halvin liittymä (lapselle)

susa

Mikä olisi paras (=halvin) liittymä lapselle? Prepaid olisi turvallinen, kulujen seuranta helppoa, mutta mikä on halvin prepaid tällä hetkellä? Prepaid liittymissä puhelumaksut ovat suurempia, mutta laskutettavassa liittymässä on kuukausimaksut.

Onko kokemuksia mikä liittymä sopii parhaiten lapselle?

6

1427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kullervo

      Vaihtoehdot ovat:
      1) Kolumbus, puhelumaksu 0,10 €/min
      http://www.kolumbus.com/liittymat_hinnat_prepaid.html
      2) Saunalahti, puhelumaksu 0,10 €/min
      http://saunalahti.fi/prepaid/
      3) DNA, puhelumaksu 0,16 €/min
      4) GoMobile prepaid, puhelumaksu 0,12 €/min
      5) Sonera Easy, puhelumaksu 0,16 €/min

      Kannattaa tilata netistä, jolloin saa halvemmalla.

      Aloituspakkaus maksaa R-kioskilta ostettaessa seuraavasti:
      Kolumbus 14,90 € (sisältää 10 € puheaikaa)
      DNA 17 € (sisältää 10 € puheaikaa)
      GoMobile 9,90 (sisältää 5 € puheaikaa)
      Sonera Easy 17,90 € (sisältää 11 € puheaikaa)

      Netistä tilattaessa Kolumbuksen ja Saunalahden prepaidit maksavat 10 € ja ne sisältävät 10 € puheaikaa.

      Kyllä prepaid on paras valinta. Ei tule ylimääräisiä kuluja, jos lapsi vahingossa soittaa maksulliseen numeroon tms.

      • Sonera Easy

      • tilaa netistä!
        Sonera Easy kirjoitti:

        http://www.r-kioski.fi/Tarjoukset.60.0.html

        Noista tarjouksista senverta, et sonera easy tulee edullisimpia vaihtoehtoja kalliimmaksi vaikka sen saisi kyseisellä tarjouksella. se tulee kyllä dna:ta halvemmaksi. Kolumbus on silti edullisin. Siksi siihen ei tarjouksia jaetakkaan.

        Ylivoimaisesti halvin vaihtoehto on tilata netistä kolumbus tai saunalahti. Miksi maksaa turhaa 5 euroo siitä että saa r-kiskalta kun voi saada suoraan postiin?


      • syitä
        tilaa netistä! kirjoitti:

        Noista tarjouksista senverta, et sonera easy tulee edullisimpia vaihtoehtoja kalliimmaksi vaikka sen saisi kyseisellä tarjouksella. se tulee kyllä dna:ta halvemmaksi. Kolumbus on silti edullisin. Siksi siihen ei tarjouksia jaetakkaan.

        Ylivoimaisesti halvin vaihtoehto on tilata netistä kolumbus tai saunalahti. Miksi maksaa turhaa 5 euroo siitä että saa r-kiskalta kun voi saada suoraan postiin?

        "Miksi maksaa turhaa 5 euroo siitä että saa r-kiskalta kun voi saada suoraan postiin?    "

        Joku voi vaikka haluta käyttää prepaidia anonyymisti muuten vain, eikä halua antaa pakolla omia tietojaan ja pankki-tunnuksiaan, kuten netista noita Saunalahtea ja Kolumbusta tilattaessa on tehtävä.
        Lisäksi alaikäinen voi myös itse mennä ostamaan R-kioskilta tuollaisen, kun taas netistä tilattaessa sen voi ostaa käytännössä vain aikuinen.
        Lisäksi ei kaikki ole R-kioskilta ostettaessa,
        netistä tilattua kalliimpia.
        Myös muitakin syitä kioskiostojen puolesta on.


    • Mainostaja

      Alkoi mainostoimistot liikehtiä, mutta sanon kaikkein edullisimman vaihtoehdon. Haet vaikka LIDISTÄ 2 kpl TwinTalker 4700 ja siihen RSM liittymä, niin johan tuli halvaksi kustannus jotain 29€/pari vuoden takuulla ja pelaa varmasti. Muunlaisia liittymiä lapset eivät tarvitse jos näitäkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3644
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1981
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      226
      1323
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      134
      1196
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      100
      1063
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      109
      1045
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1010
    8. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      974
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      965
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      876
    Aihe