Onnistuuko Open Officella määritys että kursori siirtyy kentästä x entteriä painamalla kenttään y?
OO - onnistuuko kursorin automat siirto?
1
264
Vastaukset
- Magi Suuri
Et maininnut, että missä ohjelmassa (Writerin lomakkeissa vai Calcissa), mutta oletan että Calcissa. Siinä tuo tehdään:
1) Poista suojaus soluista, joita haluat voitavan muokata. Oikea hiiripainike -> Muotoile solut -> Solujen suojaus -> "Suojattu" pois päältä.(Suojaus on oletuksena päällä kaikissa soluissa, mutta ei vaikuta ennen kuin taulukko suojataan.)
2) Suojaa taulukko: Työkalut -> Suojaa asiakirja -> Taulukko -> OK. Tämä kytkee solujen suojaukset varsinaisesti päälle.
Tämän jälkeen ei-suojatusta kentästä voi siirtyä seuraavaan sarkainnäppäimellä. Enter ei taida siirtää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672804
- 2012087
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501922- 711776
- 921658
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91531- 811244
- 811080
- 951039
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1961030