Omassa 1.8 bensafokkerissa tuntuu ettei moottorijarrutus toimi ollenkaan. Vaikka nostaa kaasun ja pykältää pienempää vahdetta niin moottorin kierrokset vaan nousee, eikä moottorijarrutusta tule ollenkaan. MISSÄHÄN VIKA?
Onko muilla vastaavia kokemuksia omista fokkereistanne?
Ongelma---Mites muilla?
10
1991
Vastaukset
- moottorijarruttaa
Mutta jotenkin tuntuu että kun ajaa kakkosella siinä 2000 kierroksen kohdalla vähän nykyttää. Ootteko huomanneet? -06 1.6 sataheppanen.
- Fokkeristi
niin kyseessä on siis vanhakoppainen focus vm -99. Eli lähinnä kiinnostaa että onko joku löytänyt ratkaisun näiden vanhakoppaisten tähän moottorijarrutusongelmaan?
- Focus 2.0
Eli ei minunkaan focus -99 moottorijarruta. Ongelma ollut jo noin vuoden, enkä ole siihen ratkaisua löytänyt. Vika voi olla esim. kaasun asennon tunnistajassa tai jostain muussa anturissa. Puhdistuskin voisi siihen auttaa, jos vaan tietäisi mitä puhdistaa.
Huollosta en ole kysynyt, koska ei se ongelma niin hirveän iso ole. Inhottava kylläkin, koska joutuu lähes aina käyttämään jarruja hiljentämiseen. Kuluttaa niitä turhaan.
- Ford huollossa.
Varkauden Ford huollossa kertoivat ko."vian" olevan "TYYPPIOMINAISUUS" mikä johtuu "erilaisista ajotilanteista"?? Soittivat jopa kaikki tietävälle Fordin maahantuojalle.
Joten eivät näin ollen tehneet asialle mitään "kun oli vielä takuukin voimassa".
Takuu ajan jälkeen olisivat varmaankin tehneet oikein AJAN kanssa töitä, mutta vaihdoin pois kyseisen auton kuvatuksen. (Ford Focus 1,6 Ghia sedan -02) - homo petteri
Focus 1.8 Ghia vm. 2000 ja sama homma. Ei jarruta moottorilla, ainakaan kunnolla. Pientä hiljentämistä tuntuu, mutta todella olematonta. Tutulla Focus 1.6 vm. 1999 ja siinä myös sama "ongelma".
Mielestäni mitä vähemmän hidastaa moottorijarrutuksessa sen pidemmälle auto kulkee nolla kulutuksella.
Kokemusta myös Sisu kuorma-autosta jossa pakokaasujarru jarruttaa tehokkaasti, se vasta päähän ottaa kun joutuu käsillä punnaamaan ratista jotta pysyy penkillä kun nostaa jalan kaasupolkimelta.
Mieluummin tehoton kuin liian tehokas moottorijarru.- Ford huollossa.
Miten niin "nolla kulutuksella"?
Ghian ajotietokone ei näyttänyt nollaa moottorijarrutuksessa. Sepä se, olisipa mennytkin moottorijarrutuksessa kulutus nollaan. - nannani
Tuo kulutus ei tipu nollaan, vaikka kaasun nostaakin ylös. Ilmeisesti siis bensan syöttö ei katkea niinkuin pitäisi. Kulutuskin siis on turhan iso nyt...
- fokkeristi
Alamäkeä valuttaessa kaasu ylhäällä, alkaa silloin tällöin moottorijarrutus kun kierrokset nousevat yli 3000 rpm. Onkohan tuo 3000 rpm joku "ohjelmoitu" raja tuohon moottorijarrutukseen?
En usko että tää on mikään tyyppiominaisuus koska joissain ajamissani focuksissa moottorijarrutus on ollut ihan kunnossa.
Eikö kukaan tosiaan ole läytänyt mitään ratkaisua asiaan? Voisiko VSS-anturi vaikuttaa tähän? - mitsumekaanikko
Kaasuläppäpotentiometri tullut tiensä päähän. Kannattanee tarkastaa myös ettei kaasuläppä jää syystä tai toisesta yhtään liikaa auki. Samalla kannattanee tarkistaa josko PCM:n löytyisi uudempi ohjelma.
Ja muuten, sitä polttoaineensuihkutusta ei enää nykyisin katkaista kokonaan moottorijarrutuksessa, vähäinen määrä polttoainetta syötetään pitämässä katalysaattori lämpimänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1782206Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli561467Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2201332Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi561182Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus801160Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e391089- 681006
Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1251004- 64998
Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy224935