kannattaako japanista ostaa kamera, siis oikein kunnon järjestelmäkamera joitain linssejä? onko se sieltä ostaen halvempi kuin suomessa,että kannattaa ostaa kamera vasta sieltä?
kameraostoksille
6
1232
Vastaukset
- YyY
Riippuu varmaan myös ostopaikasta, mutta oman Japanissa vietetyn aikani perusteella sanoisin, että hintaero on (tai ainakin oli pari vuotta sitten) kameroissa suunnilleen ALV:n verran halvempi.
Pari asiaa on kuitenkin syytä muistaa: Palatessasi Suomeen, yli 175€:n tuomisista on maksettava tulli ja ALV. Lisäksi takuuasiat on syytä selvittää... Pahimmassa tapauksessa joudut lähettämään kamerasi Japaniin takuukorjaukseen, jos sellaista sattuisit tarvitsemaan.- Walle
Takuut tuntuvat nykyisin olevan kansainvälisiä, joten laitteet voi korjauttaa tarvittaessa myös Suomessa. Sen voi toki varmistaa kaupassa.
- nipponh
Elektroniikkaa ympäri maailmaa ostaneena voin sanoa, että en tunne ketään kuka olisi mennyt maksamaan alvit ja tullit tuodessaan tavarat Suomeen.
Laatikot ym. jätetään vaan maahan mistä ollaan tulossa. Kameroita, objektiivejä ja viihde-elektroniikkaa olen ostellut. Ei mitään ongelmia ole ollut Suomeen tullessa vaikka tuotteet ovat olleet monen tuhannen euron arvoisia.
Kaveri tuo myös säännöllisesti kalliita objektiiveja Japanista Suomeen ja tienaa niillä ihan kivasti sivutoimena.
- Jukina
Hinnat eivät ole Singaporen luokkaa, mutta seuraavasta listasta etsimällä voi löytää jotain mahdollisuuksi. Japanilaiset ovat hulluna uusiin vehkeisiin (yhteistä suomalaisten kanssa). Joten hieman vanhemman mallin voi saada halvalla. Tässä lista Tokion kameraliikkeistä:
http://photojpn.org/dir/listings.php?cmd=viewlistB&cid=151
Aion itsekin heinäkuun lopussa hieman tutkia hintoja siellä.
J- Jukina
Tuossa vilkaisin hintoja noilta sivuilta ja näytti, että esim Sonyn uuden mallin hinta arvioidaan Suomessa 1100 euroksi (kitti yhdellä objektiivilla?),
Japanissa Yodobashilta sen saisi kahdella objektiivilla hintaan 139 800 yen elikä noin 960 euroa.
http://www.yodobashi.com/enjoy/more/dslra100/index.html
Ei paha..muistaa vaan pyytää takuut ja oikeanlaiset muuntajan letkut. - Jukina
Canon Kiss (vastaa 350 D) kahdella zoomilla (EF-S18-55mm F3.5-5.6 II USM ja EF55-200mm F4.5-5.6 II USM) yhteensä 99750 yen elikä noin 682,80 euroa!! Suomessa hinta vastaa pelkkää runkoa.
Ei paha tämäkään
Hintavertailuja osoitteessa:
http://kakaku.com/sku/pricemenu/dezikame.htm
Taidanpa tehdä kaupat Japanissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2876020Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta493922Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom363276Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole643163Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava653079Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1713025Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten932807Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin922503Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2052140Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt772088