Vietetäänkö suomalaista Juhannusta missään muualla kuin Suomessa ?
juhannus maailmalla
10
3829
Vastaukset
- ulkkis
Lyön vaikka vetoa, että suomalaista juhannusta vietetään vain Suomessa. Miksipä togolaiset viettäisivät suomalaista juhannusta? Pohjoismaissa, kuten Ruotsissa on Midsommaren, siis Juhannusta vastaava juhla samaan aikaan, se on samanlainen kuin suomenruotsalaisilla. Muilla ei Juhannusta ole, mutta erilaisia kesäjuhlia toki pilvin pimein.
- bbb
Tanskalaiset viettävät hieman juhannuksen tyyppistä juhlaa. Etelä-ruotsista poiketen siihen kuuluu esim kokkojen poltto, noitia taitavat karkottaa.
- Amsterdaman
Taalla Amsterissa olen nyt pari vuotta kaynyt bukkake-juhlissa keskikesalla kun se Suomessa ei ole mahdollista jostain syysta.
- äimän käkenä
Mitkäs ne bukkake juhlat on ? Liittyykö ne jotenkin japanilaiseen puunkoristeluun...?
En ole koskaan sellasesta kuullukkaan.... - Amsterdaman
äimän käkenä kirjoitti:
Mitkäs ne bukkake juhlat on ? Liittyykö ne jotenkin japanilaiseen puunkoristeluun...?
En ole koskaan sellasesta kuullukkaan....Ei vaan juhlitaan seka neitseellista puhtautta etta ihmisten hedelmallisyytta. Sopii hyvin keskikesalla. Rituaalimainen juhla jossa puhdistetaan kehot ajatuksista ja taakoista.
- molla
Mua ei ainakaan haittaa, ettei täällä keski-Euroopassa vietetä juhannusta. Miksipä sitä juhlittaisiin, kun ei ole yötöntä yötäkään. Tosin meitä se ei ainakaan ole koskaan hidastanut viettämästä "omaa" juhannusta. Olemme olleet aina jossain vesistön (meren, järven, joen) äärellä mökkeilemässä tai telttailemassa, grillanneet ja pitäneet hauskaa. Yön pimeydessä kokkokin valaisee kunnolla. Pitää vaan varoa, ettei joudu virkavallan kanssa vaikeuksiin kokko-systeemien vuoksi. Niinpä usein kokkoa on korvannut pari soihtua yms.
- taalla
jenkeissa kavin lauantaina santa barbarassa californiassa, missa oli "solstice" paraati. Eli juhlivat kesan pisinta paivaa oikeen festarialueineen ja kojuineen, ihan mukavat kemut :)
- jusu_67
täällä espaniassa ainakin vieteään suomalaista juhanusta suomen MM-Mestaruuden vuoksi!! pitäkää lippu korkealla myös suomessa!!!! iso jytky
Juhannuksen vietto ei ole suomalaisten yksinoikeus, vaan perinne on eurooppalainen, pakanillista alkuperää, johon on myöhemmin liitetty Johannes Kastajan päivä.
Olen ollut juhannuksena mm. Etelä-Ranskassa, jossa tansittiin ja poltettiin kokkko. Nykyisessä kotipaikassani Azoreilla juhannus, São João, on iso juhla, johon kuuluu monin paikoin myös kokko. Juhannus ei ole kansallinen Portugalissa juhlapyhä, mutta monissa kunnissa vapaata 24.6., joka on perinteinen juhannuspäivä.- keski-eurooppa
Harvoin tulee ns. koti-ikävä Suomeen, mutta suomalaisina tiettyinä juhlapyhinä se vaivaa usein mm. pääsiäinen, juhannus jne... paljon muistoja niistä.
Kunnes norm. arki taas laittaa keskittymään työ-ja perheasioihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523396Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512382Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121190- 1111163
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48927Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46854
Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va8845- 35679
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt194656