalli (valkokatto)
Volvo BM Valmet= Sekarotu-valametti (todellakin)
Ferkus sonni
Vallu
muutama nestori ja pelastus
sekä fiiu, keissi sekä fortsoni myös se "nei hollant"
Valmet 15 ja 20 olivat piikkilangankiristäjiä.
Itärajalle ne tunnettiin lentävä tykinpiippu.
1958-59 Ferguson oli Kultamaha.
Jokin Fordson Major- malli oli Sarvi majuri.
Vanhimmat Deutzit olivat Patanokka.
Same= sameli
deutz fahr= röitsi
jotakin vanhaa nuffieldia sanottiin "pallinaama nuffiksi"
pikku-Valmetin vetäneen kahta ....uistinta.
tunnetaan myös nimellä Pikkukakkonen.
Valmet = Tikkakosken mannekiini
... saattaa vetää kolmeekin..Meillä aina ollu porvarivehkeitä, ei olla valtion kamoihin koskettu.
Kauhajoella oli 60 luvulla kokonkylän Yrjänäisellä piikkipyöräinen Suomessa rakennettu Jussi Peura niminen traktori joka oli kuulasytytyksellä ja isolla 200 kiloa painavalla vauhtipyörällä käynnistettävää mallia, olen jopa ajanut kyseisellä traktorilla,haluaisinkin tietää traktorin historian,mutta ei mistään löydy ei edes google tiedä mitään,traktori on rakennettu joskus 1900 luvun alussa,istuin oli pitkän varren päässä oleva peltinen kuppi-istuin, Kauhajoella oli Pulakalla toinen samanlainen,tietääkö kukaan näistä traktoreista mitään ?????