Jättiläisen kohtasivat..

Savona

Suomalainen, ruotsalainen ja norjalainen olivat yhteisellä matkalla jossain päin pohjoista, kunnes ilmestyi taivaanrannasta näkyviin hirveän suuri, verenhimoinen jätti. Tämä kaappasi kaikki kolme matkaansa aikomuksena napostella jokainen poskeensa, mutta halusi ensin kuitenkin hiukan leikkiä heidän kustannuksellaan.

" Saatte jokainen mahdollisuuden esittää minulle yhden tehtävän, mitä en pysty tekemään. Mikäli en sitä todellakaan pysty tehdä, vapautan tehtävän esittäjän."

Kaikista ehto kuulosti helpolta, ja niinpä ruotsalainen ehdotti jättiläistä syömään kaikki metsät. Ja niin jättiläinen söi kaikki metsät, ja sen jälkeen myös ruotsalaisen.

Norjalainen ehdotti jättiä juomaan kaikki järvet, mutta jätti joikin ne muitta mutkitta. Niin oli norjalaisenkin päivä päätetty, kunnes tuli suomalaisen vuoro.

Suomalainen ehdotti: " Pieraise, ota pierusi kiinni ja maalaa se punaiseksi."
Tätä jättiläinen ei millään pystynyt tekemään, joten suomalainen pääsi vapaaksi.

0

1215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Putin lähti takki auki sotaan....

        Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
        Maailman menoa
        118
        3722
      2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

        ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
        Maailman menoa
        313
        2629
      3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

        Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
        Maailman menoa
        0
        2170
      4. Sanna on pakottaja, domina

        Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
        Maailman menoa
        43
        1981
      5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

        Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
        Skoda
        11
        1738
      6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

        Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
        Maailman menoa
        131
        1245
      7. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

        Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
        Ikävä
        96
        1194
      8. No onneks ei tartte sit olla

        Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
        Ikävä
        7
        1161
      9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

        Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
        Yleistä autoilusta
        84
        977
      10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

        Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
        Ikävä
        52
        952
      Aihe