Pankki kertoi mitä

Otimme 200 000e lainan juhannusviikolla omakotitaloa varten. Naurattaa vaan (ja vähän suututtaa), kun virkailija sanoi että lainan koroistahan saa 30% anteeksi verotuksessa. Oletin että tuon 30% saa siis euromääräisenä anteeksi (t.s. 0,3 x 700e/kk), mutta tuo 30% vähennetäänkin tavallaan verottajan näkemästä kuukausipalkastani. Eihän tuo ole jumaliste yhtään sama asia.

Tekisi ihan mieli vaihtaa pankkia.
7927
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

vai mitä oikein yrität selittää? Onko verottajalle ilmoittamasi palkka eri kuin todellinen palkkasi? Oletko oikeasti ikinä käynytkään pankissa?

Äänestä

Moraali on hyvin venyvä käsite pankkimaailmassa. Kauppaa tehdään vaikka väkisin. Kun neukkukuutio vaihtaa omistajaa, saa pankki liekaansa ikilainan ottajan vähällä vaivalla.

Sun kannattaa toivoa, ettei rommausta tule. Pankit nimittäin saattavat ryhtyä vaatimaan lisävakuuksia, jos asunnon vakuusarvo ei enää riitäkään!

Äänestä
  • Laittaisit nyt enemmän kliseitä viestiisi, nyt laskin niitä vain puoli tusinaa ja se ei vielä ole kovin hyvä provo.

    Äänestä

maksaa lainan takaisin?
Jos korko nousee vaikkapa 7-8 %-yksikköön.

Äänestä
  • Niinpä! Nyt menin kyllä paniikkiin! Kunpa voisin vieläkin hassata rahat vuokranantajani asuntolainan lyhennyksiin enkä tyhmänä omaan taskuun!

    Äänestä

Mitä sä oikein horiset? Sulla ei virallisesti ole siis kuukausituloja vai?

Äänestä

30% koroista = 0.3 x 700e/kk = 210e/kk

Jos tämän oikeasti saisi vähennettyä, verottaja ottaisi minulta 210e/kk vähemmän.

Todellisuudessa verottaja katsookin asian näin: Normaali (brutto)kuukausipalkkani 1580e/kk, josta vähennetään verotusta varten 210e/kk = 1370e/kk. Eli nyt minua verotetaan progressiivisesti 1370e/kk mukaan ja maksan veroja palttiarallaa 50e vähemmän kuukaudessa. Merkkaa meinaa meidän taloudessa aika helvetisti tuo 210e - 50e = 160e/kk (lisämeno pankin lupaamaan verrattuna)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


halusimme kuulla kirjoitti:

Otimme 200 000e lainan juhannusviikolla omakotitaloa varten. Naurattaa vaan (ja vähän suututtaa), kun virkailija sanoi että lainan koroistahan saa 30% anteeksi verotuksessa. Oletin että tuon 30% saa siis euromääräisenä anteeksi (t.s. 0,3 x 700e/kk), mutta tuo 30% vähennetäänkin tavallaan verottajan näkemästä kuukausipalkastani. Eihän tuo ole jumaliste yhtään sama asia.

Tekisi ihan mieli vaihtaa pankkia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu