lesboja rovaniemellä?

oikis

Onko teitä muita täällä pohjoisessa, tunnen toki joitakin mutta onko yliopistossa?

6

969

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2xoikis

      Hahaa! Mietin just itsekin, että jäisinköhän yksin, jos lapin yliopistoon joskus menen (enkä hesaan oikikseen).. Kai Rovalla on siinä missä muuallakin. Vai onkohan ihmiset siellä konservatiivisempia? :/ Aika turhaa murehtia.

      • Rovaniemeläinen

        Rovaniemi on uskokaa ta älkää varsin vapaamielinen paikka ainakin oman kokemukseni mukaan näiden asioiden suhteen. Johtuukohan opiskelijoiden melko suuresta määrästä kaupungissa vai mistä. Ei siis syytä huoleen jos Rovaniemelle joskus ajautuu. Seta järjestää pileitä resurssiensa mukaan, ja kyllä niissä väkeäkin käy, jos vaan bileitä muistetaan mainostaa... Ja seuransahan aikuinen ihminen voi valita itse. Ei ole mikään pakko viettää aikaa mahdollisten foobikkojen kanssa, jos ei halua. "Piirit" ovat melko pienet varsinkin tämän kokoisessa kaupungissa, mutta mikä pakko niissäkään on pyöriä.


    • vanilla~~

      Itse olen asunu aina täällä,ja mietin yhä että onko täällä yhtään lesboa minun lisäkseni. En tiedä,ehkä olen etsinyt väärästä paikasta. Minun mielestä tämä ei ole kovin suvaitsevainen kaupunki,niin ehkä sen takia tuntuu että täällä ei ole lesboja-kaikki ovat piilossa. :(

      • juups

        Kyllä löytyy, mutta kun on pieni kaupunki, niin eipä niitä lesbojakaan ihan joka nurkasta tule vastaan ;) Harvempi lesbo tai homo huutelee turuilla ja toreilla olevansa homoseksuaali, varsinkin jos on kyse Rovaniemen kokoisesta paikasta. Vaikka tämä yliopistokaupunki onkin, niin ei tämä mikään suvaitsevaisuuden mekka ole.

        Pienissä kaupungeissa kun ihmisillä ei tunnu olevan muuta tekemistä kuin kytätä toisia ja juoruilla, joten fiksu ihminen pitää liiallista jutunjuurta juoruakoille (ja ukoille) aiheuttavat asiat piilossa. Se jolla onni on sen kätkeköön pitää niin hyvin paikkaansa tällaisissa takapajuloissa ainakin.

        Psst. Harvempi lesbo kulkee kyltti otsassa, jossa lukee LESBO, joten monta voi mennä huomaamattakin ohi. Ei me kaikki niin kamalasti erotuta massasta.


    • nirppa

      Tjuu.. tuumaillu olen minäkin, että missä mahtaa olla kaikki Rovaniemen lepakot.
      Vasta tänne muuttaneena tunnen olevani aika yksinäinen.. Ehkäpä tuossa syksyllä koulun alettua pääsen tutustumaan ihmisiin helpommin..
      Mutta niin.. onko Rovaniemellä jotain tiettyä kuppilaa/baaria/jne, missä homoseksuaalit erityisesti tykkäävät hengailla?

    • Olempa se mieki ainaski täl hetkellä rovaniemeltä...
      Baareja ei kyllä tuu yhtään mieleen joten ei taijja olla.
      huvittavinta on että vain harvoja rovaniemeläisiä lesbo/bi tyyppejä olen tavannu ihan kaupungilla liikkuessa ja tääl netissä sit enemmän...
      Setassa en kyllä käy enkä bileissäkään ole ollu, mut kyllä aijon sitte kun seuraavat on

      Tulkaa ulos, mie olen jo!!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      4748
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      4608
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      156
      3688
    4. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      106
      3506
    5. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      31
      3500
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      52
      2993
    7. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1080
    8. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      839
    9. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      782
    10. Mielessä olet mies

      Voi kun nähtäis jossain muualla niin uskaltais edes katsoa...
      Ikävä
      40
      699
    Aihe