Millaisia belgianjänikset ovat luoteeltaan? paljon olen kuullut että ne ovat tempperamenttisiä yms mutta mitä tuo sana pitää sisällään? Onko belgianjäniksenjäniksen hoito samallaista kuin minkä tahansa kanin vai pitääkö ottaa jotain erikoista huomioon? Kania olen ostamassa varmaan vasta keväällä mutta Belgianjänis kiinostaisi kovasti.
Belgianjänis
5
7413
Vastaukset
- gegs
olen ennen omistanut uros belgianjäniksen ja suosittelen todella ihmiselle, jolla on kokemusta jo kaneista. nämä jänekset ovat mitä ihastuttavimpia lemmikkejä!!
ei sovi kuitenkaan aloittelijalle, voi olla aika vaikea käsitellä.. eivätkä ole mitään sylipupuja. mun belgi rakasti kyllä ihmisiä ja HUOMIOTA, mutta ei se sylissä viihtynyt.
paljon tietoa belgeista (sekä kuvia) löytyy mun sivuilta, http://www.kanienkotikolo.urli.net -> kanirodut ja värit -> belgianjänikset - Bubble
Meillä majailee yksi belgianjänis. Meidän jänö on paljastunut luonteeltaan erittäis seuralliseksi, ja ystävälliseksi mutta toisinaan se on varsin kärsimätön. Isolla jäniksellä riittää myös paljon energiaa jonka sen täytyy saada purkaa, muuten siitä muotoutuu varsinainen terroristi. Uteliashan se on ja eloisa, mutta mitään varsinaista tuhoa se ei ole aiheuttanut:)
HOidon puolesta meidän jänö ei ole eronnut muista asukkaista. Tietenkin iso kani tarvitsee suuren tilan jossa pomppia ja ronskimmat otteet millä käsitellä. Mutta itse olen henkilökohtaisesti sitä mieltä, että näitä isompia jäniksiä on jopa mukavempi ja helpompi käsitellä kuin niitä kääpiökokoisia:) - Suksi134
Mistä voi ostaa Belgian jäniksiä
- belggari
En itse suosittele ensimmäiseksi enkä edes toiseksi kaniksi:) Vaativat tukevat ja oikeaoppiset otteet esm. kynsiäleikattaessa. Luonteeltan oma belggarini on erittäin utelias,sosiaalinen,huomionkipeä ja rohkea. Painaa tällähetkellä 13kg:) Seuraa kuin koira omistaajaa jopa vessaan :D Mutta muistathan että jokainen kani on oma yksilönsä ja belggareitakin on moneen lähtöön:)!
- Anonyymi
Hän taitaa olla belgianjätti ei belgianjänis. Ja painosta päätellen hieman lihava.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741