Norman virus control ilmoitti, että havainnut troijalaisen ja siirtänyt sen karanteeniin. Poistin sen sieltä.
Mitä kannattaa nyt tehdä, että saa koneen kaikista mahdollisista ylimääräisistä örkeistä pois? Ohjeet juurta jaksain aloittelijalle kiitos!
Mitä kannattaa nyt tehdä, että saa koneen kaikista mahdollisista ylimääräisistä örkeistä pois? Ohjeet juurta jaksain aloittelijalle kiitos!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ekaks pitää miettiä mitä kautta se tuli ja estää uusien tuleminen(on ihan turha poistaa jos uusia tulee heti tilalle).
Virusohjelma sulla jo onkin ja kai päivitettykin.
Palomuuri ja sen asetukset on tärkeitä.
Pitää olla mieluummin uusin käyttöjärjestelmä ja uusimmilla päivityksillä.
Selain uusimmilla päivityksillä ja sen asetukset on tärkeitä.
Mitä riskiohjelmia(esim P2P-ohjelmat)käytät.
Tarkistatko netistä ladatut tiedostot virusohjelmalla.
ActiveX-kompomnenttit on yleisin tapa saada sellasia örkkejä koneelle joita virusohjelma ei välttämättä estä ja niiden käyttöä kannattaa rajoittaa tai estää kokonaan selaimen tai palomuurin asetuksista ja ehkä paras tapa on asentaa SpywareBlaster joka estää pahimpien tulon koneelle.
SpywareBlaster löytyy tuolta.
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/
Ja sieltä löytyy myös poisto-ohjelmia.
Ei tartte tehdä mitään asia on ihan Ok.