Lahden lukiot

kyllitäti

Lahtelaiset hoi!
Kuvailkaa lahden lukioita ja millainen tunnelma ja väki kussakin on! Mitkä ovat huonoja ja hyviä? Missäpäin eri lukiot sijaitsevat? Millainen maine kullakin on? KIitos!

8

3627

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gerbera

      on ehottomasti paras lukio lahessa ja siellä kuvataidelinja. Parhaat mahdollisuudet harjoittaa kuvaamataiteita ja viihtyisä koulu muuteski. Yksi asia kuitenki ärsyttää, miksi siellä korostetaan musiikkilinjalaisia.....mitä erikoista on jos osaa laulaa/soittaa joten kuten. Ykski tipalan rehtori kerran sano: on mielyttävää olla musiikkilukion rehtori.......juupa juu.

      • "Älä tyydy vähään"

        Millä tavalla mielestäsi musiikkilinjaa korostetaan? Mitä erikoista on siinä, että osaa piirtää/maalata joten kuten?


    • Bong

      Perinteisesti "parhaana" on pidetty Yhteiskoulun lukiota, joka on yksityinen, eli maksaa muttei nyt älyttömästi. Kyllä näkyy raha siellä, parhaat tilat ja välineet opiskelulle. Siellä myös laajin valikoima syventäviä opintoja (ainakin kuvataide, käsityö, luonnontieteet, korjatkaa jos tietoni ovat muutaman pari vuotta vanhoja) ja paljon valinnaisia kieliä.

      Sitten on myös Tiirismaa (käsityö, kuvataide, musiikki), Salpausselkä (urheilu, liikunta), Lyseo (matem.-luonnontieteet)...

      Mielipiteitähän on paljon. Mutta yleisesti oletetaan Kannaksen, Mukkulan(yrittäjyys) ja Salinkallion(ympäristötieteet) lukiot ovat siinä "huonommassa kastissa"...
      Mutta kovalla työllä voi kaikissa pärjätä.
      Joitain näistä kouluista ollaan kai lopettamassa/yhdistämässä...

      Yleisiä (väärin?)käsityksiä:
      Tipalassa taiteilijoita/muusikoita
      Yhtärissä taitelijoita
      Yhtärissä rikkaitten kakaroita
      Yhtärissä mukahienoja ihmisiä
      Kannaksessa ne jotka ei muualle päässeet
      Salppurissa urheilijoita
      Salinkalliolla yhteiskuntakriittisiä ihmisiä
      jne...

      Niin onhan Steiner-lukio myös.

      • kukka

        Kirjoitin tuossa muutama vuosi sitten itse Lahden Yhteiskoulun lukiosta, joten tämän koulun tunnen Lahden lukioista parhaiten.
        Yhtäri on todella yksityinen, mutta edellistä viestiä hieman korjaten opiskelu siellä ei maksa oppilailla mitään (kuten ei kaupungin lukioissakaan) vaan koulun toiminnan rahoittaa Lahden Yhteiskoulun säätiö.
        Yhtäristä pidin itse siksi, että siellä oli paljon valintamahdollisuuksia opiskelujen suhteen ja opettajat olivat todella ammattitaitoisia. Lukiokaveriporukalla kutsuimme kouluamme ja sen opiskelijoita joskus "eliitiksi", mutta vain sen mystisen eliittikoulu-maineen vuoksi. Olimme kaikki aivan normaaleista (lue ei-rikkaista) kodeista, mutta ajatus- ja arvomaailmamme olivat kutakuinkin samanlaisia: kaikki halusimme menestyä elämässä ja tiesimme, että koulutus ja kunnianhimo ovat edellytyksenä sille. Siksi ehkä panostimme koulunkäyntiin pikkiriikkisen enemmän kuin ns. keskiverto-oppilas, ja myös kannustimme toisiamme yrittämään. Yhtärissä on kuitenkin aivan normaalin lukion henki; sieltä löytyy niin huippuoppilaita kuin elämäntapa filosofeja, ja hyvin suoriuduimme kukin tavoitteisiimme nähden.
        Hyvä koulu kokonaisuudessaan, ei siihen muuta voi sanoa.


      • Bing bing

        No hei, Yhtärin lukio ja yläastekin maksaa just saman kuin Lahden tai Suomen muut koulut (pl. Hesan kv.koulu) eli ei yhtään mitään! Kirjat ym. tietty.

        Mukkulaan ja Salinkalliolle ei oteta enää uusia oppilaita eli ne on loppumassa.

        Lukioitten lopettamisen takia sisäänpääsy rajat = keskiarvot nousivat 06 kaikissa muissa paitsi Tiirismaan lukiossa, jota jostain kumman syystä on jälleen alettu Tipalaksi= tyttölyseo jälleen kutsua. Eli alin raja oli Kannas 7,2 ja korkein Yhtäri 8,6.

        Ensi vuonna keskiarvorajat laskevat suhteessa koska uuden OPSin mukaan ysien numeroarvostelu tiukkee mutta siis korkeat ne tulevat yhä olemaan.

        Tärkeämpää kuin se millä pääsee sisään on se millä keskiarvolla pääsee ulos. Ja sehän on vain ainoastaan itsestä kiinni. Eikä se ole siis mikään ihme, että yhtäristä tulee hyviä ylppäreitä kun sisään pääsee vain hyviä oppilaita. Mutta Kannakseen en menisi.


    • "Älä tyydy vähään"

      Tipalassa on paras henki.

      • Juupajuujuu

        Se lukio on paras ja tässä lukiossa on paras henki... Hyvä, että täällä on näitä jokaiseen lukioon tutustuneita jotka voivat sekoittaa soppaa näinkin jyrkillä mielipiteillä. Oma on aina PARAS!


    • Osculum

      Itse kävin tuon usein parjatun lukion, eikä ollut mitään valittamista. Tosiasiahan on, että sinne pääsee aika helposti, mikä sitten näkyy myös ylioppilaiden tulosten tasossa.

      Itse menestyin koulussa hyvin ennen lukiota, eikä Salinkallion lukio onnistunut tasoani laskemaan. Opettajat ovat päteviä, ei kenenkään oppiminen siitä jää kiinni. Ilmapiiri on aika rento, koska opettajillakaan ei ole suuren ja menestyvän lukion paineita niskassaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      7820
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      61
      4380
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      3993
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3912
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3310
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3218
    7. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      3205
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      2933
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2731
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2484
    Aihe