Olen pähkäillyt kahden Yariksen mallin välillä. Kumpikohan olisi loppujen lopuksi viisaampi ostos: Yaris 1.3 Linea Sol vai Yaris T-sport 1.5?
Ajelen sekä päällyste että sorateillä- onkohan T-sportin alusta liian matala ja jäykkä sorateille? Kyse on siis muutaman vuoden vanhoista autoista (vuosimallit 2001-2002).
Ajelen sekä päällyste että sorateillä- onkohan T-sportin alusta liian matala ja jäykkä sorateille? Kyse on siis muutaman vuoden vanhoista autoista (vuosimallit 2001-2002).
Vastaukset 4
Vanhimmat
mutta ehdottomasti t-sport jos haluat pitää vähän hauskaa.sopii hyvin soralle mutta talvella on hieman liian matala(itseltäni irtosi hieman muovi osia pohjasta).jos ostat -03 mallin missä ajonhallinta niin todella ärsyttävä ajaa talvella mutkaisella metsätiellä,mutta sen saa onneksi pois kun napsii sulakkeen irti.mutta ehdottomasti paras pikku sportti mikä minulla ollut vaikka nyt tuli se nelivetoon vaihdettua.
Eihän Yaris ole sporttia nähnytkään. Kepoinen nuhapumppuhan tuo Yaris T-Sport on. Kannattaa ehdottomasti pysyä perusversiossa, jos ajelee huonompia tietä.
Koeajoin molempia ja erot eivät normaaliajossa ole kovin merkittävät moottorin osalta. Alusta on
jämäkämpi sport- mallissa, mutta ei sekään kova ole. Koeajossahan se selviää kumpi miellyttää enemmän.
Jos haluaa liikkua ripeästi ja kiihdytellä, niin silloin TS on selvästi pirteämpi.
Portaattomasti muuttuvien imuventtiilien ajoituksien vuoksi yaristen moottorit vääntävät laajalla alueella mahdollisimman hyvin.
1.3->125Nm(88hv) ja 1.5->146Nm(105hv)
Monet uudet 1.6 litraset bensiinimoottorit ovat väännöltään samaa luokka kuin 1.5 TS-Jarpan moottori. VW 1.6 FSI suorasuihkutusmoottori on hieman parempi 155Nm väännöllään.
Perusmallin alusta on omaan makuuni hieman liian pehmeä.
TS on 20mm matalampi kuin perusmalli, mutta siltikään TS ole kovin matala. Hieman noita helmalevikkeitä saa talvella varoa -varsinkin aurausten jälkeen. 323 mallin Mazda vm 91 oli yhtä matala ja sekin saattoi ottaa pohjastaan hieman kiinni, jos aurauksen jäljiltä oli risteyksissä lumivalleja.
TS:n penkit ovat omasta mielestäni paljon paremmat, koska niissä on sivutuet.
Ajonvakautus ei itseäni häirinnyt lainkaan ja vetoluistonesto on talvikelillä hyvä lisä, koska se estää turhaa vetävien pyörien sutimista ->nastat kestävät ajossa hieman pidempään. Vetoluiston saa kytkettyä pois napista, mutta ajonvakautus pysyy silti päällä.
Kulutus tuossa 1.3 mallissa on 0.5-0.8 litraa pienempi kuin 1.5 moottorisessa. Kaupunkiajossa ero voi olla vieläkin suurempi.
Talvikulutus TS 6.8 l / 100km (8000km ajettu sekalaista ajoa talvella nastarenkailla)
Kesällä matkakulutus 5 - 5.5 l / 100km (80-100km/h teitä)
Olipa ilo saada näin perusteellinen mielipide pohdintoihini. Nyt tuntuu jälleen, että näistä keskustelufoorumeista on todellista hyötyä.
Kiitos!