P12 rengasmelu

Moro! Käytin tällä viikolla Primeraa täydellisessä ruostesuojauksessa (Tectyl) ja on muuten hiljainen auto Primera nyt,jopa emäntäkin pani sen merkille kun lähti kauppareissulle. Nyt korviin tulee vain semmosta etäistä huminaa renkaista.Niin ja nyt autolla on sitten oikeesti se 12v ruostumattomuus takuu..nimittäin Tectylin puolesta.
72689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mitä köyhdyit ko. käsittelystä?

Äänestä
  • Hintaa tuli 600 euroa ja auton piti oli 3 pv siellä. Eli kallista lystiähän tuo on,mutta ite aattelin pitää viitisen vuotta tuon auton niin varmaan helpottaa myymistä siinäkin vaiheessa.

    Äänestä

  • PRmies kirjoitti:

    Hintaa tuli 600 euroa ja auton piti oli 3 pv siellä. Eli kallista lystiähän tuo on,mutta ite aattelin pitää viitisen vuotta tuon auton niin varmaan helpottaa myymistä siinäkin vaiheessa.

    Mä otin ns. lisäsuojauksen ostovaiheessa. Mokoma maksoi 700 euroa ja en ole ollenkaan varma miten hyvin auto käsiteltiin (tai että sisältikö käsittely kaiken tarpeellisen).

    Äänestä

Kukaan laittanut takalokareihin äänieriste mattoa, eli ns raskasmattoa. Nimittäin vedin itse alustaan ja pyötien koteloihin Dinitrol ML:n ja sen päälle Dinitrol alusta massan ja sen päälle vielä pensselillä GT alusta bitumimassan, äänet väheni huomattavasti, mutta takapyörä kotelot vaatisi vielä lisää tavaraa jotta ääni taso mataloituisi Lexuksen tasolle.

Äänestä
  • Paikallisesta kumialan erikoisliikkeestä ST7R-raskasmattoa, 7 kg/neliö.

    Sitä kaksi kerrosta pyöräkoteloiden ympärille, lattiaan, ovien sisään ja peräkontti kokonaan.

    Vanhasta N13 Sunnystä tuli laakista hiljaisempi kuin uusista Nissaneista yhdestäkään. Ainoa mihin pitää tervekorisessa autossa kiinnittää huomiota, on ruostesuojaus ja ilmankierron varmistaminen. Ilmankierron varmistamiseksi pitäisi varmaan laittaa pari pientä tuuletinta imemään ilmaa kotelorakenteista ja takakontista jatkuvasti.

    Äänestä

Mulla meni hermot noiden Dunlopin ensiasennus kumien kanssa ja vaihdoin ne Contin renkaisiin. Kyllä muuten muuttu Prime hiljasemmaksi ja vakaammaksi paremmilla renkailla. Osaakin olla iso ero...

Äänestä
  • Itse vaihdoin viime viikolla Nokian NrVI-renkaisiin. Melko lailla hiljeni auto verrattuna kuluneisiin Dunlopeihin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


PRmies kirjoitti:

Moro! Käytin tällä viikolla Primeraa täydellisessä ruostesuojauksessa (Tectyl) ja on muuten hiljainen auto Primera nyt,jopa emäntäkin pani sen merkille kun lähti kauppareissulle. Nyt korviin tulee vain semmosta etäistä huminaa renkaista.Niin ja nyt autolla on sitten oikeesti se 12v ruostumattomuus takuu..nimittäin Tectylin puolesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu