Mulla on aina ollu autossa joku paska mankka vaan jossa kasettipesä ei edes toimi.
Haluaisin asennuttaa autooni cd-soittimen ja jotain vahvistimia ja subbareita vai mitä niitä on. En haluaisi miljoonaa kaiutinta. Riittäiskö jos olis takana hattuhyllyllä vaan? Millaiset olis hyvät poppivehkeet ja hinta? Haluaisin että kerrankin sais kunnon poppivehkeet joilla kuunnella musaa.
Auttakaa te asiantuntijat. Mä en tiedä näistä vehkeistä mitään! Kiitos..
Haluaisin asennuttaa autooni cd-soittimen ja jotain vahvistimia ja subbareita vai mitä niitä on. En haluaisi miljoonaa kaiutinta. Riittäiskö jos olis takana hattuhyllyllä vaan? Millaiset olis hyvät poppivehkeet ja hinta? Haluaisin että kerrankin sais kunnon poppivehkeet joilla kuunnella musaa.
Auttakaa te asiantuntijat. Mä en tiedä näistä vehkeistä mitään! Kiitos..
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sellainen perus setti voisi olla mp3-soitin ja erillissarja, joka asennetaan eteen. Et varmaan konserttiinkaan mennessä katsele lavalta pois päin? Eli kajarit kajarit eteen! Uutena soitin kajarit- setti maksaisi ehkä reilun 200€. Siitä sitte voi laajentaa settiä ostamalla erillissarjalle vahvistimen ja vaikka sen subin ja sille vahvin. Monessa autohifiin erikoistuneessa firmassa varmasti osataan neuvoa aloittelijaa, mutta jos annat budjetin niin kyllä täältäkin ehdotuksen setistä saa.
oon aika nuija näis hifiasioissa mutta olis se kiva kun kuuluis paremmin tuo poppi kuin nykyisestä matolaatikosta jossa ei edes kasettipesä toimi. olis ok jos sais cd-soittimen. mp3 en osaa käyttää. pitää olla aika peruskamaa jotta osaa käyttää. budjetti max. 1000e mut mieluummin vaikka 500e max.! saako sillä enää mitään vai onko tyytyminen matolootaan?
paljonko asennus maksaa? en ala itse räpeltämään mitään!
Nykyään melkeen kaikissa tuon hintaluokan soittimissa vaan tahtoo olemaan se mp3 toisto.
Paketti(ehdotus):
Vahvistin: SPL-Dynamics 2604(laatuvahvistin kohtuuhintaan, hyvät suotimet)
Erillissarja: Peerless D.5 tai D.6 riippuen auton vakiopaikoista(hintaluokassaan kehuttu sarja)
Subi: Hertz ES 300(Hyväksi kehuttu subi hintaluokassaan)
Soitin: PIONEER DEH-30MP, Clarion DXZ558RMP(itse olen ostamassa ensimmäistä, koska tarvitsen sen jakosuodinominaisuuksia. muuten varmaan ostaisin clarionin. sinulla on riittävät suotimet jo tuossa vahvistimessa.)
Noilla soinnin pitäisi muuttua huomattavasti. Hintaa tolle paketille tulis n. 600€ ja siitä pois alennukset. Lisäksi tarvitset myös virtapiuhaa(n.20mm2) 2xrca-johdot ja kaijutinjohdot) Kaikki noi vehkeet löytyy esim. Powersetiltä, mutta kannattaa katsoa noita soittimia myös Pixmaniasta. Asunnuksille en osaa sanoa oikeen mitään hintaa tai paikkaa.
-Markus