KARPATHOS 4.9

Ollaan lähdössä Karpathokselle 4.9 viikon reissulle. Jos joku osaisi vähän kertoa paikasta etukäteen, olisin todella kiitollinen. Míssä kannattaa käydä, parhaat ostospaikat, ravintolat, rannat jne. KIITOS!
41169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olimme puolison kanssa viime vuonna Karpathoksella viikon. Pidimme aivan älyttömästi, paikka oli meille täydellinen. Kuulin kyllä joltain turistilta jupinaa sivukorvalla. Hän ei poistunut "pääkaupungista" koko viikkona minnekään ja oli siis pettynyt. Ei ihme, Pigadia oli ehkä saaren heikoin lenkki. Kyseinen henkilö ymmärtääkseni kärsi korkeuskammosta, joten ei mikään ihme ettei hän poistunut Pigadiasta. Karpathoksella täytyy "kestää" todella kapeita, mutkittelevia, kaiteettomia eli välillä aikas hurjia vuoristoteitä ja maisemia.

Vuokrasimme skootterin koko viikoksi ja kiersimme ja kolusimme koko saaren. Rinteillä olevat pikkukylät ja niiden ravintolat, ehdoton must. Pienet, siistit rannat ympäri saarta, aivan mahtavia. Aamulla skootteri alle ja menoks. Maisemat ovat upeat, yrtit tuoksuvat, meri on fantastisen värinen. Välillä voi pysähtyä jonnekin rannalle vilvoittelemaan ja mahdollisesti syömään ja taas matka jatkuu. Kannattaa todella tutustua saaren eri rantoihin. Vaikken mikään löhöilijä olekaan, monet rannat olivat vain niin kauniita, esim. Apella (#1 in Europe's Best Beaches for 2003). Vaikea sanoa, mikä oli paras ranta. Käykää kaikilla! Hankkikaa kartta, viitat aika surkeita.

Skootteri tuntui paremmalta vaihtoehdolta kuin auto. Saari on julmetun pieni, autolla se tulisi koluttua ehkä turhan tehokkaasti/nopeasti läpi. Olin etukäteen kattonut netistä erilaisia kohteita, sivuja löytyy paljon (kannattaa googlettaa, esim: http://www.karpathos.org/), mutta paikan päällä ei kannata stressata. Kun kiertelimme rauhassa kiemuraisia vuoristoteitä, kyllä ne "pakolliset pienet nähtävyydetkin" tuli nähtyä. Mitään kummosia kulttuurikohteita tai nähtävyyksiä ei ole, muttei aina tarvikaan olla. Kiva paikka oli mm. Arkasan kyljessä olevat kaupungin rauniot.

Emme ole shoppailijoita emmekä bilettäjiä, minkä vuoksi Karpathoksen valitsimmekin. Ihanan rauhallinen saari, ihan kuin olis ollut honeymoonilla. Oikeastaan ainoat tuliaiset olivat timjamihunaja! ja yrttejä! Olisi pitänyt ostaa enemmänkin, todella ihania (jos tykkää kokkailla).

Olympos-kylä on kuuluisin paikka koko saarella ja ehkä siellä kannattaa käydä. Ollut pitkään eristyksissä ja pitäisi olla "aidointa" elämänmenoa. Noh, siellä oli mielestäni eniten turismi-meininkiä, kun sitä "aitoa" kreikkalaisuutta kaupiteltiin. Sillä reissulla oli lomaviikon pahin tunku ja ruuhka. Mutta upea sijainti, vanhat talot, vanhat mummot ja kaunis laivamatka sinne saaren pohjoisempaan osaan. Tietä pitkin sinne kylään ei pääse kuin joskus jeepillä. Laivasta näki mukavasti jylhää saarta.

Omatoimisesti onnistuu laivamatkat ja kaikki, netistä löytyy paljon tietoa. Kannattaa muistaa, jos vuokraa skootterin tai auton, että bensa-asemia on kaksi koko saarella. Molemmat ovat Pigadiassa ja laiva tuo löpöä vain kerran viikossa (olisko lauantai?). Yksi päivä oli sellainen, että koko saarella ei ollut yhtään bensaa, vain mahdottomat jonot asemilla. Erikoisen hauskaa.

Olimme elokuun lopussa ja tuntui jo sesonki hiljenevän. Saari autioituu talveksi, kun monet muuttavat talveksi koteihinsa Usaan. Mummot jää. Lue ihmeessä lisää netistä, mielenkiintoinen historia ym.
Tuli vähän jaariteltua, mutta tiivistän vielä: omatoimisesti saaren kiertäminen, utelias tutkiminen, erittäin kaunista! täydellinen RENTOUTUMINEN! biletys varmasti Välimeren heikoimmasta päästä, shoppailussa mausteet, hunajat, öljy, muut paikalliset herkut must!

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta, paikka kuulostaa ihanalta!
    Ei mekään olla mitään bailulomaa lähdössä viettämään, vaan nimenomaan rentoutumaan...kuulostaa siis siihen tarkoitukseen erinomaisen sopivalta paikalta :)

    Äänestä

  • Minuakin kiinnostaa Karpathos. Pääseekö siellä bussilla liikkumaan minnekään jos ei omaa ajokorttia? Entä millainen on Pigadian uimaranta? Eniten pelkään liukkaita laattakiviä ja yleensäkin kiviä. Tai kovaa aallokkoa.
    Toivoisin kommentteija Tjäreborgin matkalla olleilta retkistä ja hotelleista sekä Aurinkomatkoja käyttäneiltä, samoin retkistä ja hotelleista.

    Äänestä

  • ;;;* kirjoitti:

    Minuakin kiinnostaa Karpathos. Pääseekö siellä bussilla liikkumaan minnekään jos ei omaa ajokorttia? Entä millainen on Pigadian uimaranta? Eniten pelkään liukkaita laattakiviä ja yleensäkin kiviä. Tai kovaa aallokkoa.
    Toivoisin kommentteija Tjäreborgin matkalla olleilta retkistä ja hotelleista sekä Aurinkomatkoja käyttäneiltä, samoin retkistä ja hotelleista.

    Käypä katsomassa Kreikka.netin keskustelufoorumi, josta löytyy paljon tietoa Karpathoksella olleilta.:
    http://www.kreikka.net/foorumi/viewforum.php?f=18

    Kreikka.netin foorumin mukaan bussiyhteyksiä saarella on, mutta harvakseltaa. Laivoillakin pääsee näkemisen arvoisiin kohteisiin, kuten Olympoksen kylään (laiva & bussi). Rannat vuorostaan ovat pääsin pikkukivirantoja, mutta ainakin Pigadian ranta on hiekkavoittoisempi. Toisaalta juuri pikkukivirannoilla on vesi upean kirkasta ja ainakin itse käytän uimakenkiä tuommoisilla rannoilla jo merisiilienkin vuoksi.

    Itsekin varasin matkan Karpathokselle heinäkuun lopulle. Kohde vaikuttaa aidon kreikkalaiselta, rauhalliselta ja kiinnostavalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tytteli81 kirjoitti:

Ollaan lähdössä Karpathokselle 4.9 viikon reissulle. Jos joku osaisi vähän kertoa paikasta etukäteen, olisin todella kiitollinen. Míssä kannattaa käydä, parhaat ostospaikat, ravintolat, rannat jne. KIITOS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu