Me allekirjoittaneet edellytämme että Suomen peruskouluissa, lukioissa ja toisen asteen ammatillisissa oppilaitoksissa säilytetään jatkossakin molemmat kotimaiset kielet (suomi ja ruotsi) kaikille yhteisinä oppiaineina. Myös korkeakoulujen kotimaisten kielten kurssit on säilytettävä entisellään.
Samoin edellytämme jatkossakin Suomen pysyvän kaksikielisenä maana, kielet edellämainitut suomi ja ruotsi.
Syynä luonnollisesti yhteiskuntarauhan säilyminen ja kansalaisten tasa-arvoisuus.
http://www.adressit.com/pakkoruotsi1
Pakkoruotsi säilytettävä!
3
898
Vastaukset
- Hans och Bert
Joo, kaikki sivistyneet ihmiset puhuu ruotsia!
- ROFL
LAUGHING OUT LOUD
- enkä ruotsalainen
Minä puhun kotimaani Suomen kieltä eli suomea. Naapurimaan Ruotsin kieltä en puhu enkä ymmärrä (vaikka pakolla yrittivät minut saada sitä puhumaan monta vuotta koulussa).
Ollakseen sivistynyt, ihminen ei tarvitse siihen ruotsin kieltä. (En väitä että itse olisin sivistynyt). Pakkoruotsi ja sen ideologiset aatteet juontavat juurensa Ruotsinvallan aikaan jolloin ruotsalaiset pitivät suomalaisia vähempiarvoisina ja tyhminä metsäläisinä joilla ei ole omaa kulttuuria ja joita piti alistaa ylempiarvoisten ruotsalaisten alle kaikilla elämän aloilla.
Ei kuulkaa. Se on loppu ny.
Ne jotka haluavat puhua ruotsia painukoon Ruotsiin. Miksi suomalaisten pitää rahoittaa viiden prosentin vähemmistön takia kaksikieliset palvelut lähes koko Suomessa kun jokaikinen suomenruotsalainen osaa suomea vaikka mitä väittäisivät (tämä on fakta tietoa, jaa mut nyt taisin valehdella, olihan tosin se yks ysikymppinen mummeli joka ei osaakaan). Laskekaa nyt itsekin paljonko se Suomelle maksaa.
Ei siinä mitään. Jokainen saa puhua kotonaan vaikka millä kielellä, mutta ei Suomessa tarvis olla kun kolme kieltä minkä koulutus tarvitseville rahoitettais ja tietyt palvelut (tai suomenkielen palveluavustus taattaisiin). Tietty suomenkieli, saamenkieli ja romanikieli.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/11310543Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1304261- 1164007
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24433869- 613546
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint532801Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras192326- 572009
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko191592Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu81429