Kamera meressä

Digikamera putosi mereen. Saako siitä enää kalua, onko kokemuksia? Ellei, enpä lähde sen perään sukeltelemaan.
81044
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vesi ei sovi sähkölaiteitteille ja erityisen huonosti sopii suolavesi, mutta sukeltaminen on aina hauskaa.

Äänestä

Harmi sinällään, mutta en usko että kamerastasi saa enää kalua vallankaan jos virrat olivat päällä. Muutenkin korjaus tarkottaisi kaikkien kuviteltavissa olevien osien vaihtoa joten pidän aika pienenä mahdollisuutta että siitä kalua saa. Paitsi jos kyseessä oli vedenpitävä malli niin sitten saattaa olla toivoa.

Äänestä
  • Juup, Olympuksen C-50 Zoom digikamera tippui veneen pohjalle, johon oli kertynyt sadevettä. Siitäki pöllähti savut pihalle, vaikka välittömästi nostin kameran takaisin. Kyseltiin huoltoa ja todettiin että halvemmaksi/järkevämmäksi tulee hankkia uusi kamera. Kotivakuutus tämän korvasi.

    Mutta toisaalta, akku saattaa olla kunnossa joten siitä voi saada vara-akun jos sen vielä lataa.. Meillä näin kävi, tosin suolavesi kuulostaa pahalta. Toinen joka saataa toimia, on muistikortti. Jos kortilla on jotain valokuvia niin ne ehkä saa sieltä vielä pelastettua.

    Äänestä

Jos olisit heti sen sukeltanut ylös, ottanut akut irti ja pistänyt kuivumaan 40-50 asteiseen uuniin esim. merisuolan kanssa niin siitä olisi saattanut tulla vielä kalu.
Mutta tuskinpa enää... Tietysti siitä voisi saada varaosia...

Äänestä
  • Kaverilta putosi kamera Välimereen. Pokkari nostettiin heti ja välittömästi poistettiin akut. Kamera huuhdeltiin hyvin 10 minutin kuluessa suolattomassa vedessä ja kuivatettiin hyvin ennen akkujen laittamista. Kamera ei toipunut kylvystä.

    Uskon, että kameran huuhtelu makeassa vedessä ennen kuivaamista on parempi ratkaisu kuin kuivaaminen suolaisena.

    Toinen kameran kannalta kova paikka on tuulinen ranta, jossa on ilmassa hienoa hiekkaa.

    Äänestä

Minullekkin kävi näin, tosin se putosi järviveteen. 2 päivää sitä kuivasin ja kyllähän se sitten toimikin . Nostin sen kyllä välittömästi sen vedestä.
En sitten tiedä miten tuo suolaisuus siihen vaikuttaa, tokkopa enää toimii.

Äänestä
  • Tänään sen kastelin uudestaan, sateessa. oivoi mitä kamera parka joutuu kestämään. :)

    Äänestä

...taitaa siis olla paras vain sunnata kameran ostoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


igzuz kirjoitti:

Digikamera putosi mereen. Saako siitä enää kalua, onko kokemuksia? Ellei, enpä lähde sen perään sukeltelemaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu