Kysyisin Honda foremanin 450 sähkövaihteista.Mönkijä on vuosimalli 2004,
Saa sammuttaa virrat välillä että saa vaihteen päälle ja jos ajaa kovempaa että kierrokset nousee niin on välillä vaikeus saada pienempi vaihde päälle.onko vika vai muuten vaan yleistä.
Honda mönkijän sähkövaihteet
14
23577
Vastaukset
- sama vika
Mulla samanlainen oire ensin nyt hävis vaihteet kokonaan! Vaihteen vaihtaja oli ainakin kunnossa et uskoisin vian olevan jossain rekeessä!
- jaseetyh
se ei ole vika... sejohtuu siitä että solenoidi joka kytkee vaihteen päälle on niinsanotusti vetopäällä, eli jos tekee että vaihteet ei mene päälle liikauta mönkijää eteen ja taakse niin johan loksahtaa vaihteet päälle!
- trx foreman 450
Ei Tahdo auttaa, olen kokeillut.Onko mahdollista että on vääränlaatuinen öljy,ei voitele kunnolla,koska lämpöisenä toimii paremmin.
- atv
trx foreman 450 kirjoitti:
Ei Tahdo auttaa, olen kokeillut.Onko mahdollista että on vääränlaatuinen öljy,ei voitele kunnolla,koska lämpöisenä toimii paremmin.
Kokeileppa eri merkkisiä öljyjä niin luulis ongelman häipyvän.
- trx foreman 450
trx foreman 450 kirjoitti:
Ei Tahdo auttaa, olen kokeillut.Onko mahdollista että on vääränlaatuinen öljy,ei voitele kunnolla,koska lämpöisenä toimii paremmin.
Muuta vikaa ei ollut kuin angle sensor oli hapettunut tai muuten vaan likainen,vähän aikaa kun liikutteli ja voiteli niin alkoi pelittää.
- honda ongelma
trx foreman 450 kirjoitti:
Muuta vikaa ei ollut kuin angle sensor oli hapettunut tai muuten vaan likainen,vähän aikaa kun liikutteli ja voiteli niin alkoi pelittää.
Anteeksi, mutta missä tämä sensori sijaitsee
- Anonyymi
honda ongelma kirjoitti:
Anteeksi, mutta missä tämä sensori sijaitsee
Tältä videolta löydät sensorin paikan.
https://www.youtube.com/watch?v=J5xJ7C2ZJzE - Anonyymi
Liikuntappa mönkkäriä sillon kun se sammuu vaihde päällä kuorman tai telojen kanssa..oon muutaman kerran jäänyt metsään ko. ongelman vuoksi..
- Honda 450 ES/2002
Nopeassa ajossa ei anna vaihtaa pienemmälle , jos kierrokset liian kovat, ettei tule vaihderikkoa, Parkista lähdettäessä, jos on liian jäykät öljyt(pakkanen) ja akussa ei virtaa , saattaa joutua hakemaan "rattaan lovea "liikuttamalla mönkijää. Itsellä toiminut alkuperäisöljyllä kohtuu hyvin, jos on tarvis voi ensin vähän lämmittää konetta ennen liikkeellem lähtöä.
- Grizzly700i
No terve. Mikähän vika tuli 500 foremaniin, kun takarenkaat ei ole tavallaan käytössä. Eli mönkiä muuttui etuvedoksi. Ojassa ajaessa kuului helvetillinen rusahdus ja sen jälkeen vika ilmeni. Onko vika perässä/mitä on mennyt rikki
- Jutustelija1
Niin no aika helppo se on tuosta päätellä että on mennyt vedon välittämiseen tarvittavaa osaa rikki kun on osunut kaiketi johonkin. Jos olet laitto miehiä niin korjaa itse ja jos taas et niin vie liikkeeseen.
Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.fi/
Tuosta kolumniani, siellä on kanssa kuvia parista vanhasta jos jaksaa kaivella: http://mattiviikate.newsvine.com/
Tuossa vielä suoralinkki siihen juttuun jossa on kuvia prätkistä kolumnissa: http://mattiviikate.newsvine.com/_news/2016/05/27/35598447-pictures-of-my-old-motorbikes-suzuki-gsx-r-1000-and-kawasaki-zx-9r
- Anonyymi
420 trx, vaihteet menee päälle mutta mönkijä ei silti kulje? Nytkähtää mutta ei lähde liikkeelle. Ei anna vikakoodeja.
- Anonyymi
Turhaan sinä aikaasi tuhlaat kyselemällä näiltä palstan propellipäiltä
joutavia.
Vie se mönkijä valtuutettuun merkkihuoltoon, niin siellä se vika
tutkitaan ja kustannusarvio annetaan.
https://www.hondamonkijat.fi/jalleenmyynti-ja-huolto
- Anonyymi
Tästäkin viestiketjusta jälleen näkee, kuinka rahattomia jotkut
mönkijäpeelot oikeasti on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦585455Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1724411En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v163822Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k373422- 503401
- 463160
- 102950
- 252597
- 462287
- 392236