kannattaako japanista ostaa kamera, siis oikein kunnon järjestelmäkamera joitain linssejä? onko se sieltä ostaen halvempi kuin suomessa,että kannattaa ostaa kamera vasta sieltä?
kameraostoksille
6
1285
Vastaukset
- YyY
Riippuu varmaan myös ostopaikasta, mutta oman Japanissa vietetyn aikani perusteella sanoisin, että hintaero on (tai ainakin oli pari vuotta sitten) kameroissa suunnilleen ALV:n verran halvempi.
Pari asiaa on kuitenkin syytä muistaa: Palatessasi Suomeen, yli 175€:n tuomisista on maksettava tulli ja ALV. Lisäksi takuuasiat on syytä selvittää... Pahimmassa tapauksessa joudut lähettämään kamerasi Japaniin takuukorjaukseen, jos sellaista sattuisit tarvitsemaan.- Walle
Takuut tuntuvat nykyisin olevan kansainvälisiä, joten laitteet voi korjauttaa tarvittaessa myös Suomessa. Sen voi toki varmistaa kaupassa.
- nipponh
Elektroniikkaa ympäri maailmaa ostaneena voin sanoa, että en tunne ketään kuka olisi mennyt maksamaan alvit ja tullit tuodessaan tavarat Suomeen.
Laatikot ym. jätetään vaan maahan mistä ollaan tulossa. Kameroita, objektiivejä ja viihde-elektroniikkaa olen ostellut. Ei mitään ongelmia ole ollut Suomeen tullessa vaikka tuotteet ovat olleet monen tuhannen euron arvoisia.
Kaveri tuo myös säännöllisesti kalliita objektiiveja Japanista Suomeen ja tienaa niillä ihan kivasti sivutoimena.
- Jukina
Hinnat eivät ole Singaporen luokkaa, mutta seuraavasta listasta etsimällä voi löytää jotain mahdollisuuksi. Japanilaiset ovat hulluna uusiin vehkeisiin (yhteistä suomalaisten kanssa). Joten hieman vanhemman mallin voi saada halvalla. Tässä lista Tokion kameraliikkeistä:
http://photojpn.org/dir/listings.php?cmd=viewlistB&cid=151
Aion itsekin heinäkuun lopussa hieman tutkia hintoja siellä.
J- Jukina
Tuossa vilkaisin hintoja noilta sivuilta ja näytti, että esim Sonyn uuden mallin hinta arvioidaan Suomessa 1100 euroksi (kitti yhdellä objektiivilla?),
Japanissa Yodobashilta sen saisi kahdella objektiivilla hintaan 139 800 yen elikä noin 960 euroa.
http://www.yodobashi.com/enjoy/more/dslra100/index.html
Ei paha..muistaa vaan pyytää takuut ja oikeanlaiset muuntajan letkut. - Jukina
Canon Kiss (vastaa 350 D) kahdella zoomilla (EF-S18-55mm F3.5-5.6 II USM ja EF55-200mm F4.5-5.6 II USM) yhteensä 99750 yen elikä noin 682,80 euroa!! Suomessa hinta vastaa pelkkää runkoa.
Ei paha tämäkään
Hintavertailuja osoitteessa:
http://kakaku.com/sku/pricemenu/dezikame.htm
Taidanpa tehdä kaupat Japanissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753514Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1401926Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041671- 861548
- 891533
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531202Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001160Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä
Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity2671146Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois731113- 631041