Tarvitsisin nyt hieman apua..
olen kiinnostunut yhdestä 7-vuotiaasta belgistä, joka tällä hetkellä asustaa yhdellä koiratarhalla.
tottelevaiselta ja kiltiltä vaikutti kun olin sen kanssa lenkillä.
se on rokotettu yms. eikä mitään sairauksia tai allergioita.
haluisin hieman vanhemman koiran ja tämä vaikutti tosi hyvältä.
asun kauempana enkä voi siis ottaa koiraa koeajalle.
mitä tekisitti ja onko jollain samanlaisia kokemuksia? onko järkevää ottaa riski?
p.s meillä kotona on muuten kissa, mutta tämä koira on kuulemma tottunut kissoihin.
mitä tekisitte?
6
1162
Vastaukset
- vaikuttaa
Luonne ja terveys ovat mielestäni valinnan ykkösasioita.
Belkkait ovat aika vauhdikkaita ja tarvitsevat paljon ulkoilutusta.
Vanhemmman koiran kanssa ei saa samanlaista suhdetta aikaan kuin jos ottaa pennun, mutta varmasti hyvän ja pitkaikaisen kaverin.
Kirjoituksesi perusteella on kyseessä ihan hyvä koira.
Kaikki (jatko) riippuu tietysti kohtelusta ja kokemuksesta koirien kanssa elämisestä.
Kissa asiasta on vaikea sanoa, mutta jos koiralla tuntuu olevan pää kunnossa, niin helpommalla pääsee totuttelussa.
Eikös esim. viikon koeaika ole mahdollista?- belggari
kiitos vastauksestasi!:)
ehkä koeaika on mahdollinen.
- humanrespect
miksi ko. koira annetaan pois?
ei todellakaan yhden lenkin perusteella pysty päättelemään koirasta juuri mitään.
kannattaa ehdottomasti viedä erilaisiin ympäristöihin sekä esim. liikennevälineisiin ja koiratarhaan, jotta pystytarvioimaan koiraa.
kuinka paljon tunnet kyseistä rotua ja kyseistä yksilöä?
Jos olet epävarma, niin älä ota.
aina ei kannata ajatella sydämellään vaan järjellään.- Belggarit<3
Minkä ikänen olet? Voisit kysyä että voisitko päästä viikoksi sinne töihin. Hoitaisit kaikkia koiria, mutta pääasiassa sitä tiettyä minkä haluaisit. Silloin saat jo alunperin siihen hyvän suhteen.
Voisit ulkoiluttaa ja ruokkia sitä.
Voisit leikkiä ja kouluttaa sitä.
Voisit siivota sen häkin.
Voisit myös harjailla sitä ja muuten viettää aikaa sen kanssa. Jos tästä saisit vähän palkkaa niin on hyvä aloittaa elämä uuden koiran kanssa.
Jos kerran se on tottunut kissoihin niin mikäs siinä, mutta kissa ei ole varmaan tottunut koiriin. Eli kannattaa tehdä niin kuin pentu totutettaisiin uuteen eläimeen.
Aluksi kannattaa pitää niitä erillään ettei tule tappeluita tai muuta riskeerattavaa. Totutat niitä niin että pidät koiran kiinni ja annat kissan nuuskia koiraa tai toisin päin ja sitten katot miten ne suhtautuu jne.
Onko kissa ulkoileva?
Itse olen hankkimassa Belggarii ja meillä on jo koira ja kani.Aloitan tutustumisen niin että pidän kaikki erillään.
Kani on minun oma ja koira siskoni. Kun kani on mun oma se on tietyst mun omas huonees.(Belggi olis mun oma.) Laitan esim: kanin kylppärii tai siskoni huoneesee. Koira saa olla takapihalla päivät tai jossain muualla huoneessa.Tietenkin eri aikaa liikkeellä. Belggi tulis mun huoneesee ensin ja sitte siint se liikkuu muissa huoneissa.
Mitä kaikkee nyt tehääkää nii teen niin! :)
- minähj
ihan hyvältähän toi kuulostaa.. sellanen asia kannattaa myös kattoa että miten koira suhtautuu vieraisiin ihmisiin ja muihin koiriin.. muuten kyllä voisi ottaa.. mutta mietippä mahtuuko asuntoon niin monta eläintä.. kuulosti toi huone järjestely hassulta.. pitäähän koiran saada liikkua muuallakin asunnossa kuin vain yhdessä huoneessa . sellanen voi onnistua pari päivää mutta ei loppu elämää
- ite asiat
Päätä itse asiat äläkä kysele muilta. Jos otat koiran niin sitoudu hoitamaan sitä kunnolla sen elämän loppuun saakka. Kiertopalkinnoksi koiraa ei pidä ottaa. Koiran heittäminen kiertoon on yksi vastuuttomuuden, tyhmyyden ja eläinrääkkäyksen muoto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1365098Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2184735"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1253255Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363193Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1183161- 992435
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382388Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi412371Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.352243- 222178