Taidelahja on oikein hyvä...

Kettukarkki

...sellaisille joiden tietää sitä arvostavan. Täällä jossain joku teilasi koko idean, ja ymmärrän kyllä, että voi tulla kauhistuksena, jos saa valtavan massiivisen öljyvärimaiseman, joka ei sovi sisustukseen tai makuun lainkaan. Eihän sellaista kukaan toivo kohdalleen, sama pätee kaikkiin ns. koriste-esineisiin. Joku ehdotti lahjakorttia galleriaan, josta pari voi valita mieleisensä työn, ja sehän on loisto-idea. Hullumpi idea ei ole myöskään pyytää paria näyttelyyn katsastamaan josko sieltä löytyisi mieluisaa. Ei kai herttinen aikuisille tarvitse lahjan olla yllätys?
Minä aion reippaana tyttönä tehdä pienen grafiikanvedoksen ja antaa sen rakkaimmalle ystävälleni ja tämän miehelle. Se on oikein hyvä lahja.

2

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pien morsio

      taidelahjan suhteen. Maku täytyy kyllä tietää melko hyvin, jos valmiin työn aikoo lahjoittaa. Taidemaku on kyllä hyvin henkilökohtainen juttu. Lahjakortti galleriaan sen sijaan kuulostaa hienolta idealta, mikäli parilla ei ole taidetta kodissa.

      Itse esimerkiksi arvostan taidetta kovasti, samoin tekee sulho. Ammattimmekin liittyvät kulttuuriin ja taiteeseen. Meillä on kuitenkin kotona runsaasti taidetta jo valmiina. Myös useat ystävämme ja tuttavamme ovat taiteilijoita.

      Itsetehty taidelahja on todella arvokas, varsinkin jos tietää parin siitä pitävän.

      Helsingissä ja monissa muissakin isommissa kaupungeissa on taidelainaamoja, joissa usein on gallerian yhtä näyttelyä monipuolisemmat valikoimat. Ja työn saa halutessaan maksaa myös osamaksulla :) Mikäli itselleen taidetta halajaa.

    • tuntee

      Saimme kimppalahjan ystäviltä; grafiikkaa kauniissa kehyksissä. Ystävät tunsivat makumme, ja taulu oli kehystetty siten, että se sovi kotimme tyyliin ja aiempien taulujemme kehyksiin.

      Tutun tuntee. Sellaiselle osaa ostaa taidelahjankin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1713
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1123
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      438
      1094
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1023
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      801
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      782
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe