Poika täytti juuri 4 kk ja on oppinut kääntymään molemmilta kyljiltä mahalleen. Viime yö olikin sitten aivan mahdotonta. poika heräsi useaan otteeseen yöllä ja aina kun katsoin sänkyyn niin siellä hän oli pää yläällä ja vatsallaan. Eikä siitä sitten tietenkään muuten rauhoituttu nukkumaan kuin tissin kautta. Aamulla herättiin sitten hirveeseen huutoon, kun oli unissaan kääntytnyt mahalle ja heräsi vatsaltaan eikä osaa kääntyä vielä itse selälleen takaisin.
Onko muilla kokemuksia tästä. Kuinka pian menee ohi/rauhoittuu, sillä voi tämä äiti alkaa väsyä, jos joka yö pitää herätä yhtä usein ja sydän syrjällään katsoa, että miten päin siellä nukutaan ja saadaanko henkeä!
Onko muilla kokemuksia tästä. Kuinka pian menee ohi/rauhoittuu, sillä voi tämä äiti alkaa väsyä, jos joka yö pitää herätä yhtä usein ja sydän syrjällään katsoa, että miten päin siellä nukutaan ja saadaanko henkeä!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuttu juttu...Meil alettiin kääntyy 5kk ja sitä pahinta innostusta kesti pari viikkoa. Must se on niin huvittavaa kun yöllä herää ja katsoo vaavinsänkyyn niin kukas se sieltä kurkkii pää pystyssä :) Meil käännytään vaan oikean kyljen kautta joten turha nukuttaa sillä kyljellä koska se on silloin varma että singahdetaan suoraan mahalleen. Nyt kun taito on hyvin hallussa niin kyllä ne yötkin on rauhoittunut. Voisin veikata et parissa viikossa se uutuuden viehätys laantuu...ja sitten alkaa uudet kujeet ;)
Voi miten ihanaa =)
sama vaihe on menossa, tyttö nyt 5kk.. ei osaa ihan vielä lattialla kääntyä, mutta sängyssään pääsee mahalleen, kun ottaa vähän jaloilla "vauhtia" pinnoista. hirveä huutohan siitä tulee kun ei pääsekään heti takaisin, varsinkin jos on vielä poikittain sängyssä.. hermostuttaahan se itseäkin, mutta pakko on vain luottaa siihen, että vauva osaa kuitenkin kääntää päänsä sivulle hengittääkseen ja huutelee sitten jos hätä tulee..:/ meillä vielä vauva nukkuu jo omassa huoneessaan. onhan se kieltämättä välillä hymyilyttänyt, kun neiti on milloin missäkin asennossa, kun menee katsomaan. :)
Hei. Voin sen verran kertoa että kun menee ohi toi kääntymis vaihe, tulee ainakin meille konttaus asentoon meno ja konttaus harjoitukset. Istumaan meno ja sen jälkeen pystyyn nouseminen, ja nämä kaikki yllätys yllätys pitää kokeilla yön aikana. Meillä poika 10kk ja joka yö "harjoitellaan" noita oppimia. Mutta kerran ne pieni on, ja päikkärit on äitille/ isille omiaan. Voimia sulle niitä tarvitaan, vielä monena yönä :)
Meidän neiti on 6kk ja nyt alkanu äheltämään öisin millon mitäkin.Kääntyilee ja pyöriskelee ja on millon mitenkinpäin sängyssä.Ja kuvioon mukaan tullut myös yösyönnit kun uni ei tule ilman maitoa.Tähän saakka nukkui yöt heräämättä!
Meinaa olla puhti loppu päivisin kun esikoinen(3vee)ei enää nuku päikkäreitä niin eipä sitä itsekään saa huilattua!
meidän neiti on taasen 5 kk ja meillä aivan samanlaista!Meillä tosin tähän asti ollaan menty 1 kk iästä vain yhdillä syötöillä ja ilman minkäänlaista heräämistä!mutta nyt...pyörimistä,hyörimistä,puhkumista ja jalkojen viskomista ja sitten ollaan aina nurinperin sängyssä ja sekös ei ole yhtään hyvä..tuttia annan,mutta jos ei rauhotu niin maito pulloa on annettava,mutta tosin ei pullosta ota juuri mitään...toivotaan että tämä on vaine pieni vaihe joka pian ohi!
Kuulinkin tuttavaltani neuvon,että vesipulloa kokeilla sillai että tuntee saavansa jotain suuhun ja heti pois ja tutti tilalle!tai sitten peitto tiukasti päälle niin uni tulee=)