Hiljainen tuuletin

tuuletin vahtoon

Missä lukemissa hiljaisten prosessori tuulettimien rajat liikkuvat? Onko esim 20db jo todella hiljainen? Missä lukemissa sitten vastaavasti tuulettimen hurina alkaa käymään korville?

5

4604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pjotr

      todella hiljainen.itseäni ei ole hirveästi häirinnyt AMD:n boxed tuuletinkaan.kieltämättä pörinä saattaa herkkäkorvaisinta joskus häiritä.
      boxed tuulettimetkin ovat hiljaisia "normaalikäytössä" tuulettimen pyöriessä ehkä n. 1500rpm/min.suoritinkäytön ollessa huipussaan pörinä saattaa häiritä herkkäkorvaisimpia.itselläni tuo suoritinkäyttö on huipussaan lähinnä pelatessa jolloin se ei todellakaan häiritse(pelaan lähinnä räiskintäpelejä). onhan minulla kaiuttimet jotka toistavat pelin äänet moninkerroin äänekkäämmin kuin prosessorin tuuletin pörrää.desibelit ei kerro yhtään mitään.korvat ratkaisee.ja nimenomaan niiden herkkyys.minua ei häiritse pieni meteli jotain "herkempää" yksilöä ehkä.
      niin ja kuten aikaisemmin ilmeni nuo boxed mallit ovat hiljaisia ainakin pienillä kierroksillä.

      uusia tuulettimia testissä
      http://www.tomshardware.com/2006/04/25/six_coolers_for_amd_processors/page22.html

      • pjotr

        ne vastaukset.
        -20-30 desibeliä ?
        -on
        -riippuu henkilön alttiudesta melulle?


    • lukemat

      eivät kerro tuulettimesta yhtään mitään. Melun tyypistä ne eivät kerro mitään. Toisella melu saattaa olla pistävää ja ja helposti kuuluvaa firinää. Toisella matalataajuista huminaa. Tou matalataajuinen humina ei kuitenkaa ole niin häiritsevää kuin firinä. Lisäksi lukemat eivät kerro mitään jäähdytystehosta. Itse kokeilin 80mm tuulettimia fan maten kanssa. Noise blockerin tuulettimille luvajaat pienet dB-arvot. Niiden jäähdytysteho on kuitenkin pieni ja niitä joutui ajamaan täysillä. Gladiatechin tuulettimelle luvataan noin 6dB suurempi melu mutta jäähdytysteho on huomattavasti parempi. Fan matella säädin jäähdytyksen sopivaksi ja silti melu oli pienempi kuin Noise blockerin tuulettimilla.

      • tuuletin vaihtoon

        Mulla toi tuuletin huutaa yhteen mittaan juuri sellasta hirveetä firinää joka tunkeutuu väkisinkin korviin, ja tuuletin käynee täysillä kierroksilla ihan normi käytössäkin. (5000rpm-->) Speedfan mulla jo onkin ja oon koittanu säätää sitä nopeutta mutta ei oo onnistunu. Lämpö näyttää koko ajan väh 50 astetta, nimenomaan pelkässä normaali käytössä.


      • khylll
        tuuletin vaihtoon kirjoitti:

        Mulla toi tuuletin huutaa yhteen mittaan juuri sellasta hirveetä firinää joka tunkeutuu väkisinkin korviin, ja tuuletin käynee täysillä kierroksilla ihan normi käytössäkin. (5000rpm-->) Speedfan mulla jo onkin ja oon koittanu säätää sitä nopeutta mutta ei oo onnistunu. Lämpö näyttää koko ajan väh 50 astetta, nimenomaan pelkässä normaali käytössä.

        Mullakin on ärsyttävä surina tai firinä joten sais taakse semmosen tosihiljaisen tuulettimen ja prossuun semmosen mikä ois hiljanen ja pitäs sen lämmön alle 50 :) pistin koko koneen täyteen vaimennusmattoo mut paskat... ei siinä mitään tapahtunut :D suorastaan äänet koveni vaan:D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe