Budapest kortti

Ikäraja???

Elokuussa suuntaamme Budapestiin, perhe 2 3. Tuo kortti on tarkoitus hommata, mutta vielä en ole löytänyt vastausta kysymykseen: tarvitsemmeko kolme korttia vai riittääkö kaksi - eli mikä on alaikäraja kortissa? Nuorimmainen on tuolloin 6v eli pääseekö muutenkin ilmaiseksi tai sen verran halvemmalla, ettei hänelle kannata korttia hommata?

3

849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • buda/pest

      Tänään saavuimme Budapestistä ja meillä oli Budapest- kortit.Perhe 2-aikuista ja lapset 11 ja 14 . Kortin haltija sekä yksi alle 14-vuotias lapsi saa matkustaa julkisilla kulkuneuvoilla 48 tai 72tuntia riippuen kortin voimassaoloajasta. Korttin tulee taakse alkamispvm. ja kellonaika jolloin kortin voimassaolo alkaa.72-tunnin kortti maksaa 6500Ft.Kannattaa harkita josko ostaa vain julkisen kulkuneuvon kortin jolla pääsee 2500Ft/3vrk ajamaan metrossa, busissa ja ratikassa.Metrolinja 2 on osittain remontissa joka kannattaa ottaa huomioon.Käytimme vain metroa, bussia ja ratikoita liikkumiseen joilla on todella helppoa liikkua paikasta toiseen.Ratikat mm.4ja6 ajavat Moskva teriin joka on metro2 pääteasema ja josta on helppo hypätä vaikka bussiin.

      • Ikäraja???

        Kiitos vastauksesta, nuo jo tiesinkin; meillä siis kaksi aikuista ja kolme lasta, joista nuorin tuon 6v ja pohdinnassa siis tarvitsemmeko / kannattaako ostaa myös kolmas kortti...?

        Uskon, että tosiaan tuon kortin hommaamme, sillä tarkoitus käydä mm. eläintarhassa ja kylpylöissä; meillä on viikko aikaa :) Voi sitten muutaman päivän liikkua jalkaisinkin, koska "asumme" melko keskustassa, mutta toki kaikkien jaksamista helpottaa, kun ei aina tarvitse kävellä ;D

        Onkohan kukaan muuten käynyt vesipuistossa, joka sijaitsee ilmeisesti Hungarorongin suunnalla: http://www.aquarena.hu/ ? Kuinka pääsee julkisilla ja onko tämä helpompi "löytää": http://www.annagora.com/ ?


    • Zara

      Saatan muistaa väärin, mutta muistelen, ettei alle kouluikäinen voi matkustaa ilmaiseksi Budapestissa.
      Kannattaa surffailla paikallisilla infos-ivuilla.
      Löysin kuitenkin mainion oppaan ja vielä suomeksi. Sen tai osan siitä voi tulostaa itselleen ennen matkaa. Oppaasta selviää kaikenlaiset jutut, joita tälläkin palstalla toistuvasti kysellään.
      Kas tässä:
      http://www.budapestinfo.hu/noc/pdf/bpguide_fi.pdf

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4223
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2681
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2432
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1477
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      951
    Aihe