Ei valitettavasti nimittäin ole superlahjakkuus-ainesta, kuten esim. Räikkönen.
Perusteita:
Ei ole otettu vieläkään kilpa-kuljettajaksi mihinkään talliin eli mikään talli ei ole vakuuttunut.
toisin kuin superlahjakkuudet kyllä nousevat pintaan nopeasti( Räikkönen, Alonso)
Ei ole osoittanut "supermenestystä" ja on kahlannut ylös joka ainoan formula-luokan.
Ei ole osoittanut testeissä mitään erikoisen "mahtavaa" esitystä.
Mutta onpi varmasti F1-kelpoinen ja voipi tulla jopa "jonkinlaista" menestystä.
Mutta en usko että hänestä missään nimessä MMestariksi ole, eikä huipputallin ykköstykiksi.
On mahdollista että hänestä on huipputallin kakkoskuskiksi ja ei-huipputallin ykköskuskiksi.
Mutta mehän kaikki tiedämme, että mistään voi olla
varma ja että Kovalaisen kehitys voi alkaa noustakin ylöspäin ja Kovalainen voittaa vaikka 3 maailmanmestaruutta, mutta pidän hyvin epätodenn.
että tuo tapahtuisi.
Mutta jos pääsee ensi kaudeksi Renaultille niin voi tulla hyvää jälkeä jopa, tosin Fisicon voittamisesta voisi tulla tiukkaa.
Joka tapauksessa ensi vuonna varmasti F1-kilpakuljettajana, ellei jotain käsittämätöntä tapahdu, lisäksi Flavio Briatoren aivoituksista ei aina pääse jyvälle tai voi tehrä rajuja siirtoja yks'kaks.
Perusteita:
Ei ole otettu vieläkään kilpa-kuljettajaksi mihinkään talliin eli mikään talli ei ole vakuuttunut.
toisin kuin superlahjakkuudet kyllä nousevat pintaan nopeasti( Räikkönen, Alonso)
Ei ole osoittanut "supermenestystä" ja on kahlannut ylös joka ainoan formula-luokan.
Ei ole osoittanut testeissä mitään erikoisen "mahtavaa" esitystä.
Mutta onpi varmasti F1-kelpoinen ja voipi tulla jopa "jonkinlaista" menestystä.
Mutta en usko että hänestä missään nimessä MMestariksi ole, eikä huipputallin ykköstykiksi.
On mahdollista että hänestä on huipputallin kakkoskuskiksi ja ei-huipputallin ykköskuskiksi.
Mutta mehän kaikki tiedämme, että mistään voi olla
varma ja että Kovalaisen kehitys voi alkaa noustakin ylöspäin ja Kovalainen voittaa vaikka 3 maailmanmestaruutta, mutta pidän hyvin epätodenn.
että tuo tapahtuisi.
Mutta jos pääsee ensi kaudeksi Renaultille niin voi tulla hyvää jälkeä jopa, tosin Fisicon voittamisesta voisi tulla tiukkaa.
Joka tapauksessa ensi vuonna varmasti F1-kilpakuljettajana, ellei jotain käsittämätöntä tapahdu, lisäksi Flavio Briatoren aivoituksista ei aina pääse jyvälle tai voi tehrä rajuja siirtoja yks'kaks.
Vastaukset 17
Vanhimmat
näyttöjä itsestään.
Ajaa koko ajan niin talli testeissä kuin koko ajaja kunnan testeissä ihan kärkipäässä.
Ja Heikki on kahlannut kaikki Formula luokat sen takia että hän saa niissä hyvää oppia ja koska hän ei ole syntynyt kulta lusikka suussa niin kuin eräät, ja suomesta on vaikea läytää tukijoita jotka tukevat muutamalla miljoonalla per vuosi.
timanttipotta-perheeseen todellakaan syntynyt eikä tukijoita todellakaan ollut (toisin kuin joku pappa betalar Nico Rosperg), mutta lahjojensa avulla on päässyt huipulle.
Tosiaan Kovalainen testeissä kärkipäässä, johtuskohan siitä että hänellä on päävastuu Renaultin testeistä, koska hän on Renaultin testikuljettaja eli Fisichella ja varsinkin Alonso on paikalla harvoin samaan aikaan kun Kovalainen.
Ja mitä olen kattonut niin aika samoja aikoja Fisicon kanssa tehny.
Ja asiaa varmasti auttaa se että on nopein auto alla tällä hetkellä, vai mitä luulet?
Kyllä Kovalainen kuule on parempi kuin Rosberg. Ei testiajoista voi paljoa päätellä Satokin ollut testeissä usein nopea, eipä kovin kummonen kilpakuski ole. kovalainen on todella hyvä.
..se maalaistollo ei voittanut gp2:sta vaan Nico pieksi junttihousu kovalaisen mennen tullen vähempi tehoisella autolla?
Katopa ku GP2-sarjassakin on eri tallien autoissa
melko suuriakin nopeuseroja.
Viime kaudella oli selvästi havaittavissa että Art-tallin autot oli reippaasti nopeampia kauden jälkipuoliskolla kuin muut autot. Ja vastaavasti Arden -tallin autot olivat heikompia.
Ja muuten oot sää ruotsinsuomalainen vanhempien hemmottelema pappa betalar -poika, kun tunnet Rosbergia kannattavan ja suomalaisia mollaat.
Ja eikös Keke Rosberg oo ruotsalaisen-geenit --omaava henkilö.
Siinä taas yksi "asiantuntija"! Ihan yhtä suomalaiset geenit on Kekellä kuin vaikkapa Räikkösellä.
Ei ole minun vika jos kovalaisen apina ei saa autoaan kulkemaan kun muut sai kuten Nico. kovalainen on ihan ylimainostettu apina suomessa! Kuten on kimikin, kaikki on nähnyt kimi matiaksen viime kisan jossa kimi hölmöilee taas kerran, kaksi kertaa varikolla ja lopuksi ajoi ulos.Lopuksi jos suomalainen urheilija syö paskaa, syötkö itse perässä koska se on suomalainen?
Nico on aika tollo. Aina romuttaa autonsa.
Keken molemmat vanhemmat ovat suomalaisia, joten "suomalaiset" on geenit. Tosin pelkän geenistön perusteella ei suomalaisia ja ruotsalaisia pysty erottamaan toisistaan, joten mitä väliä sillä on?
varmaan auttoi aika lailla se että Häkkinen oli kuvioissa mukana. Tuskin Räikkönen olisi omilla avuillaan päässyt neuvottelemaan. Kovalaisen kanssa aika näyttää. Auto on nopea mutta se onko kaverista muuten mihinkään nähdään sitten myöhemmin. Mitäs veikkaatte, tuleeko kaverista olemaan mihinkään? Vai onko tuo auto se ainoa juttu mikä tekee saavutukset?
Ei pidä paikkaansa. On yleisesti tunnustettu tosiasia että Rosbergin tallin auto oli parempi kauden lopussa.
Niin, kyllä taas hävettää olla suomalainen! Muuallakin tunnutaan enenevässä määrin ihmeteltävän tätä maassamme vallitsevaa typerää pikkusieluista kateutta ja menestyvien moottoriurheilijoidemme ainaista mollaamista. Enkä tarkoita vain tällaisia anonyymisti itsetuntoaan pönkittävien teiniääliöiden temmellyskenttäfoorumeita, kyllä perinteinen suomalainen tuohivirsukansanomainen suhtautuminen on havaittavissa joka puolella, ihan oikeassakin elämässä. Juntteja olemme ja juntteja tulemme olemaan! Sivistyneessä maailmassahan kisakuskeja (jopa suomalaisia) tuetaan ja kannustetaan.
Ja ihan pitää mielenkiinnosta vielä kysyä Jesus9:ltä: Mistä tuo sairaalloinen vihamielisyys Räikköstä ja kumppaneita kohtaan oikein juontaa juurensa? Onko painava neppisauto-formula pudonnu varpaalle hiekkalaatikolla? Eikö äippä puhaltanu?
Hei juntti
mukava huomata ettet ole ikinä itse edes nepannut kun luulet että neppis olisi niin painava että pudotessaan se sattuttaisi jonkun varvasta tai sitten olet vain niin ääliö että neppaat silitysraudalla ;)
Voin kertoa että neppis valmistetaan muovista ja painaa pauttiarallaa 20 grammaa.
Olet oikeassa taas tuossa että te suomalaiset olette juntteja, tosi juntteja kun kirjoittelette tosissanne jostain alkoholisoituneesta kuljettajasta joka ei ole voittanut mitään elämänsä aikana, puheet ovat kyullä olleet tekoja suuremmat ;)
Mikähän maa se on niin sivitstynyt mielestäsi kun oikein kehuu turhan päiväisiä kuljettajia ;) Zimbave??
Älä suotta virnuile... Löytyihän se sun omin alueesi; neppailu. Paree olis ku pitäytyisit kirjoituksissasikin ihan vaan neppis-autopuolella.
Tällä hetkellä mikään ei viittaa siihen, että Kovalainen olisi Räikkösen kaltainen hyperlahjakkuus. Testeissä Hessu ei ole koskaan esittänyt mitään ihmeellistä nopeutta, vaan aina siellä on ollut joku Montagny, Fisichella tai Alonso puoli sekuntia nopeampi samalla autolla.
Tietenkään emme ole nähneet vielä Hessun taitoja F1-kisoissa, joten hän voi hyvin yllättää.
---
Ja tuo Jesus9 voisi taas mennä esittelemään F1-asiantuntemustaan johonkin muualle. Minkä helvetin takia sinun pitää dissata jokaikistä suomalaiskuskia, vaikka siihen ei olisi mitään syytä? Herää jo, Räikkönen on huippukuski eikä yksi paska Kanadan GP sitä muuksi muuta.
"Tällä hetkellä mikään ei viittaa siihen, että Kovalainen olisi Räikkösen kaltainen hyperlahjakkuus"
Hei kertokaa nyt hyvät ihmiset missä on ne hyperlahjakkuuden näytöt. Kuka tahansa voi väittää olevansa mitä tahansa mutta oikeassa elämässä vain näytöt ratkaisevat.Kimillä on ollut aikaa näyttää huipputallissa kykynsä, mutta paremmat ovat aina vieneet mestaruudet.
Kovalaisesta on liian aikaista sanoa mitään kun ei kaveri ole vielä ykkösissä kilpaa ajanut, mutta fiksusn oloinen kaveri kuitenkin
ei voi vieras päätellä oikein mitään jos ei tiedä mitä talli testaa. Testeissä tehdään joku pikku muutos ja katsotaan mitä se vaikuttaa kierrosaikaan tai suoranopeuksiin tai molempiin. Autoja voidaan ajattaa tahallaan liian raskaana jos halutaan pitää testituloksia medialta "piilossa" koska absoluuttinen nopeus ei ole testeissä tärkeää vaan se miten joku muutos vaikuttaa muihin vertailukelpoisiin omiin testiaikoihin. Toisaalta joku tiimi voi mainosmielessä testata vaikka alipainoisella autolla päästäkseen otsikoihin koska testeissä ei ole katsastusta eikä autojen edellytetä testeissä olevankaan sääntöjen mukaisia. Talli testaa tiettyjä etukäteen suunniteltuja muutoksia ennalta tunnettuun pakettiin ja vain niillä muutoksilla on jotakin merkitystä, ei sillä kuka oli testeissä päivän nopein. Kilpailuiden vapaissa harjoituksissa eron tekee vain se, että tuolloin autojen pitää olla sääntöjen mukaisia ja kisapainoisia mutta "ylipainoa" ei kukaan valvo.
TA
P.S. Jesus9 voisi mennä vielä pariksi vuodeksi hiekkikselle neppaan...