Ikuisuusprojekti sai jälleen tulta alleen, eli aikeena on maalata tai lakata n. 35 vuotta vanha keittiön koivupuinen ruokakalusto, pöytä ja neljä pinnatuolia. Kalusteet on maalattu, ja maali on aika hyvässä kunnossa. Reunoista ja jaloista se on kyllä kulunut ja puupinta näkyy, ja naarmuja ja kolojakin on, mutta maali ei varsinaisesti kupruile tai hilseile. Kalusteet on aikanaan maalattuina hankittu, lienevät siis teollisuusmaalatut.
Kaipaisin nyt vinkkejä puuhaan. Jos maalaisin kalusteet, ei kai vanhaa maalia tarvitse saada kokonaan pois? Tikkurilan sivuilla puhutaan 'puupuhtaasta' pinnasta, mitähän se tarkoittaa?
Entäpä kalusteiden esipesu. Etenkin pöytä on aika likainen, taitaa olla öljyyntynytkin. Onko maalinpesuaine ainut vaihtoehto, vai käykö esim. fairy pesuun..? Entäs kun pesuaine käsketään huuhtoa vedellä, eivätkö huonekalut kärsi tästä kun puu näkyy kuluneista kohdista? Puu ja vesihän eivät ole parhaat kaverit. Onko maalipesu vielä eri asia kuin maalinpoistoaine? Etsiskelin netistä ohjeita, ja ainakaan Tikkurilan ja Rautian sivuilla ei maalinpoistoaineista puhuttu mitään. Opaskirjoissa maalinpoistoaine, kuumapuhallin ja mekaaninen raaputus on kuitenkin mainittu kaikki kolme maalinpoiston vaihtoehtoina.
Mitä kaikkea tässä nyt siis pitäisi tehdä? Onko tuoleja, jotka eivät ole varsinaisesti likaisia, mieltä pestä maalipesulla? Vai pehmittääkö maalipesu samalla vanhaa maalia? Tarvitseeko huonekaluja pestä olleenkaan, jos koko maalipinnan poistaa maalinpoistoaineella? Jos maalaisin huonekalut, pitääkö maali poistaa kokonaan niistä kohdista joista se on kulumisen takia irronnut? (tikkurilan ohjeissa käsketään poistaa hilseilevä maali kaapimella). vai riittääkö pelkkä pinnan hionta jos uusi käsittely on maalaus?
Kiitos jos joku kiva neuvoo!:)
vanhojen puuhuonekalujen maalaaminen/lakkaaminen
3
3260
Vastaukset
- oikein näin
kuumailmapuhaltimella ja siklillä ym terillä maalit pois puupinnalle, eikä niitä saa sillein että voisi lakata maalin jostain kohti näkymättä, myöskään lakka ei imeydy kunnolla.maalia päälle kuin olet puhdistanut.
- kokeile
Parhaimman tuloksen saa, kun ottaa vanhat maalit pois kuumailmapuhaltimella (varovaisuutta, ettei puu kärvähdä. Sen jälkeen hioo pinnan sileäksi hiekkapaperilla (hio puunsyiden mukaisesti). Hiontapöly on poistettava huolellisesti, jotta maali tarttuu kunnolla eikä pinta jää pölystä karheaksi. Toisena vaihtoehtona on, että karhennat maalipinnan hiekkapaperilla ja maalaat sitten. Kolot voit peittää tarkoitukseen sopivalla kitillä.
Maalipesu "karhentaa" ennen maalattua maalipintaa ja maalinpoistoaine irroittaa maalin kokonaan. Itse en näitä myrkkyjä käyttäisi tässä tapauksessa.
Ei ne huonekalut siitä pesusta suutu, jollei nyt ihan letkun alla niitä liota..
Kyseiset huonekalut lienee tarkoitus ottaa reilusti käyttöön?
Olen maalannut huonekalujani esim.Tikkurilan Empirellä ja se on ollut kulutusta kestävä huonekalumaali. - kaiken kokeillut
Helpoimmalla pääset, kun vedät kevyesti hiottuun, puhdistettuun, kitattuun pintaanote-pohjaa. tarttuu sitten varmemmin pintamaali lakan päälle. Ja muistathan tehdä kevyen välihionnan ja pölyjen poiston pintamaalikerrosten välillä. Kärsivällisyyttä muutenkin hommaan mukaan: valumat ovat tosi ikävän näköisiä ja niitä tulee TOSI helposti. Ja maaliksi sitten esim. Empire tai vastaava puolihimmeä kalustemaali. Vesiohenteisilla työaikaa on tosi vähän, eikä pinta tahdo tulla sileäksi kotikonstein. Kiiltävät maalit taas ovat armottomia pinnan tai maalauksen epätasaisuuden paljastajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937858
- 403782
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021896- 241210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321073Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,281013Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53837Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31792Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10790Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749