Terve kaikille :)

MsBlondy

Ensimmaista kertaa eksyin tanne palstalle nyt. Avomiehellani on 2 vuotias rottis uros joka ei ole koskaan tottunut olemaan yksin. Nyt olemme kuitenkin muuttaneet yhteen ja aluksi koira oli viikot miehen vanhempien luona, eli voisko sanoo mummolassa ;) Eilen jatimme haukun ekaa kertaa sitten yksin hetkeksi aikaa uuteen huusholliin ja tana aamuna huomasin verta lattialla kun koira on niin syonyt toista takajalkaansa. Ilmeisesti stressista. Vaikuttaa kylla normaalilta ja iloiselta muuten. On syonyt normaalisti ja leikkinytkin takapihalla. Miten teilla muilla on haukut sopeutunut uusiin elamantilanteisiin ja muuttoihin? Mina olen enaa heinakuun toissa ja jaan sitten aitiyslomalle mutta olisihan se nyt hyva oppia olemaan uudessa huushollissa yksin.

3

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Donna kakkonen

      Ihan ensimmäiseksi, veisin kiiruusti tohtorille, jos on omaa jalkaansa syönyt niin että verta tulee..
      Tuntuu ja kuullostaa että sillä on jotain mikä kutiaa ja kalvaa sitä.
      Yleensä stressaantunut koira syö jotain muuta muttei itseään.
      Aloittakaa siitä, ja sitten jatkoa...
      T:Onnea matkaan

      • känkkä

        ai yleensä stressantunut koira syö muuta kuin itseään... vähintään yhtä usein ne myös kalvavat itseään kun ovat stressaantuneita! monet nyppivät karvojaan pois tai rapsuttavat kylkensä verille. tai niinkuin äskeisessä kerrottiin kalvaa jalkaansa kunnes menee verille! ei millään pahalla mutta halusin nyt vaan kertoa mitä tiedän.. =)


    • Tuosta koiran yksin olosta voisin sanoa,että kannattaa aloittaa niin että koira on alussa vain pienen hetken yksin,ja sitten vähitellen pidentää aikaa.
      Itse laitan aina radion soimaan,kun koirat jäävät keskenään kotia. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      62
      978
    2. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      303
      896
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      60
      780
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      55
      693
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      96
      613
    6. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      25
      592
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      46
      591
    8. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      590
    9. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      79
      564
    10. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      13
      539
    Aihe