C-50 zoom

masira

Eli siis kamera on Olympus C-50 zoom ja kysymys kuuluu onko sillä mahdollista ottaa resoluutioltaan 300 dpi kuvia. Ja jos on, niin miten? Ja missä mahtaa olla vika kun ei anna valita tallennusmuodoksi TIFFiä? Kortille kuitenkin pitäisi mahtua.

1

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikko_vaan

      Toi kamera oli vielä pari vuotta sitten mulla. Toi 300 dpi on painotekninen juttu. Semmonen yleinen raja vaativaan julkaisukäyttöön, sanomalehteen kelpaa toi 170 dpi.

      DPI = Dots Per Inch, eli pistemäärä tuumaa kohden.

      Tuon Olympuksen kuvakoko oli 2560*1920, eli siitä saadaa laskemalla 8,53 tuumaa kertaa 6,4. Eli siitä kuvakoko 300 dpi tarkkuudella ompi 21,6*16,5 senttiä. Käytännössä saat mainoita valokuvia A4-koossa, esim ifi valottaa tarkkuudella 254 dpi.

      TIFF ongelmana.. miten tuossa menikään, piti olla ainakin täysi resoluutio, jotain 14 megaa taisi olla kuvakoko.. ihme jos ei toimi TIFF tuossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      103
      2350
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      225
      1976
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      102
      1334
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1280
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1128
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      852
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      701
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      48
      700
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      690
    Aihe