niin, minkäs kokoinen lapikas teidän vähän yli 1 vuotiailla on?
meillä poika 1v 4kk, melkolailla ollut suurikokoinen aina ja kenkä on tällä hetkellä 22 kokoinen..näyttää vaan niin kamalan suurelle. no, kohtahan se koko onkin jo 44..hih.. (:
meillä poika 1v 4kk, melkolailla ollut suurikokoinen aina ja kenkä on tällä hetkellä 22 kokoinen..näyttää vaan niin kamalan suurelle. no, kohtahan se koko onkin jo 44..hih.. (:
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja koko on 21. Mut hei, pysyypähän paremmin pystyssä... :)
ja kengänkoko 23... "Vauvakengissä" ei riitä koot. Isoveikka 3v ja kengänkoko 29... Varmasti menee jo alasteella äidin ohi, pituudessakin :)
Meillä pojalla oli aikanaan tasan 1 vuotiaana kengän koko 25, että ei se 22 ole vielä iso, sehän on ns. normaali. Oli hieman tekemistä noiden poikani kenkien etsimisessä, kun ns. vauvakenkiä ei ollut niin isoja ja isompien lasten kengät olivat sitten liian isomaisia.
Nyt poika on 5 v. ja kengän koko 35-36. Taitaa olla kenkä 40, kun kouluun menee... :D
Meillä ekat kengät ostettiin pojan ollessa 1v ja koko oli 22. Richter merkkiset (koot vaihtevat hirveesti merkeittäin). Nyt poika 1v3kk ja kesäsandaalit ovat 23. Isäälläänkin iso jalka, itsellä suht pieni.
Meillä tytölle meni silloin vajaa yksvuotiaana, 19-20 kokoiset, vähän yli yksvuotiaana 20-21, nyt 1v 5kk, menee 22, ovat ehkä hieman isot, mutta 21 en uskalla laittaa etteivät ole liian pienet, 21 sandaaleista tulee varpaat hieman yli.