apua kaivataan....
meillä tapahtuu vihkiminen maistraatissa ja kysyisin oletteko pitäneet silloin hääpukua vai ihan tavallista juhla-asua...
kuulostaako hääpuku kornilta siviilivihkimiseen..
ja varsinkin jos itse juhlat ovat vasta myöhemmin
maistraattihäät
5
3944
Vastaukset
- Ssss-76
Me mennään parin kk:n päästä maistraatissa naimisiin. Sinne ei laiteta ku normaalit työvaatteet. Sitten lähdetään reissuun. Varsinaiset hibbalot kavereille järjestetään myöhemmin, sinne saa kukin tulla tyylillään. Meillä hyvin vapaamuotoinen tämä suhteen virallistaminen. Kukin menee tyylillään, tee juuri niinkuin te itse haluatte.
- EmmiL.
hei!
Meillä on häät ensi kuussa ja samoin kuin teillä, vihkiminen tapahtuu maistraatissa ja itse juhlat ovat eri päivänä (seuraavana). Itse aion pitää "virallista" hääpukuani vasta juhlassa; olisi tuntunut vähän kornilta ja ylimitoitetulta hillua pitkässä valkoisessa puvussa maistraatissa... En myöskään halua ottaa riskiä, että puku kärsisi jotenkin.
Tietysti maistraattiinkin pitää pukeutua hienosti, mutta ehkei ihan kuin kirkkoon kuitenkaan (paitsi jos juhlat olisivat olleet heti vihkimisen jälken, olisin varmaan pitänyt samaa pukua koko ajan...).
Minä laitan maistraattiin äitini vanhan hääpuvun, joka ei enää kylläkään näytä kauheasti hääpuvulta, sillä sitä on lyhennetty (hiukan alle polveen nyt) ja siihen on lisätty helmaan ja hihoihin sinistä koristenauhaa... Eli se on kuin mikä tahansa juhlava kesämekko. Meillä miehelläkin on eri puku noina kahtena päivänä. Mutta jokainen hoitaa homman tietysti omalla tavallaan... Onnistuneita häitä teille joka tapauksessa! :) - Hyvät juhlat
Nappasin tämän aiemmasta viestistä, mutta tärkein pointti tarinassa on se että, ei se Kirkko juhlista juhlia tee, vaan ne juhlat ovat vihkimistilaisuuden jälkeen sama se missä vihitään:
"Eli ulkomailla naimisiin meno-ohjeet on evl:n tiedotteesta ja maistraatti häihin tarvitaan esteiden tutkinta lomake pdf:nä löytyy toisesta linkistä. Ja maistraatti häitähän voi juhlia yhtä riemukkaasti kuin kirkkohäitäkin."
http://www.naimakaupat.com/riisi/uutiset/index.php?uut= 21
http://www.naimakaupat.com/haaopas/haapari/kuulutus.php - Kihlattu
Meillä kanssa on tulossa maistraattihäät enkä ole vielä päättänyt vaatetusta. Ajatuksena on, että menemme viikolla naimisiin ja juhlat ovat sitten viikonloppuna.
Olisi kaksi vaihtoehtoa eli voisin laittaa mustat suorat housut ja jonkin siistin/juhlavamman paidan ja mieheni saman tyyliset taikka sitten menen "ihan omana itsenäni" eli farkkucaprit toppi ja pitsineule. Mekkoa en päälleni laita, enkä kukkia osta - voisin kerätä kimpun luonnonkukkia. Todistajiksi tulee ilmeisesti molempien parhaat ystävät...
Eli siis pukeutuakko vihkijää vai itseään varten?? Elämän suuriä kysymyksiä :D - Menty jo..
Käväistiin maistraatissa jo vähän aikaa sitten. Pukeuduttiin "itsemme näköisesti", siistit vaatteet mutta ei mitän turhan prameaa kun ei tyyliin kuulu. Kaipa jokainen laittaa sitä mistä pitää. Kuitenkin ne lainatut, siniset, vanhat jne hommat tuli laitettua.
Muuten ihan yleisesti maistraattihäistä, tosi ok homma mun mielestä, ei mitään turhaa hössötystä, ihan nätti tilaisuus eikä kaduta yhtään:) Kirkkohäät, sata sukulaista, juhlat - ei kiitos;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1742974Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906- 1282280
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li351707Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3931612Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579- 871061