muutan tanskaan ja tarkoitus olis viedä kaks kissaani mukana. tietääkö kukaan miten se onnistuu? lennän sinne. TARVIIKO KISSAT JÄTTÄÄ KARANTEENIIN vai miten se toimii... apua!!
TOISEEN MAAHAN?
kissa.......
5236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onko kukaan niin 'mieletön', että ottaisi kisun valtameren taakse/onko se ylipäätään mahdollista? En ole koskaan lennoilla, en pitkillä enkä lyhyillä, nähnyt eläimiä... Kaverista ei haluaisi luopua!:)
on tosiaankin mahdollista ja monet ovat sitä tehneet. enempää en osaa auttaa, pitää odotella viisaampia :)
täälläkin palstalla on aiemmin ollut asiasta joitakin keskusteluja, kannattaa yrittää löytää ne.
että kannattaa soittaa /ottaa yhteyttä matkustettavan maan suurlähetystöön, ja he neuvoo kyllä.
Kun aikoinani palasin Suomeen, jouduin täyttämään muistaakseni maatalousministeriön paperit ja sitten liitteeksi paikallisen eläinlääkärin allekirjoitus että kaikki rokotukset on annettu ja kissa yleisesti ok.
Nyt taidetaan tarvita toi oma eläinpassi.
ota huolella selvää lennoista ja niitten määräyksistä. Mulle kävi niin, että pari päivää ennnen lentoo jouduin etsii uutta kuljetusboxii, kun sellai "oikea" olikin liian suuri. kissa matkusti matkustamossa ja lento oli Finnairin.
Yleisasti ottaen kissaan suhtauduttiin akikkialla ystävällisesti ja kissakin selvisi ilman rauhoittavia, ja kyseessä oli tälläinen tavallinen , roduton kissula
http://wwwb.mmm.fi/el/raj/vie_elaimet_EU3.7.2004.html