Asustelen kaapeli taloudessa ja omistan digi boxin. Kun olin asentanut boxin huomasin että kaapeli kanavat eivät näy enään. Ne kuuluvat nyt maksullisiin kanaviin joita pääsee katselemaan vain kortin avulla. Tämä johtaa siihen etten voi katsella MusicTV:tä enkä näe Pimp My Ridea voiko elämä huonontua vielä tästä. Ja pienestä kuvan parannuksesta ja monien kanavien katoamisesta pitäisi viellä alkaa maksamaan kalliimpaa tv lupaa.
Onko oikein?
Topfield
131286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Pakko-Digistä tulee kaapeliyhtiöille melkoinen rahasampo. Lain voimalla pakotetaan ostamaan digiboksi, eli ohjelmapääte. Samalla lätkäistään maksu kaikille muille paitsi must-carry kanaville.
In Finland we call this "reilu meininki"
Näkyyhän TV:stä edelleen analogikanavat
Niin toistaiseksi muuta ei enään ensi vuoden lopussa.
OSta kaapeli kortti 20€ vuosi. Miksi edes kaapeli jos et kaapeli kanavia katso?
Ja digitv tulee yks musiikkikanava joten katso sitä tai MusicTV analogina.
Kallista melkein ilmaiseen verrattuna. 20e vuodessa on aika kova hinta yhdestä hyvästä kanavasta.
The voicelta tulee voi sanoa vain musiikkia, mutta mtv:ltä tulee muutakin esim pimp my ride ja tosi-tv ohjelmia.
Jotain lohtua tuosta kaapelikortista on.
Elisalta tuli lappu jossa sanoivat
,että kaapelikortilla mulla näkyy
heinäkuun ajan ilmaiseksi XXL kanavat.
Tosin en tiedä koskeeko se kaikkia
kaapelikortin omistajia vai onko joku kamppanija.
Eli nämä
http://www.elisa.fi/yksityisille/index.cfm?o=142.18&did=4195
Tuo 20€ vuodessa ei todellakaan ole paljoa. Kaapelitv liittymä kun maksaa moninverroin enemmän. Sekä jos haluat katsoa jotain maksukanavia niin kaapelikortin osto on pakollinen.
Voisi sanoa, että todella tyhmää ottaa kaapelitv liittymä vain mtv takia.
Ennen boxin hankkimista nuo kaikki kaapalilikortin kanavat, bbc ja muutama myy näkyivät ihan ilman 20 euron vuosi maksua. Kohta niitä ei voi edes katsoa analogisella tv:llakään eikä niitä voi nyt tallentaa boxilla.
kaapelista. Esimerkiksi Helsingissä Welhon kaapelissa näkyy MTV ihan ilman kortteja ilmaiseksi. Et kylläkään taida asua täälläpäin, koska helsinginkielessä ei ole sanaa enään. On vain enää, kuten suomessakin...
Tampereella on "reilua", koska kun hankkii antenni boxin näkee muutaman kanavan enemmän kuin kaapaliboxilla ja samoin radio kanavien laita. Kaapeli boxissa joka on sidoksissa kaapeliverkkooon näkee vähemmän kuin melkein missä vain toimivalla antenni boxilla. Kyllä on "rielua"
ne ylimääräiset kanavat olla??Kaupunkitv:kö? hah
Kun ottaa kaapeli boxin on syytä varautua siihen että kanava tarjonta vähentyy jollei ota boxiin korttia tai rakastaa kalliita chatteja/ mobiilipelejä.
Ennen boxin hankkimista meillä näkyi kyseinen kaupunki tv(ei hirvittävän laadukas), avain kanava(ei hirvittävän laadukas), Mtv, euronews, bbc ja muutama ranskan kielinen kanava. Näitä kanavia ei pysty enään edes nauhoittamaan kun tuli luovuttua puolivuotta sitten "laadukkaista" viedeo viritelmistä ja niidentilalle tuli yksi laadukas laite Topfield pvr5100 Masterpace tarttui mukaan aika halvalla 599e.
Digi tv tulee kalliiksi.
Me suomalaisethan ovat kautta aikojen olleet alistettuja erinäisillä säännöillä. Nyt varsinkin DIGITVPAKKO on suorastaan perustuslain vastainen.
Tämä laki ei todellakaan käske siirtymään digiseen eikä myös jäämään ulkopuolelle lain edellyttämien kaikille kansalaisille turvattua tiedonvälitystä. Digitv on lainvastainen jollei kaikille kansalaisille anneta lakiin perustuvia yhtäläisiä oikeuksia saada yhteiskunnan vero- ym.varoilla kustannettuja palveluita ilman palvelun saajan suorittamaa lisäkorvausta.
Onko nyt Suomen Perustuslaki ohitettu?
Tutuskaa ihmeessä myös suomalaisten perusoikeuksiin, eikä pelkästään maahanmuuttajille ja Helsinki-Espoo-Vantaa-Kauniainen alueellisiin viisaisiin kaiken kattaviin totuuksiin.
Me suomalaiset olemme todella TOSSUN ALLA, emmekä pelkästään kotona.