niin miksi? Ruokakin on hemmetin kallista Kantterellen halvin kauppa. Perunat on aivan ihanin,mut suurin osa tulee Ruotsista. Kuten muutkin elintarvikkeet.Laskekaa hintoja. Litra maitoa maksaa n.95 sentii,tääl saa kaks litraa yhen hinnalla. Mukava paikka,LIIAN KALLISTA!!!
miksi kaupoissa ei myydä kalaa
34v
5806
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kiinal. sananlasku
itämeressä ei ole kalaa! tai sitä ei saa kalastaa.
Halvan lohenkin aika on ohi.
A:maalla lähes kaikki ruoka on tuontitavaraa. Meijeri ja leipomoita on, muutenb tavara tuodaan muualta, rahtikustannuksetja työvoimakustannukset nostavat hintoja. Vak. asukkaat saavat hieman subventiota hintoihin tuloissaan ahvenanmaa lisänä. Turistin rahapussi tuskin kaatuu pariin kalliimpaan maitolitraan. Bissehän on suunnilleen saman hintaista kun muuallakin :)
Saarielämä on aina poikkeusolosuhteissa elämistä.
Saarenmaa ja Kihnu ovat virolaisen mittapuun mukaan sikäläisittäin kalliimpia kuin manner-Viro, Ruotsissa Gotlanti on kallis saari.
Olen itse käynyt Ahvenanmaalla kalankasvattomssa. Kala myydään muualle koska ahvenanmaaliset niin nuukia etteivät halua ostaa omaa kalaa. En toista kertaa ko.paikkaan mene jos ei ole pakko.
asiassa rikkaita. Mäki muuttaisin sinne jos Suomen kielellä siellä pärjäisi :)