kun sain perintönä noin 50 hehtaaria metsää.
mikä on
arvo
7840
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Metsän arvoon vaikuttavat monet seikat. Luotettavan arvion saat tilaamalla paikalliselta
metsänhoitoyhdistykseltä tila-arvion ( myös muut metsäalan toimijat tekevät tila-arvioita).
Arvio on maksullinen, mutta se antaa asiantuntijan arvion metsäs arvostai
tarvitset.Verottajalle perintöveron selvitystä varten vai meinaatko myydä metsäpalstan pois.
Viimeksi mainitussa tapauksessa ja jos vielä lähisukulaiselta perit,hän tehnyt pahan virheen, kun sinulle perinnön........
rahasumma, jonka ostaja olisi valmis maksamaan sinun 50 hehtaarista omistamaasi metsää.
Rahasumman saat selville vain ja ainoastaan tekemällä julkisen myyntitarjouksen.
Huom. Arvion tekijät eivät ole ostajia eivätkä myyjiä, joten he eivät ole viime kädessä kompetensseja päättämään arvoista!
Onko mielestäsi metsän arvo se, mitä joku siitä tarjoaa?? Sehän on ainoastaan ostotarjous.
Kyllä arvo on mielestäni jollain tavalla suhteessa palstan kokoon, sijaintiin, puumäärään, hakkuumahdollisuuksiin, virkistysarvoihin, rakennusmahdollisuuksiin, maa-ainesten ottomahdollisuuksiin jne.jne.
Ehkäpä arvoa kuvastaa parhaiten se, kun kaksi asiastaan perillä olevaa osapuolta tekevät kaupan palstasta ja molemmat ovat kauppahintaan tyytyväisiä.
Absoluuttista arvoa ei voi koskaan varmasti määrittää, olipa kuinka ammattilainen tahansa
...rahasumma, jonka ostaja olisi valmis maksamaan...
Kirjoitettuna ei ole ...se, mitä joku tarjoaa!
Kannattaisikohan siitä tiedosta maksaa?
Metsässä paikan päällä tehdystä arviosta veloitan 240-500 € matkasta riippuen (sis. alv).
Tietysti voihan noin tarkoilla tiedoilla sen näillä sivuilla joku kertoa ilmaiseksikin...
Arvoja on niin monenlaisia. Jos sinun pitää verottajalle todistaa että halpa se on niin kyllä joku sellaisenkin arvion tekee.
Prosenttitaksainen lkv tekee siitä mahdollisimman kovan tarjouksen edellyttäen että hänellä ei ole omia rahahuolia, jos niitä on niin silloin arvo on sellainen että se menee äkkiä kaupaksi.
Ja sitten on nämä naurettavat arviomenetelmät joiden kuvitellaan antavan oikea arvo tilasta, lasketaan arvioissa tarkkoja motteja ja euron kymmenyksiä, mutta kun päästään loppuosaan heitellään bruttoalennuksia noin 10-15 % hajonnalla.
Mutta päätä ensin mitä sinä teet sillä arvolla !