OISIN KYSELLT APUA TÄSTÄ VERKON LÄHELLÄ KALASTUKSESTA..

mie...

Mitenkäs asian laita menee, kun olen kuulut että ei saisi kalastaa toisten verkkojen lähellä. 50 metrin etäisyydeltä...Meillä on mökki Saimaalla ja naapureilla on verkko laituristamme n. 30 metrin päässä. Että mitenkö on, että kai omalta laiturilta voi kalastaa vaikka ei oli 50 metrin päässä.... ?!

3

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miekin..

      No, tarkemmin asiaa tuntematta voisin veikata et naapurin verkko on liian lähellä rantaasi?? Henk. koht. kyllä kalastaisin omalta rannalta silti, oli se naapurin verkko kuinka lähellä vaan.

    • riidellä..

      Naapurin kanssa ei kannata kalastusasioista riidellä ja tuskin sellaista sääntöä on olemassakaan, etteikö omalta mökkilaiturilta saisi kalastaa, vaikka naapurin verkot olisi laiturissasi kiinni.

      Tarjoa naapurillesi kossupaukut ja kysäse, että liekkä verkossasi ahvenia, että päästäisiin grillaamaan ja jos ei kaloja ole, niin miettikää yhdessä verkoille kalastavampi paikka.

    • mutta merellä ainakin on että ammattimaisten pyydysten lähellä ei saa kalastaa alle 200m säteellä.. mutta jokatapauksessa kannattee viedä verkkosi kauemmaksi naapurin verkoista sillä jos on liian lähellä niin ainakin voi naapurisopu kärsiä ja samalla se vaikeuttaa molempien pyyntiä.. ja kyllähän saimaalta löytyy lääniä jotta voi viedä sen naapurin verkosta toiset 50m päähän.. ja voit löytää samalla viel paremmat apajat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      100
      3637
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3173
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      223
      2765
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      38
      2339
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      35
      1656
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      24
      1476
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1466
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      14
      1351
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      14
      1304
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1261
    Aihe