Lautat

Lofooteilla?

Kuukauden päästä lähden Norjan reissulle ja kysyisin lautoista jolla pääsee saarelta toiselle Lofooteilla. Miten usein niitä menee eli pitääkö varata aikaa jonottamiseen ja meneekö niitä kellon ympäri vai onko yöllä tauko? Entä hinnat henkilö autolla? Ja onko keski Norjassa samat systeemit?

3

5824

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jani123

      Matti Grönroos on kerännyt tänne erinomaista tietoa Norjan matkailuun liittyen: http://www.kolumbus.fi/matti.gronroos/norjafaq.html
      Hinnat on suht kovia. Esim. pidemmällä Bodø-Moskenes välillä auto 518 kruunua ja 143/henkilö. Lisäksi vielä 150 kruunun varausmaksu.
      Jos lofooteilla menee sinne päähän asti niin käsittääkseni pakosta on mentävä vain yhdellä lautalla?

      • Taas Noriaan

        Ei kannata asennoitua kovin negatiivisesti lauttoihin. Meille ne on aina olleet yksi syy matkustella Norjassa. Bodö - Moskenes väli on kuin pikku risteily merellä, jos on ilmat suosiolliset.


      • ...

        ...hyvästä linkistä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe