Vinkkejä ensikertalaiselle..

-me-

Olisiko kenelläkään hyviä vinkkejä Lontooseen pienellä budjetilla matkustavalle? Erityisesti olisi mukava saada tietoa Wake up London -nimisestä nuoriso hostellista. Mitkä ovat hyviä ruokapaikkoja? Museoita? yms. Milloin paras matkustaa? Hintataso? Ihmiset?..

5

919

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotain infoa lyhyesti

      Wake up-hostellista löydät googlella tietoa, sitä en jaksa selvitellä kun en tiedä siitä mitään omien kokemuksien kautta.

      Ruoka: Pubiruoka on yleensä edullista ja ihan hyvää. Myös etniset kuten kinkki, intialainen jne ja tietysti pikaruokalat kuten Mäkki.
      Museoista: On ilmaisiakin, esim British Museum on ISO ja ILMAINEN. Riittää koko päivän ohjelmistoon joten voi jopa tyydyttää isonkin museonälän sellaisenaan, ei tarvi käydä muissa museoissa.
      Paras matkustaa: Kesällä?
      Hintataso: Korkeahko. Tosin suomalainen on jo tottunut sellaiseen :D Eli mitään kulttuurishokkia ei pitäisi tulla, mutta kantsii oikeasti katsoa missä syö, juo ja yöpyy. Rahaa voi mennä nopeasti.
      Ihmiset: Valtava skaala laidasta laitaan. Lontoon lähes 10 miljoonan asukkaan kokoelmasta löytyy kaikkea narkkareista kiltteihin mummoihin. Ehdottomasti pitää muistaa smalltalk, hyvät käytöstavat asioidessa jne. Muuten sinusta voi saada tylyn vaikutuksen. Briteillä kun on omat tottumuksensa asioida sosiaalisesti.

      Hyvää matkaa!

      • museioista

        Lontoon kaupunki on päättänyt että KAIKKI museot ovat ilmaisia siellä.

        Jos museoissa käynti vähäänkään kiinnostaa niin mielestäni ei todellakaan kannata jättää sitä käyntiä vain British Museumiin. Luonnontieteiden museo on myös upea kokemus. Jo pelkkä rakennus ulkoapäin on hieno, puhumattakaan aidoista dinosauruksen luurangoista yms. Se sijaitsee ihan Harrodsin lähellä joten jos sinne menette poiketkaa ihmeessä tuollakin...
        Taiteista pitäville sitten löytyy National Gallery ja Tate. Itse kävin vain kurkkaamassa National Galleryn Monet'n maalaukset....muuten ei jaksa kiinnostaa.

        Ja ruuasta tosiaan. Pubiruoka...edullista ja usein todellakin se on hyvää. Kaupasta ja kahviloista (esim pret a manger) saa myös valmiina edukkaita salaatteja ja patonkeja/leipiä joita voi mennä puistoon syömään.


    • cahe

      Oon lähössä ens keskiviikkona yksin Lontooseen ja tohon samaan hostelliin.
      Oon kuullut, että siellä saattaa olla tosi meluisaa, kun alakerrassa on oma baari ja helteellä pienissä huoneissa on myös tosi tukalaa, kun ikkunoita ei saa kaikissa huoneissa auki. Muuten hostelli on uusi ja ainakin pitäisi olla suht siistikin.
      Jokatapauksessa sijainti on hyvä, Paddington aseman läheisyydessä. Kauppa ja ravintoloita on kuulemma ihan lähellä. Sen takia minä valitsinkin hostellin.
      Olet varmaan jo tutustunut: http://www.wakeuplondon.co.uk/, sieltä löytyy hyvin tietoa ja kuvia huoneista.
      Mielestäni kuvat näyttävät ihan mukavilta ja sekin, että hostellissa on hieno tv-huone, yhteiskeittiö, sekä internethuone on plussaa.
      Monilta ulkomaisilta ja suomalaisilta hotellinvaraus sivuilta löytyy paljon ihmisten jättämiä arvosteluja kyseisestä hostellista.
      Mitä nyt itse noita vähän vilkaisin, niin ei ne kauheen positiivisia kaikki ollut...

    • tuulitepa

      Tosiaan British Museum aivan ihana ja valtava museo, mikä kannattaa tsekata, ilmainen. Big Beniä saa ilmaiseks katsella, Buckinghamin palatsi ja vahdinvaihto, itse tosin en vaikuttunu vahdinvaihdost, kestää liian kauan...mutta ympäristö hieno. Sitten kävelylle Hyde/Kensington Parkiin, Chinatown, Portobello Roadin markkinat Notting Hillissä lauantai aamusta alkaen...
      Ruokapaikat eri hintatasosia, pikaruuat halpoja (KFC Chicken nam, Subway, Burger King...), kiinalaiset suht edullisia, niitä on joka puolella. Intialaisessa me maksettiin eniten ruuasta, oli kyl vähän ns. tasokkaampi mesta.

      • town

        camden town on myös aika mielenkiintoinen alue...Sellaista vähän hippi juttua. Oli paljon mielenkiintoisempi kuin notting hill minun mielesätäni


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1058
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      972
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    Aihe