Tuttavan dobberi

Äimistynyt

Hei dobberilaiset

Laitanpa tänne kommenttia vierailustani tuttavaperheen luona. Heillä on dobberi, joka on reilut 1 v. Itse en ole koiranomistaja, joten huonolla tietämykselläni kerron kokemukseni.
Tämä koira käyttäytyy esim. näin:
herättää joka aamu perheen ryskyttämällä ovia (hyppimällä vasten). Oli arki tai viikonloppu tämä ryskytys alkaa klo 6-7. Koiralla ei ole mitään hätää, ilm. seurankipeä. Varastaa lasten kädestä ruoan, hyppii ruokapöytään, syö kaiken mikä vähänkin haiskahtaa ruoalle, pissaa sisälle, jos kotiin tulee vieraita. Ainoa käsky mitä taitaa totella on istu! Koira myös hyppii aina vasten (en voi sietää!!!) Itse en moisen otuksen kanssa arkea jaksaisi ja vaistosin emännän osalta samaa, että tilanne on aika raskas. Koira on siis isännän. Missään pahatekotilanteessa koiraa ei kielletty. Asiasta kysyessäni isännältä, aina oli tilanne muka ohi.
Ilmeisesti väärä rotu väärässä kodissa?
Tuntuu vaan pahalta, kun tuntuu siltä, että tilanne ei ole lainkaan hallinnassa, koira pomottaa koko perhettä?

6

1326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pentumainen mutta

      tosiaan perusasiat pitäisi minunkin mielestä aina selvittää. Joskus voi tosin olla kuten isäntä sanoi tilanne mennyt ohi jolloin koiran on vaikea yhdistää tapahtunutta. Koiran kanssa kannattaisi mennä ainakin ilman muuta tokoilemaan ja vaatia peruskäyttäytymistä.

      • alkup.

        Olen koirattomana ihmisenä ymmärtänyt, että kasvatus pitää aloittaa ajoissa. Tämä koira elää kuin "pellossa". Kyllä yli vuoden vanhalla koiralla mielestäni pitäisi jo olla jotain tapoja!!!


    • PoliceGirl82

      Dobberi on yksi aktiivisimmista roduista johon koskaan olen tormannyt. Vuoden iassa ne ovat sellaisia touhuajia, etta vaatii todella asiaan paneutumista kouluttaa ja aktivoida dobberi. Laiskalle se ei tosiaankaan sovi, mutta usein parjaa hienosti perhekoiranakin jos vain liikunnasta ja aivojumpasta huolehditaan.

      Tuo dobermanni on selkasti hyvin tyypillinen rotunsa edustaja, jolle ei ole opetettu tapoja. Ei meillakaan dobberi tullut herattamaan, vaan tottui perheen rytmiin. Varastaminen ja hyppiminen ovat osoitus laiskuudesta omistajan kohdalta, oli kyseessa mika rotu tahansa. Toivon, ettei kay hullummin jos lapsi joskus puolustaakin kadessaan olevaa herkkua... Rajojen puuttuessa terava ja toiminnallinen dobberi voi olla melkoinen pommi.

    • kate

      ...Ja tässäkin tapauksessa, vika ei ei ole kenenkään muun kuin omistajan. Koiran saa koulutettua jos vain osaa. (..ja tahtoo) Se vaatii kärsivällisyyttä ja taitoa, jota ystäväperheelläsi ei ole. Ikävä kyllä.

    • Kyseessä ei ole koirasta johtuva vika tai häiriö. Tai voi tietysti ollakin, vaan kuulostaa kyllä pahasti taas tämmöiseltä vikatikki-hankinnalta. Eivät osaa kouluttaa koiraansa ("ei saa ottaa lapsen kädestä") eivätkä myöskään lapsiaan ("ei saa antaa koiran ottaa kädestään"). Koira kun on aina laumaeläin, ja lauman hierarkian tulee olla kunnossa. Kuvailemasi lauma on ihan pihalla...

      Vaan jos koira joutuu olemaan yksin yötä jossakin tilassa (missä ja miten pienessä?) niin onko ihme, jos se yrittääkin aamulla herättää huomiota? Minusta seitsemältä aamulla on melko myöhään eläimen maailmassa... Johan lehmätkin odottavat ruokaansa ja lypsämistä siihen aikaan.

      Vaan jos koiralla on hyvä tila ja hyviä nukkukavereita, eikä huolta mistään, niin kyllähän ne nukkuvat vielä aamuyhdeksältäkin, vaikka olisi nukkumaan laitettu jo iltakymmeneltä.

      Olosuhteet ratkaisevat. Yksinäisyydessä kivilattialla pienessä kopissa on ihan eri asia kuin isännän ja emännän sekä muiden koirakaverien kanssa samassa huoneessa, ja halutessa samassa sängyssä. Kyllä uni maistuu...

      • bokseri 5v - briardi 9v

        .. ettei tässä olisi kyse myös ylireagoinnista.

        Hyvin tod.näk joka toinen tuon ikäinen pentu nappaa leivoksen lapsen kädestä jos on nälissään, ja sitä "tarjotaan" kuonon edessä.. Tuossa ei ole mielestäni mitään ihmeellistä.
        Yhdyn edelliseen kirjoittajaan, kummatkin koira ja lapset ovat ilmeisesti hieman väärin opetettu elämään toistensa kanssa. Rajat on tiedettävä puolin ja toisin. Tsemiä vaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2885
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2566
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      42
      1599
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1232
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1095
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1019
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      61
      1003
    Aihe