kyselisin että kumpi olisi parempi vaihtoehto? 3kkden karenssi vai lääkärintodistus että työ on henkisesti liian raskasta minulle? (en sitten tiedä että kirjoittaako lääkäri minulle siitä työkkäriin lappua)
teen tarjoilijan töitä ja aion ottaa lopputilin työpaikastani.ja jos saan lapun lääkäriltä niin katsotaanko minut sitten työkyvyttömäksi ja menetän pam:lta saatavani? joudunko sen 3kkden aikana töihin jos työkkäri löytää minulle töitä? tietämätön kun olen..työkkäristä en näitä asioita viitsi kysyä koska ollut ongelmia niiden kanssa ennenkin..
kiitti kunnollisista vastauksista!!
teen tarjoilijan töitä ja aion ottaa lopputilin työpaikastani.ja jos saan lapun lääkäriltä niin katsotaanko minut sitten työkyvyttömäksi ja menetän pam:lta saatavani? joudunko sen 3kkden aikana töihin jos työkkäri löytää minulle töitä? tietämätön kun olen..työkkäristä en näitä asioita viitsi kysyä koska ollut ongelmia niiden kanssa ennenkin..
kiitti kunnollisista vastauksista!!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaikka lääkäri kirjoittaisi sinulle todistuksen siitä, että työ on henkisesti liian raskasta, se ei sinua karenssilta pelasta.
Ja kyllä joudut töihin, jos joku sinut haluaa palkata. Käytännössä olet koko kesän ilman rahaa, et saa mitään liitolta etkä kelasta. Sossusta voit saada , tosin toimeentulotuestakin vähennetään 20% jos olet itse lähtenyt työstäsi.
kysyin työkkäristä niin ei kuulema tule karenssia jos tällaisen todistuksen lääkäriltä saan..en sitten tiedä kumpi pitää paikkansa
Jos olet työkyvytön, on sinun mentävä lääkäriin ja saatava hoitoa, samalla lääkäri kirjoittaa sinulle lääkärintodistuksen, jotta saat sairasajanpalkkaa tai sairauspäivärahaa.
Jos et ole työkyvytön, ole työssä, mikäli haluat palkkaa. Jos et välitä palkasta, lopeta työnteko.
Jos haluat toiseen työhön, on sinun hankittava sellainen.
Jos joudut työttömäksi ilman omaa syytäsi etkä saa uutta työpaikkaa, sinulle maksetaan työttömyysturvaa.
Jos olet omasta tahdostasi ilman työtä, saat olla, mutta työttömyysturvaan et silloin ole oikeutettu. Työttömyysturva on tarkoitettu työtä hakevalle ilman omaa syytään työttömäksi jääneelle.
Nämäkö on sun vaihtoehdot? Jos sanot itsesi irti työpaikastasi eikä sulla ole siihen mitään peursteltua syytä, tulee 3 kk karenssi ( omavastuu), joten työttömyyskorvauksia ei ole tiedossa n. 4 kuukauteen. Karenssin aikana ja sen jälkeen työttömänä ollessasi olet tavallien työkkärin asiakas, ja tietysti sun pitää mennä töihin, jos sulle sellaisia osoitetaan. Muuten tulee uusi karenssi työstä kieltäytymisestä.
Miltä ihmeen puoskarilta meinasit saada sellaisen todistuksen, että tarjoilijan työ on sulle henkisesti niin ylivoimaista, ettet voi sitä tehdä ja siksi voisit otta lopputilin etkä saisi karenssia? Onko sulla joku sairaus? Onko vakituinen oma lääkäri, joka sua on siinä hoitanut? Onko paljon sairaslomia tuon sairauden takian (henkinen väsymys??). Monien sairaslomien perusteella vois tietysi osoittaa, että joku työ ei ole sulle terveydellisesti sopivaa. Olis niinkuin näyttöä siitä, että olet ainakin yrittänyt tehdä, mutta et pysty.
Mikä sellainen diagnostoitu henkinen tila vois olla, ettei pysty työskentelemään tarjoilijana? En keksi mitään.
Yhteiskunta, ja ne jotka maksaa niitä yhteiskunnan tukia, kuten myös aikuiset ja järkevät ihmiset lähtee siitä, että jos on joku työpaikka, jossa ei pysty olemaan, pitää lähteä etsimään toista hommaa.
Jos taas olet sairas, niin sun pitää hakea lääkäriltä sairaslomaa, kun olet työkyvytön. Silloin saa sairaspäivärahaa työkyvyttömyyden ajalta (miinus omavastuupäivät).
"Mikä sellainen diagnostoitu henkinen tila vois olla, ettei pysty työskentelemään tarjoilijana? En keksi mitään.
"
Itselle tuli mieleen skitsofrenia, psykoottinen ja katatoninen masennus tai fullblow-mania. Ei naurun asia.
Itse sairaseläkeläinen maanis-depressiivisyyden takia, tosin nyt töissä jo toista vuotta taas. Välillä sähköä ja suljettua ja sitten taas kravatti ja duuniin...
Paras vaihtoehto olisi, että saisit lääkäriltä paitsi todistuksen työn raskaudesta niin myös mahdollisimman pitkän sairausloman, joka voisi kattaa ainakin osa karenssiaikaa, koska sairausloma ja karenssi juoksisivat päällekäin. Jos sinulla on pitämättömiä lomia, niin pidä ne työsuhteen aikana. Kassa mittaisi ne kuitenkin sinulta pois jaksottamalla.
Tuon karenssittomuuslupauksen antoi sinulle luultavasti työvoimaneuvoja. Ei hän asiaa päätä, vaan työvoimatoimikunta. Yleensä ei tuollainen lääkärintodistus vielä pelasta karenssilta, ellei sitten ole ihan poikkeuksellinen työkkäri. Mutta niitä taitaa olla harvassa, jos ollenkaan.