...sellaisille joiden tietää sitä arvostavan. Täällä jossain joku teilasi koko idean, ja ymmärrän kyllä, että voi tulla kauhistuksena, jos saa valtavan massiivisen öljyvärimaiseman, joka ei sovi sisustukseen tai makuun lainkaan. Eihän sellaista kukaan toivo kohdalleen, sama pätee kaikkiin ns. koriste-esineisiin. Joku ehdotti lahjakorttia galleriaan, josta pari voi valita mieleisensä työn, ja sehän on loisto-idea. Hullumpi idea ei ole myöskään pyytää paria näyttelyyn katsastamaan josko sieltä löytyisi mieluisaa. Ei kai herttinen aikuisille tarvitse lahjan olla yllätys?
Minä aion reippaana tyttönä tehdä pienen grafiikanvedoksen ja antaa sen rakkaimmalle ystävälleni ja tämän miehelle. Se on oikein hyvä lahja.
Taidelahja on oikein hyvä...
2
515
Vastaukset
- pien morsio
taidelahjan suhteen. Maku täytyy kyllä tietää melko hyvin, jos valmiin työn aikoo lahjoittaa. Taidemaku on kyllä hyvin henkilökohtainen juttu. Lahjakortti galleriaan sen sijaan kuulostaa hienolta idealta, mikäli parilla ei ole taidetta kodissa.
Itse esimerkiksi arvostan taidetta kovasti, samoin tekee sulho. Ammattimmekin liittyvät kulttuuriin ja taiteeseen. Meillä on kuitenkin kotona runsaasti taidetta jo valmiina. Myös useat ystävämme ja tuttavamme ovat taiteilijoita.
Itsetehty taidelahja on todella arvokas, varsinkin jos tietää parin siitä pitävän.
Helsingissä ja monissa muissakin isommissa kaupungeissa on taidelainaamoja, joissa usein on gallerian yhtä näyttelyä monipuolisemmat valikoimat. Ja työn saa halutessaan maksaa myös osamaksulla :) Mikäli itselleen taidetta halajaa. - tuntee
Saimme kimppalahjan ystäviltä; grafiikkaa kauniissa kehyksissä. Ystävät tunsivat makumme, ja taulu oli kehystetty siten, että se sovi kotimme tyyliin ja aiempien taulujemme kehyksiin.
Tutun tuntee. Sellaiselle osaa ostaa taidelahjankin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771334Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109863
- 73856