Sony DCR-TRV33E

Jukka

Hei! Kyseinen videokamera koki putoamisen kädestä lattialle. Tämän jälkeen ei etsimeen (eikä näyttöön) tule kuvattaessa kuvaa ollenkaan. Aluksi ongelma korjaantui sillä, että kävin menu-valikossa ja palasin takaisin. Nyt ei tuokaan auta. Olen kerran resetoinut laitteen. Onko kokemuksia / tietoa siitä, mikä kameraa vaivaa ja kuinka suuresta (kalliista) operaatiosta on kyse. Laitehan kuvaa minidv:lle ja on noin 3 vuotta vanha. Olisin kiitollinen vinkeistä ja kokemuksista.

Vielä kerran tuo ongelma (mikäli sen huonosti selitin)! Normaalisti kuvattava kohde näkyy joko etsimessä tai näytössä valinnasta riippuen. Nyt näkyy vain harmaa pohja. Kun juuri asian varmistin, niin yllättäen kuva taas näkyi. Muutaman kerran kameran sammutettuani sain sen taas pois näkyvistä eli kuva ei näy.

Still-kuvat näkyvät normaalisti, samoin jo kasetilla oleva kuva näkyy normaalisti. Vaikuttaisi jonkinsortin kosketushäiriöltä tai sitten se liitty tuohon etsimen avaamiseen ja sulkemiseen???

2

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jukka

      Lisään tietoa sen verran, ettei kyseessä luultavasti olekaan putoamisen aiheuttama juttu. Sama ilmiö on havaittu aikaisemminkin. Ja putoamisen jälkeen laite on välillä toiminut. Olisikohan kyseessä kosketushäiriö???

      • multa

        tommonen kamera. on 2 kuukautta vanha. takuut ja takuutodistukset löytyy.
        [email protected]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      75
      1448
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      977
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      892
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      90
      848
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      714
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      621
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      618
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      613
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      70
      576
    Aihe