Lapsettomuudesta kärsiville!

Olimme kärsineet mieheni kanssa 2,5 vuotta lapsettomuudesta,kunnes v.2004 lähdimme lapsettomuushoitoihin. Sinä vuonna kävimme kaksi kertaa hoidoissa tuloksetta. (Diagnoosi oli mieheni lähestulkoon liikkumattomat ja vähäinen määrä siittiöitä)Viimeisen hoidon yhteydessä,joulukuussa 2004 sanottiin,että minulla on vääränmuotoiset munasolut!!! Tuo kyllä tuntui jo tekosyyltä sille,kun tuloksia ei saatu aikaan. Joulukuun lopulla luin netistä,että vähäinen sinkin puute haittaa miehen siittiöiden liikkuvuutta. Siis,marssin apteekkiin ja ostin sinkkiä,sekä multivita plus purkin. Aloimme mieheni kanssa kumpikin syömään niitä. Maaliskuussa ihmettelin,kun kuukautisia ei ollut kuulunut aikoihin. (Raskaus oli viimeisenä mielessä,koska tuomio oli lapsettomuusklinikalta, ettemme ikinä voi saada omia lapsia.)Testin tehdessä tulos oli positiivinen Terve poika suntyi 30.09.05! Lääkäri kysyi pojan syntymän jälkeen ehkäisystä,sanoin etten halua mitään,toinen jos tulee niin on enempi kuin tervetullut,koska ensimmäisen saantiin meni kolme vuotta. Siis ehkäsyä ei ole ollut ollenkaan,enkä "heti" ensimmäisen lapsen jälkeen tullut raskaaksi. Kolme kuukautta sitten sitten aloitimme mieheni kanssa uudelleen sinkin ja monivitamiinien syönnin,jos vaikka hyvin kävisi ja tulisin raskaaksi. Juhannus sunnuntaina tein raskaustestin,ja yllätykseksemme tulos positiivinen! Haluaisin neuvoa teitä lapsettomuudesta kärsineitä,että netistä löytyy paljon tietoa,kokeilkaa ensin niitä,sekä tuo sinkki monivitamiini ennen kun memette hoitoihin. Meidän hoidot tulivat maksamaan n.3500€,emmekä edes onnitteluja saaneet klinikalta kun kerroin heille olevani raskaana ihan perinteisin keinoin!

4

1753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mimmu

      paljon Onnea!

      Hieno kirjoitus, varmasti moni saa sen toivonkipinän taas heräämään!

    • elina

      kiitos, kun jaoit tarinasi meidän kanssa, tuo lämmitti sydäntä ja antoi tosiaan vielä toivoa, olen yrittänyt lasta 1 ja 2kk taustalla pco tyyppiset munasarjat, lääkärit aina sanovat että kaikki edellytykset on raskaaksi tulolle näin päällisin puolin mutta voihan sitä vikaa löytyä vaikka miten. Onneksi miehenikin menee mielellään sperma-analyysiin, olen 22-vuotias ja iän ei pitäisi olla syynä. olen myös harkinnut vyöhyketerapiaa..tsemppiä kaikille! kirjoitelkaahan kuulumisianne..

    • mervi-83

      Onnea teille ja kiitos tiedosta!olemme yrittäneet saada mieheni kanssa kohta kaksi vuotta lasta,mutta lasta ei vaan kuulu.nyt tuli sairaalaan lapsettomuustutkimuksiin aika ,mut aika on vasta kolmen kuukauden päästä!kaikki vaan sanoo että eihän mulla ole mitään hätää ku oon niin nuori(23v),mut oishan se ihana oma pikkuinen ku suurimmalla osalla kavereista on jo lapsi!!

    • 5 pitkää vuotta

      Meillä taas on viisi vuotta tuloksetonta yritystä takana. Loppukeväällä minulta mitattiin hemoglobiini joka oli vähän matala,110. Aloin syömään rautatabletteja ja nythän se testi näyttää plussaa!! En tiedä vaikuttiko se raudan syönti, vai onko sattumaa. Ensi kuulle olisi ollut aika varattuna hoitoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      101
      3248
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      1
      2603
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2506
    4. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      64
      1463
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      91
      1445
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1035
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      955
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      333
      953
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      857
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      824
    Aihe