Joten, lopetin e-pillerit ja nyt yritetään lasta. Täytyisikö minun käydä Gynekologilla ennen mahdollista raskautta?
Luin netistä että pillereiden jälkeen ei tarvitse pitää kuukauden taukoa ennen lapsen yrittämistä, mun ystävän tuttu tuli raskaaksi pillereiden aikaan, olisiko lapselle haittaa jos en pidä taukoa?
Luin netistä että pillereiden jälkeen ei tarvitse pitää kuukauden taukoa ennen lapsen yrittämistä, mun ystävän tuttu tuli raskaaksi pillereiden aikaan, olisiko lapselle haittaa jos en pidä taukoa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei tarvitse pitää taukoa ennen kuin yrittää tulla raskaaksi eikä myöskään gynekologia. Voithan tietysti siellä käydä jos asia muuten vaivaa.
kävin gynellä ennen kuin aloimme yrittää ekaa raskautta. Halusin varmistaa että olen kunnossa. Ja pillerien syönnin lopetuttuani käytimme kortsua n.2 kk. Pillerien jämien poistuminen munasarjoista kestää yleensä ton 2kk.
gynellä eikä mitään taukoakaan tarvitse pitää. Heti vaan peittoja pöllyttämään niin,että ei turhan paljon asiaa mieti ja sillä stressaa;)Onnea matkaan!
Pillereitten jälkeen neuvotaan sen takia käyttämään muuta ehkäisyä kunnes tulee ekat pillerittömät menkat, että laskettu aika on silloin helpompi määritellä. Näin ainakin olen antanut itseni ymmärtää, vaikkei vielä ole toivoakaan pillereitten poisjättämisestä, kun mies ei halua.. Saahan sitä silti valmistautua tietoa hankkimalla - aika säälittävää kyllä!