Vinkkejä ensikertalaiselle..

Olisiko kenelläkään hyviä vinkkejä Lontooseen pienellä budjetilla matkustavalle? Erityisesti olisi mukava saada tietoa Wake up London -nimisestä nuoriso hostellista. Mitkä ovat hyviä ruokapaikkoja? Museoita? yms. Milloin paras matkustaa? Hintataso? Ihmiset?..
5950
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Wake up-hostellista löydät googlella tietoa, sitä en jaksa selvitellä kun en tiedä siitä mitään omien kokemuksien kautta.

Ruoka: Pubiruoka on yleensä edullista ja ihan hyvää. Myös etniset kuten kinkki, intialainen jne ja tietysti pikaruokalat kuten Mäkki.
Museoista: On ilmaisiakin, esim British Museum on ISO ja ILMAINEN. Riittää koko päivän ohjelmistoon joten voi jopa tyydyttää isonkin museonälän sellaisenaan, ei tarvi käydä muissa museoissa.
Paras matkustaa: Kesällä?
Hintataso: Korkeahko. Tosin suomalainen on jo tottunut sellaiseen :D Eli mitään kulttuurishokkia ei pitäisi tulla, mutta kantsii oikeasti katsoa missä syö, juo ja yöpyy. Rahaa voi mennä nopeasti.
Ihmiset: Valtava skaala laidasta laitaan. Lontoon lähes 10 miljoonan asukkaan kokoelmasta löytyy kaikkea narkkareista kiltteihin mummoihin. Ehdottomasti pitää muistaa smalltalk, hyvät käytöstavat asioidessa jne. Muuten sinusta voi saada tylyn vaikutuksen. Briteillä kun on omat tottumuksensa asioida sosiaalisesti.

Hyvää matkaa!

Äänestä
  • Lontoon kaupunki on päättänyt että KAIKKI museot ovat ilmaisia siellä.

    Jos museoissa käynti vähäänkään kiinnostaa niin mielestäni ei todellakaan kannata jättää sitä käyntiä vain British Museumiin. Luonnontieteiden museo on myös upea kokemus. Jo pelkkä rakennus ulkoapäin on hieno, puhumattakaan aidoista dinosauruksen luurangoista yms. Se sijaitsee ihan Harrodsin lähellä joten jos sinne menette poiketkaa ihmeessä tuollakin...
    Taiteista pitäville sitten löytyy National Gallery ja Tate. Itse kävin vain kurkkaamassa National Galleryn Monet'n maalaukset....muuten ei jaksa kiinnostaa.

    Ja ruuasta tosiaan. Pubiruoka...edullista ja usein todellakin se on hyvää. Kaupasta ja kahviloista (esim pret a manger) saa myös valmiina edukkaita salaatteja ja patonkeja/leipiä joita voi mennä puistoon syömään.

    Äänestä

Oon lähössä ens keskiviikkona yksin Lontooseen ja tohon samaan hostelliin.
Oon kuullut, että siellä saattaa olla tosi meluisaa, kun alakerrassa on oma baari ja helteellä pienissä huoneissa on myös tosi tukalaa, kun ikkunoita ei saa kaikissa huoneissa auki. Muuten hostelli on uusi ja ainakin pitäisi olla suht siistikin.
Jokatapauksessa sijainti on hyvä, Paddington aseman läheisyydessä. Kauppa ja ravintoloita on kuulemma ihan lähellä. Sen takia minä valitsinkin hostellin.
Olet varmaan jo tutustunut: http://www.wakeuplondon.co.uk/, sieltä löytyy hyvin tietoa ja kuvia huoneista.
Mielestäni kuvat näyttävät ihan mukavilta ja sekin, että hostellissa on hieno tv-huone, yhteiskeittiö, sekä internethuone on plussaa.
Monilta ulkomaisilta ja suomalaisilta hotellinvaraus sivuilta löytyy paljon ihmisten jättämiä arvosteluja kyseisestä hostellista.
Mitä nyt itse noita vähän vilkaisin, niin ei ne kauheen positiivisia kaikki ollut...

Äänestä

Tosiaan British Museum aivan ihana ja valtava museo, mikä kannattaa tsekata, ilmainen. Big Beniä saa ilmaiseks katsella, Buckinghamin palatsi ja vahdinvaihto, itse tosin en vaikuttunu vahdinvaihdost, kestää liian kauan...mutta ympäristö hieno. Sitten kävelylle Hyde/Kensington Parkiin, Chinatown, Portobello Roadin markkinat Notting Hillissä lauantai aamusta alkaen...
Ruokapaikat eri hintatasosia, pikaruuat halpoja (KFC Chicken nam, Subway, Burger King...), kiinalaiset suht edullisia, niitä on joka puolella. Intialaisessa me maksettiin eniten ruuasta, oli kyl vähän ns. tasokkaampi mesta.

Äänestä
  • camden town on myös aika mielenkiintoinen alue...Sellaista vähän hippi juttua. Oli paljon mielenkiintoisempi kuin notting hill minun mielesätäni

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-me- kirjoitti:

Olisiko kenelläkään hyviä vinkkejä Lontooseen pienellä budjetilla matkustavalle? Erityisesti olisi mukava saada tietoa Wake up London -nimisestä nuoriso hostellista. Mitkä ovat hyviä ruokapaikkoja? Museoita? yms. Milloin paras matkustaa? Hintataso? Ihmiset?..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu