Malesiaan...tääl keskustelus on TOSI hiljaista. Olisi kiva kuulla kokemuksia matkalta ja ehdotuksia missä kannattaa käydä jne... Olen lähdössä lokakuussa 2 viikkoo malesiaan ja samalla olisi tarkoitus käydä thaimaassa muutaman päivän retkellä.
eikö ketään
5
1206
Vastaukset
- mano-65
- kivirta
Itse en ole sinne lähdössä, mutta kiertelin kyllä siellä rinkan kanssa kuukauden verran 1999. En tiedä intressejäsi, joten on vaikea suositella mitään. Mutta tässä reitti jonka tein silloin;
-Kuala Lumpur, pari yötä. Hyvää ruokaa.
-lento Kuala Terengganuun, josta taksilla etelään päin ja sieltä veneellä Pulau Perhentianille
-Pulau Perhentianilla viikon verran loikoillen ja snorklaillen. Paratiisi.
-rannikkoa etelään ja taas laivalla saarelle.
-Pulau Kapas, chillailua, auringon ottoa ja snorklailua.
-bussilla etelään, Johor Bahruun
-JB:stä lentäen Kuchingiin, Borneon saarelle
-Kuchingista veneellä Bakon kansallispuistoon noin neljäksi päiväksi. Nenä-apinoiden, monitori-liskojen, makaki-apinoiden ja muiden eläimien bongailua, viidakko trekkausta. Paratiisi.
-Kuchingista lentäen JB:n
-JB:stä bussila Melakkaan. Siellä pari päivää kolonialistisia rakennuksia ja temppeleitä tutkien. Paskamainen liikenne ja kapeat kadut=huono yhdistelmä.
-Melakkasta bussilla Penangiin, Georgetowniin. Hyvää safkaa ja leppoista meininkiä. Ei hyviä rantoja(verratuna siis itä-Malesiaan).
Että silleen. Jos kiinnostaa joku enemmän, heitä meilillä. - ennykeksimitää
Tioman saari (valitse ranta harkiten!)
Taman Negara (pari yötä riittänee)
Kuala Lumpur (moderneja nähtävyyksiä)
Busseissa on muuten useimmiten jopa kylmempää kuin Thaimaassa!- olen lähdössä
tosin joulukuussa vasta. jotem länsi-malesia taitaa valitettavasti jäädä näkemättä. kun on jotain monsuuneja silloin, kuulemma.
- nalle-jkl
olen lähdössä kirjoitti:
tosin joulukuussa vasta. jotem länsi-malesia taitaa valitettavasti jäädä näkemättä. kun on jotain monsuuneja silloin, kuulemma.
Siellä yleensä sataa iltapäivällä aina samaan aikaan.
Tunti pari reipasta sadetta,kyllä sinne sekaan mahtuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609077IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126299Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661380Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791005Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut61889Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696