Allendale-ytimelliset prossut ovat Conroen 'karsittuja' veljiä ja ovat uuden aallon halvimmat Intel prossut. Nämä synkentävät AMD:n aivan lähitulevaisuuden näkymiä entisestään
E6300: 1.83GHz 2x1Mt L2 210€
E6400: 2.10GHz 2x1Mt L2 240€
(E6600: 2.40GHz 2x2Mt L2 (Conroe))
AMD:n hintaleikkurin jälkeen X2 3800 maksaa sen 180€, mutta nuo Allendalet tosin tehollisesti kilpailevat astetta parempien prossujen kanssa
-----
Pconline-niminen japski-sivusto oli mennyt vertaamaan E6300 ja E6400 prossuja nimittäin FX-60 -prossuun. Muistutetaan FX-60:n ja X2 3800 :n eroista:
FX-60 - 2.6GHz 2x1Mt L2
X2 3800 - 2.4GHz 2x512Kt L2
Eli eri luokan prossuista kyse.
----
-TMPGENc 3.0 xPress testissä esim. E6400 päihitti FX-60:n - (E6400 käytti n. 88% FX-60:n tarvitsemasta ajasta)
-Se ei ole yllätys, että Super PI testissä E6400 ja E6300 päihittävät tuon FX-60:n, mutta tuolla testillä ei ole niin väliä
Cinebench 2003:ssa FX-60 ottaa voiton pienimmällä mahdollisella erolla (0,1 sekuntia)
-Winrarrissa FX-60 on 3% tehokkaampi kuin E6400
Pelitestit:
-Half-Life 2 - E6400 voittaa 8,5%:lla
-Doom 3 - E6400 voittaa yli 30%:lla; E6300 voittaa 22%:lla
-Far Cry - Selvä voitto E6400:lle
-F.E.A.R & Serious Sam 2 - niukka voitto E6400:lle
-Quake 4 - E6400 voittaa 6%:lla
-...-----...----
Eli E6400 ja E6300 prossut tulevat kilpailemaan tehoissa lähinnä kolmisen kertaa kalliimpia prossuja vastaan!
E6300: 1.83GHz 2x1Mt L2 210€
E6400: 2.10GHz 2x1Mt L2 240€
(E6600: 2.40GHz 2x2Mt L2 (Conroe))
AMD:n hintaleikkurin jälkeen X2 3800 maksaa sen 180€, mutta nuo Allendalet tosin tehollisesti kilpailevat astetta parempien prossujen kanssa
-----
Pconline-niminen japski-sivusto oli mennyt vertaamaan E6300 ja E6400 prossuja nimittäin FX-60 -prossuun. Muistutetaan FX-60:n ja X2 3800 :n eroista:
FX-60 - 2.6GHz 2x1Mt L2
X2 3800 - 2.4GHz 2x512Kt L2
Eli eri luokan prossuista kyse.
----
-TMPGENc 3.0 xPress testissä esim. E6400 päihitti FX-60:n - (E6400 käytti n. 88% FX-60:n tarvitsemasta ajasta)
-Se ei ole yllätys, että Super PI testissä E6400 ja E6300 päihittävät tuon FX-60:n, mutta tuolla testillä ei ole niin väliä
Cinebench 2003:ssa FX-60 ottaa voiton pienimmällä mahdollisella erolla (0,1 sekuntia)
-Winrarrissa FX-60 on 3% tehokkaampi kuin E6400
Pelitestit:
-Half-Life 2 - E6400 voittaa 8,5%:lla
-Doom 3 - E6400 voittaa yli 30%:lla; E6300 voittaa 22%:lla
-Far Cry - Selvä voitto E6400:lle
-F.E.A.R & Serious Sam 2 - niukka voitto E6400:lle
-Quake 4 - E6400 voittaa 6%:lla
-...-----...----
Eli E6400 ja E6300 prossut tulevat kilpailemaan tehoissa lähinnä kolmisen kertaa kalliimpia prossuja vastaan!
Vastaukset 13
Vanhimmat
olekaan näytönohjaimesta riipuvaisia?
Olen aina luulluut että näytön ohjain ratkaisee miten pelit pyörii, siis jos prossa on edes kohtuullisen tehokas.
Jotenkin mulla on sellanen tuntuma että intellilta ei kyllä hyvää ja halpaa tule.
Prosessori laskee monet osat pelien toiminnoista, joten prosessori näytönohjain pitää molempien olla tehokkaita, ettei synny "pullonkauloja".
Jos prosessori on alitehoinen -> näytönohjain ei pysty saamaan dataa tarpeeksi nopeasti prosessorilta.
Jos näytönohjain on alitehoinen -> näytönohjain ei pysty päivittämään ruutua tarpeeksi nopeasti, vaikka prosessori siihen pystyisikin.
E-sarjan Intelin prosessorit ovat raskas isku AMD:lle.
AMD on tämän hetkisten arvioiden mukaan Inteliä yli 10kk jäljessä prosessorien kehityksessä, joka tällä alalla on todella suuri aika.
AMD on jonkin verran jäljessä, ja keskittyvät tekemään prossumallia, mikä vastaisi tuon Conroen seuraajan tasoon. Intelin ainut heikkous Conroe- ja Allendale-ytimellisten prossujen tultua on halpishintaluokka, jolla sillä ei ole tarjota tuosta prosessoriperheestä yhtään vaihtoehtoa. Halpisprossu tulee vasta ensi vuonna. Tähän AMD iskee ja tuo loppuvuodesta uuden Brisbane-ytimen, mikä on selvästi halvempi valmistaa ja hintoja voidaan laskea entisestään.
AMD:n Greyhoundin pitäisi sitten olla Kova Pala Intelin Kentsfield-prossua vastaan ja tuon Greyhoundin pitäisi olla ensimmäinen todellinen neliytimellinen prossu.
-----
Prossulle olisi peleissä paljon enemmänkin laskettavaa, mutta perinteisesti prossujen tehot ovat olleet liian vähäiset.
Myös Inteliltä on tulossa 2007 vuoden alussa 4-ytiminen prosessori, jota on jo nyt testattu muutamilla hardissaiteilla ja joka perustuu conroe-ytimeen.
Taisi olla muutama kappale ES:iä kyseisestä prosusta myynnissä Ebayssa hintaan ~1800€ zipale :)
Renault
Kaikki mallimme esittelyssä sivuillamme. Löydä omasi!
www.renault.fi
Tietoasema
Laadukkaat tietokoneet ja kannettavat. Myös huoltopalvelu.
www.tietoasema.fi
Marinean verkkokauppa
Ethän maksa liikaa? Kaikki navigointiin ja veneilyyn!
www.navigointi.fi
Niin, onhan siinä prossussa yhteensä 4-ydintä kun siihen on lätkästy kaksi Conroe-ydintä. Näillä näkymin juuri AMD:ltä olisi tulossa ensimmäiset oikeasti neliytimelliset prossut [eli ei mitään kahta kaksiytimellistä yhdistettynä]. Ensimmäisenä taisi tulla juuri Deerhound- [serveripuoli] ja sitten tuli Greyhound-ytimellinen. Intelin ensimmäinen kunnon neliytimellinen [ei 2x2] prossuydin taitaa olla Bloomfield, mikä tulee 2009
Uskoisin Deerhoundin ja Greyhoundin pääsevän erittäin lähelle tuota Intelin neliytimellistä Kentsfieldiä. Tuo Kentsfield on kuitenkin melko laiska päivitys, siinä missä Conroe on oikeasti loistava. Kentsfieldissä on sellaisia ikäviä puolia kuin se, että virrantuotto on kaksinkertainen, mikä tarkoittaa sitä, että tuo vaatii todella hyvää jäähdytystä. Sitten kellottuvuus on onnetonta [varsinkin jos Conroeen verrataan], eikä tuo tarjoa esim. yksisäikeisissä ohjelmissa mitään lisää Conroeen verrattuna.
Noi Deerhoundit ja Greyhoundit kuitenkin uudistavat K8-arkkitehtuuria melko radikaalisti..eivät vain lisää ytimien määrää.
----
Halpiksista, niin tällä hetkellä halvimmat uudet julkaisut ovat kuitenkin olleet siinä n.200€ luokkaa [Suomihinnat] Allendale-ytimellisillä. Eli Inteliltä ei nyt tullut yhtään mitään 100€:n tai 150€:n hintaluokkiin. Itseasiassa joskus ehkä vajaan vuoden päästä vasta tulee nuo varsinaiset halpikset, eli Milville-ytimelliset..tosin nuo ovat single-coreja.
X2 3800 maksaa tällä hetkellä sen 150€, ja yksiytimellinen 3800 maksaa sen 105€; tosin 3700 :n saa samaan hintaan ja on isomman välimuistinsa takia fiksumpi ostos.
höpö höpö, nyt peräaukko soi
Elikkä noita Allendale-ytimellisiä prossuja on nyt päästy lisää testaamaan ja yhdessä testissä mitattiin miten paljon se vaikuttaa, että näissä prossuissa on vain 2x1Mt L2 välimuistia Conroen 2x2Mt verrattuna.
Tuloksista paljastui, että erot ovat minimaaliset: Peleissä päästiin n. 5% parempiin lukemiin kun käytettiin resoluutioita joilla erot tulisivat mahdollisimman selviksi. Niillä resoilla joilla ihmiset pelaavat..erot olivat minimaaliset. Isoin ero tuli Divx-enkoodauksessa: 10%.
Kaikenkaikkiaan tehoero on minimaalinen; E6400 maksaa 100€ vähemmän kuin halvin Conroe [E6600]..eikä tehojen erot ole hintojen mukaisia.
Entäs kuinkas nopea on E8900 se 4.1 giganen versio ja siinähän on pidemmät liukuhihnatkin? paljo maksaa verkkokaupassa?
Hyvä emo eli:
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/41958
Tosin hinta on aika kova. Mutta tärkeimpään osaan panostan ensi kerralla...
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/46397
Tosin tämäkin varmaan riittäis. Ei CF:llä mitään tee. Parempi ostaa yksi kunnon kortti. Teho/hinta suhde paljon parempi.
Ja sitten vaan toivoon että osti hyvän yksilön :P Kellotus varaa...
No jos on rahaa niin sitten...
Mutta periaatteessa miksi verrata AMD:n prossuihin nyt? Jos eivät Intelin uudet voittaisi nyt "murskalukemin" miten kävisi kun AMD:n vastaisku tulisi ja vanhatkin AMD:t pärjäisi conroille? Kaikki tietää että AMD on nyt kakkonen.
Noh halvimmat Core2Duo-emolevyt, mitä olen nähnyt, on maksanut 50€, mutta ovat olleet sitten mitä sattuu..esim. joutuu käyttämään todella hidasta muistia noissa :D
Noh Asrorck:n emohan tuo. Asrock:lla on myös Conroe-emolevyjä joissa ei ole pci-expressiä ;). Ja sellainen missä oli sekä agp-paikka, että x16 pci-express..paikka.
Asrock:n kalleimmat mallit perustuvat kyllä ihan kunnon piireihin, eikä niitä ole vedetty jostain halvasta eksoottisesta versiosta ;). Kallein tosin on maksanut vain 80€. Kyllä Gigabytelläkin oli tuollainen n. 70€ maksava Conroe-emolevy
---
AMD on nyt kakkonen ja näyttää siltä, että tulee olemaan sitä pitkään. Nimittäin seuraava merkittävä julkaisu, joka on K8L, on siirtynyt ajankohtaan H1 2008 eli 1,5-2 vuotta vielä!
Serveripuolelle tulee K8L-prossuja jo aikaisemmin, 2007 loppupuolella..mutta desktop-puolelle joutuu odottamaan kauemmin. Ikävää on myös se, että desktop ja serveriprossut käyttävät eri kantoja [Opteron tulee käyttämään Socket F:ää, kun nuo desktop-K8L-prossut käyttävät tulevaa AM3 kantaa..].
Tullessaan..1,5-2 vuoden päästä nuo desktop K8L:t (Greyhound-ydin) eivät kilpailekkaan Conroeta, eivät sitä seuraavaa Kentsfieldiä, vaan Kentsfieldin seuraajaa vastaan.
Edullinen kun merkki ei siinä maksa mitään :) Mutta emoista. Itse en enään muita osta kun ABIT:n tai DFI:n tekeleitä. ABIT koska uQuru ohjelmisto on oikeasti kätevä :) Sillä hoituu kaikki kerralla winukan kautta...
DFI koska se vaan hyvä ellei paras kellotus alusta.
Riippuu mitä hakee. Kyllähän tuosta katsomastani Asrock:sta juuri sanottiin, ettei se ole mikään älyttömän hyvä kellotuksien suhteen [Esim. E6400@2,4GHz], mutta noin muuten on hyvä emo.
Varsinkin minulle. Kone on olohuoneessa ja haen mahdollisimman hiljaista kokoonpanoa, mikä rajoittaa jo tarpeeksi kellottuvuutta. Tuollaisessa tapauksessa ei varmaan kannata ostaa 150-200€ emolevyä ;)..jääpähän enemmän rahaa hieman (minulle) tärkeämpiin osa-alueisiin.