Meidän kotikaupungissa lapsen ja vaunujen/rattaiden kanssa kulkeminen busseilla on ilmaista, mikä onkin ihana etu lapsiperheille. Minun lapseni on viisi vuotta keväällä täyttänyt tyttö, ikäisiään kai pienikokoisempi(104 cm). Vielä talvella kuljimme rattaiden kanssa, mutta nyt on tuntunut ettei enää kehtaa käyttää tuota etua. Tyttöhän jaksaa melkopaljon itsekin jo kävellä, ja tykkääkin. En ole enää kehdannut laittaa häntä rattaisiin vain sen takia, että pääsisi ilmaiseksi, vaikka olenkin hyvin pienituloinen tällähetkellä... Mutta joskus voi siellä toisessa päässä bussimatkan jälkeen olla paljon kävelyä, joten ihan en ole rattaitakaan vielä laittanut myyntiin... Miten te muut, kuinka ison lapsen kanssa vielä käytätte bussietua/rattaita ?
Rattaat ja bussit
Kesätuulia
151786
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mua ottaa päähän ihan älyttömästi just semmoset äidit jotka kärrää busseihin rattaita, joissa istuu pentu, joka hädin tuskin mahtuu siihen. Siis semmosia jotka todellakin osaa ite jo hyvin kävellä ja jaksaakin, mut juuri tästä ilmaisedusta johtuen pitää sit taannuttaa isot pennut vauvan tasolle. Ja siinä sitten on mukava pysäkillä odottaa seuraavaa bussia kun ei ole mahtunut bussin kyytiin kun siellä on joku edellämainittu äiti rattaineen. Niin että aiheesta sanoit että et kehtaa enää käyttää tuota etua, eipä sitä kukaan hyvällä kato.
Harvemmin vaunujen takia ketään jätetään tienposkeen? Busseissa on yleensä vain kaksi vaunupaikkaa, joten usein ÄITI KÄRRYINEEN jää pysäkille odottelemaan seuraavaa bussia ja ehkä vielä seuraavaa ja seuraavaa..satoi tai paistoi, eli ei se niin yksinkertaisen vaivatonta ole. Itselläni noin käynyt aikanaan tosi monesti. Tosi mukavaa se on, että päättäjät ovat suoneet lasta kärräävän menevän ilmaiseksi, jos mukaan mahtuu. Se onkin käsittämättömän hieno etu. Nauti siitä hyväntahtoisuudesta sinäkin, sitten kun jos sulla se tilanne joskus on(sulla ei ilmeisesti ole lapsia, koska sua "älyttömästi ärsyttää.":) )... Mun lapseni alkaa olla aika iso jo rattaisiin, mutta oikeasti voisin hänen kanssa mennä vielä rattaiden kanssa ilmaiseksi bussissa. On siinä rajalla, katsoisiko joku karsaasti. Mutta tosiaan, nyt en ole enää kehdannut. Juuri myös mulkoilijoiden takia. Ei viisivuotias kuitenkaan jaksa yhtä paljon kävellä kuin minä aikuinen.
olla muitakin kuin matkan ilmaisuus.
Minulla on pienikokoinen kuusivuotias, joka vielä mahtuu rattaisiin. Ja myös käyttää niitä, koska sydänvikansa vuoksi ei jaksa pitkiä matkoja. Mieluummin kävelisi itse kuin istuisi "vauvojen tavoin", mutta minkäs teet kun fysiikka ei kestä. Ja totisesti makasaisin mieluusti hänenkin matkansa, jos ilman rattaita onnistuisimme kulkemaan.
Saamme toki katseita,mutta aina en jaksa selitellä. Asia helpottunee koulunalun myötä, silloin kai viimeistään saamme ottaa käyttöön pyörätuolin.
"Harvemmin vaunujen takia ketään jätetään tienposkeen?" Kyllä vain. Kuten kirjoitin, ei ole niin mukava odotella sitä seuraavaa ja ehkä sitäkin seuraavaa bussia kun ei ole mahtunut kyytiin vaunuineen(jossa vauvaikäinen kyydissä). Ärsyttävää, vaikka bussissa olisi 2 lastenvaunut, mutta todella ärsyttävää, jos bussissa sattuu olemaan rattaat jossa nakottaa semmonen ekaluokkalaisen näköinen, jonka pitäisi jo kävellä(jos ei siis satu olemaan kehitykseltään tai terveydeltään normista poikkeava, mutta nämä tapaukset ovat asia erikseen). Semmoistakin kun näkee, että rattaitten kanssa tullaan bussiin ja sitten tämä lapsi istuukin vanhempansa kanssa bussin penkillä matkan ajan, jolloin todellakin tyhjät rattaat vievät kenties jonkun vaunupaikan, joka sitä ehkä kipeästi tarvitsisi(jokapaikasta bussit eivät kulje 5 minuutin välein, jolloin ei niin haittaisikaan vaikka joutuisi odottamaan seuraavaa). Ja siis itsellä on lapsi, ei kai tämä asia lapsettomia ärsyttäisikään, kun ei heitä asia koske.
Mutta on niitä ärsyttävämpiäkin asioita maailmassa, ei tämä asia ja ongelma ole suinkaan mun elämäni suola, vaan kunhan nyt halusin ilmaista näkökantani(ehkä hieman liian tökerösti, myönnettäköön) kun otit asian puheeksi. Itse ainakaan en aio lastani kärrätä rattaissa viisivuotiaaksi asti, matkustamme bussilla tai emme.
Meillä poika ei ole vielä 4 vuotta täyttänyt mutta kokonsa puolesta menee vähintään viisivuotiaasta. Rattailla on PAKKO liikkua kun muuten me vanhemmat emme voi taata lapsen turvallisuutta kun juoksentelee pää kolmantena jalkana sinne ja tänne. Bussia ei enää käytetä kun ostettiin auto, mutta ihan vasta vielä käytettiin ja AINA rattaat mukana vaikka poika hädin tuskin mahtuu raittaisiin. Meillä poika aina istui ratteissa linja-autossa jos kyydissä enemmän ihmisiä, jos bussi lähes tyhjä (tai tyhjä) ja matka pitempi, otin pojan istumaan viereeni oikealle penkille koska tiesin ettei näin viedä kenenkään maksavan asiakkaan paikkaa eikä poika näin hermostunut matkan aikana. Poikamme siis vilkas autisti.
Jos lapsella on joku sairaus, mutta että normaali lasta pidetään rattaissa niin sekin on jo omalla tavallaan sairaus
Mutta vielä ärsyttävämpää oli kerran sellainen juttu, että vaunupaikalla, jossa oli kääntyvät penkit, istui kaksi keski-ikäistä rouvaa rupattelemassa, vaikka autossa oli tilaa muuaallakin. Eivät siirtyneet rattaideni tieltä pois, joten jouduin jäämään käytävälle (pääsin sentään kyytiin...). Siinä sitten muut matkustajat tönivät ja tuuppivat happamina autosta poistuessaan ja sinne noustessaan. Nykyään kyllä tällaisessa tilanteessa ilmaisisin mielipiteeni vaikka sitten äänekkäästi, mutta silloin vain katselin näitä iloisia rouvia ja ihmettelin, etteivätkö tosiaan tajua...
Mitenkä kun pihalle mennään niin siellä voi iloisena juosta koko päivän mutta kaupungilla pitää sitten käyttää rattaita. Esimerkkinä helsinkikään(!) ei ydinkeskustassa ole niin laaja alue etteikö sielä 5 vuotiaan kanssa pysty kävelemään, pitäisi 5 vuotiaan jaksaa kävellä väh. 1km kerta suurin osa 65 vuotiaistakin siihen pystyy ja viisivuotias ei todellakaan enään ole heikompi. Ota vaikka siltä kannalta että pidätte sitten välillä taukoja kävelystä (vaikka hyvällä säällä jonkun pillimehun merkeissä.) Niin tyly kun olenkin niin kannattaa jäädä mielellään kotipihan alueelle kävelemään jos ei ilman rattaita jaksa kävellä. Harvemmin olen nähnyt 3 vuotiasta vanhempaa rattaissa ja aina kun ole, olen sitä kyllä suuresti ihmetellyt.
Jossakin ulkomailla asia on tietenkin erikseen kun on kuuma ja matkat ehkäpä pidempiä. Varaudu sitten myös siihen että kun lapsesi menee 2 vuoden päästä kouluun niin siellä kyllä tullaan kävelemään ja siellä ei sitä enään kukaan rattaissa työntele.
silloin pystyy äiti matkansa maksamaan.
Sehän oli turvallisuudesta kyse silloin kun tätä etua ajettiin. Ettei tarvitse jättää !vauvaa! yksin siksi aikaa,kun maksaa.
Se ikä pitää todellakin rajata jotenkin, typerän näköistä kun kolli istuu polvet suussa rattaissa,kuinka ne suostuukin!
1 1/2- vuotiaskin varmaan kykenee nousemaan penkille, mutta tuskin jaksaa kävellä kilometrikaupalla, jos sellaista on määränpäässä odotettavissa. Terve 5-vuotias rattaissa on taas ihan eri asia. Vaikka onhan sellaisiakin ihmisiä, jotka vain kuskaavat tavaroita vaunuissa ja sitten ne on peitetty, ja hiippari välttyy maksamasta matkaansa.
...Ja tulee kaupungilla hetkessä käveltyä. Kyllä viisi vuotiaalle voi ottaa kaupungille rattaat mukaan vielä, niin saa levätä silloin kun siltä tuntuu ja säästytään turhalta pahalta mieleltä. Katso kaikki ei ole niin onnekkaita että olisi lapsenvahti kotona palkattuna tai sitten isä/ym. sukulainen. On siis pakko ottaa lapset kaupungille mukaan kun käy ostamassa vaatteita yms. itselleen tai lapsilleen. Mitä tulee bussissa kulkemiseen ilmaiseksi niin minusta hyvä neuvo on että jos mahdollista käy maksamassa matkan ellei liikku ilmaiseksi sitten. Itse olen aina maksanut matkani riippumatta siitä minkä ikäinen lapsi rattaissa istuu, jos se on ollut käytänössä mahdollista, muuten ilmaiseksi rattaiden kanssa.
ei kannata vedota kun kyseessä on jo 5 vuotias. Jos hän on päiväkodissa niin siellä kyllä kävellään. Useat päiväkodit harrastavat kävelyretkiä joilla vain pienimmät =1-2v ovat rattaissa ja muut kävelevät. 5-vuotiaalta taittuu ihan kivasti jo pidemmätkin 5km matkat kävellen. Eri asia on sitten jos mammalla on niin kiire että lapsi joutuu henkensä hädässä juoksemaan perässä.
Ei kaupungilla ole sitten muita "levähdyspaikkoja" kuin ne rattaat? ;) Ettei vaan menisi oma mukavuudenhalu lapsen tarpeen edelle, kyllä pienellä kitinällä yleensä jaksavat nuo taaperotkin kotiin lähteä ostelun jälkeen..? Ihme marttyyri kyseessä, kun pitää valittaa siitä ettei ole lapsenvahtia?? Kun lapsi tulee, silloin PITÄÄ olla asiat järjestyksessä sen verran, ettei esim. satunnainen kaupunkikäynti ole mahdoton ajatus..!
Ps. Kaupunki on täynnä levähdyspaikkoja, kahviloita, puistoja jne. missä voi istua. Miksi siis tuoda rattaita..?
olla sitten kateellisia! Näinkin pienestä etuisuudesta lapsiperheitä kohtaan nuristaan kitkeränä. Ollaan iloisia tästä asiasta.
Tietääkseni tätä etua ei ole sentään ihan joka kaupungissa. Tämä helpottanee kateellisimpien tuskaa?
Mielestäni sama voisi koskea rollaattorien avulla liikkuvia. Tähän varmaan joku sanoo, että sittenhän kaikki liikkuis rollaattoreilla. Tuskinpa vaan, sanon minä.
...ottaa pannuun seurata äitejä, jotka tosiaankin ottavat lapsen viereensä penkille istumaan ja jättävät rattaat/vaunut tyhjänä siihen tilaan. Eivät edes ota lasta syliin, vaan röyhkeästi istuttavat lapsensa viereensä vieden vielä lisää tilaa. Tämä on tapahtunut täpötäydessä bussissa ja vielä siinä vaiheessa kun äidillä olisi ollut hyvin mahdollisuus järjestää tilannetta uudelleen, eli ei ollut vielä ihan niin täynnä. Mutta ei! Autuaallisen "tietämättömänä", omaamatta minkäänlaista tilannetajua, he ovat jatkaneet matkaansa tyytyväisenä, mummeleiden seisoessa vieressä. Sanottakoon tässä, että itse liikun sillontällön lapseni kanssa rattailla ja en todellakaan kehtaa mennä istumaan, jos bussi on täyttymässä, vaan seison itse ja lapsi rattaissa. Matka menee ihan sutjakkaasti näinkin, eikä tarvitse panikoida paluun kanssa rattaisiin ennen poistumista.